دولت ظاهراً برای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در فضای غیر واقعی قیمت گذاری لازم را انجام داده است!

بورس 24: دولت ظاهراً برای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در فضای غیر واقعی قیمت گذاری لازم را انجام داده است!

تقریباً از اوایل امسال تا همین الان مسولان وزارت راه و شهرسازی مرتب قیمت تمام شده مسکن ملی را 300 میلیون تومان اعلام می کنند که 100 میلیون تومان آن وام بانک مسکن است.

اما این قیمت در شرایطی طی 6 ماه گذشته ثابت مانده که هم تورم کالاها و خدمات و هم قیمت مسکن و هم تورم مصالح ساختمانی و حتی تورم زمین اعداد و ارقام تقریباً بزرگی به خود گرفته اند.

تورم عمومی در این فاصله از 15 درصد رد شد. قیمت مسکن در تهران نیز بیش از 60 درصد از ابتدای سال تا الان افزایش پیدا کرده است. قیمت مصالح ساختمانی نیز رشد 30 تا 50 درصدی داشته و قیمت زمین نیز بالا رفته است. اما دولت قیمت تمام شده و فروش مسکن اقدام ملی را در این ماه های تورمی افزایش نداده است!

ظاهر این تصمیم برای بی خانمان های ثبت کننده در طرح خوشحال کننده و باعث رضایت از دولت است اما این تصمیم در عمل به زیان طرح و مردم تمام می شود چرا که در نهایت مردم مجبور هستند همه هزینه های ساخت که تورم هم در دل آن قرار دارد را بپردازند. اما این پرداختن چون که بدون آگاهی قبلی و شفاف صحبت کردن دولتی ها خواهد بود باعث نارضایتی، توقف پروژه، گله مند شدن پیمانکار سازنده و در نهایت به تاخیر افتادن فرآیند ساخت و تحویل واحدهای مسکونی می شود؛ اتفاقی که در مسکن مهر رخ داد و سال ها باعث کندسازی پروژه های 99 ساله در دولت قبل و این دولت شد.