یکی از نمایندگان مجلس: لایحه دولت باعث گشایش اقتصادی است نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با دو فوریت با لایحه افزایش سرمایه شرکت‌ های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران، از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم سهام موافقت کردند...

بورس 24: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم سهام موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- چهارشنبه - با دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم سهام موافقت کردند.

جعفر قادری نماینده شیراز و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در موافقت با این لایحه گفت: اتفاقات خوبی که این روزها در جامعه می‌ افتد استقبال خوب مردم خوشایند است، سرمایه‌ها به سمت بازار بورس کشیده می‌شود و این نگرانی وجود دارد که چنین تقاضایی که برای خرید سهام وجود دارد اگر به موقع عرضه مناسب صورت نگیرد ممکن است مردم با مشکل مواجه شوند یکی از راه‌هایی که جلوی شکل‌گیری و قیمت را خواهد گرفت عرضه کافی است.

وی افزود: در این لایحه آمده است که هر چه زودتر این گشایش صورت گیرد که دستگاه‌ های اجرایی که سهامدار شرکت‌هایی هستند و در شرایط فعلی بهترین فرصت برای آنهاست سهام خود را واگذار کند و طرح‌های نیمه تمام خود را تکمیل کنند از طرف دیگر این امکان و فرصت برای مردم که نگران حفظ قدرت خرید پول خود هستند ایجاد می‌شود که به بهترین شکل منابع و سرمایه‌های خود را در جهت خرید سهام به کار بگیرند و این امکان برای دستگاه شرکت‌های اجرایی فراهم شود که از طریق واگذاری طرح‌ های نیمه تمام را تکمیل یا طرح‌های جدیدی را شروع کنند.

وی گفت: این طرح باعث ایجاد اشتغال شده و در راستای اقتصاد مقاومتی و کمک به اقتصاد کشور است در شرایط فعلی باید این امکان را ایجاد کنیم که بخش قابل توجهی از نیاز به تامین مالی شرکت‌ ها پروژه‌ های بزرگ از طریق بورس تامین شود.

سید کاظم دلخوش نماینده صومعه‌ سرا در موافقت با این لایحه گفت: در دهه گذشته موضوع بازار بورس و سازمان روش در کشور تقویت شده است و مجلس در دوره هشتم نسبت به نوشتن قانون بودجه تقویت این قانون اقدام کرد. با توجه به مشکلات اقتصادی که امروز در کشور با آن مواجه هستیم بازار بورس اوراق بهادار امروز نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر عملکرد بهتری داشته است البته نباید از این موضوع غافل شویم و از اینکه اگر مدیریت صحیح در بازار بورس اوراق بهادار انجام نشود دچار آسیب خواهیم شد .

وی افزود: یکی از بازارهای بسیار مهمی در دنیا و در اقتصاد حرفی برای گفتن دارد بازار بورس اوراق بهادار است که دولت با توجه به شرایط زمانی و با توجه به اینکه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورسبتوانند در سال ۹۹ نسبت به افزایش سرمایه و حق تقدم سهم خود اقدام کنند حداکثر چهار ماه پس از پایان سال مالی مستندات مربوط به افزایش سرمایه را جمع آوری و به ثبت شرکت‌ها بفرستند،زمان محدود است ما باید در بازار بورس تقویت بازار بورس تقویت شرکت‌ هایی که در این رابطه نیاز به کمک دارند می توانند اقتصاد ما در شرایط فعلی کمک کند اقدام کنیم؛ البته مجلس نباید نقش نظارتی خود را کنار بگذارد.

منبع: ایرنا