واقعیت ماجرا چه بود؟ امروز باز هم شاهد ابطال معاملات فولاد در بورس کالا بودیم؛ رویدادی که در نگاه اول مقصر آن بورس کالاست که به عنوان بازاری شفاف و رقابتی باید اجازه کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا را بدهد، اما پیگیری های ما از یکی از کارگزاران بورس، پرده از ماجرای این ابطال ها برمی دارد...

بورس 24: امروز بازهم شاهد ابطال معاملات فولاد در بورس کالا بودیم؛ رویدادی که در نگاه اول مقصر آن بورس کالاست که به عنوان بازاری شفاف و رقابتی باید اجازه کشف قیمت براساس عرضه و تقاضا را دهد اما پیگیری های ما از یکی از کارگزاران بورس، پرده از ماجرای این ابطال ها برمی دارد.

به گفته این کارگزار، دلیل اصلی این ابطال ها، عدم نظارت وزارت صمت بر عرضه کافی و مستمر فولادسازان در بورس است.

این کارگزار که نخواست نامش فاش شود، گفت: در روزهای اخیر که شاهد تایید نشدن معاملات فولاد در بورس هستیم، اتفاقا برخلاف «ابطال های گذشته» رویدادی منطقی در حال جریان است، چراکه فولادسازان بزرگ از غفلت وزارت صمت استفاده کرده و عرضه های محدودی را روانه بورس می کنند؛ هم زمانی این اتفاق با جهش نرخ دلار نیز مزید بر علت شده تا قیمت ها در بورس به شیوه ای ناعادلانه و حتی بالاتر از نرخ های جهانی کشف شود.

در اینجا آیا بورس باید نرخ های مصنوعی فولاد را تایید کند؟

چگونه می شود که وزارت صمت کلیه نظارت های خود بر عرضه محصولات فولادی را برداشته است؟

جالب اینجاست که اخبار چند روز گذشته بر لزوم عرضه های کافی در بورس برای تعادل بازار تاکید دارد اما هیچ نظارتی بر عرضه فولادسازان صورت نمی گیرد!