مجمع شرکت فرابورس ایران امروز تشکیل شد. این مجمع ضمن تقسیم ١۵ تومان سود، افزایش سرمایه ١٠٠ درصدی را هم به تصویب رساند.

بورس 24: مجمع شرکت فرابورس ایران امروز تشکیل شد. این مجمع ضمن تقسیم 15 تومان سود، افزایش سرمایه 100 درصدی را هم به تصویب رساند.

در مجمع امروز شرکت فرابورس ایران ضمن تصویب صورت های مالی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸، سهامداران رای به تقسیم 15 تومان سود به ازای هر سهم دادند. ضمن اینکه افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از مبلغ ‌‏1400 ‏میلیارد ریال به 2800 میلیارد ریال تصویب شد. از این میزان افزایش سرمایه رقم 1100 میلیارد ریال (معادل 78.57 درصد) از ‏محل سود انباشته و 300 میلیارد ریال (معادل 21.43 درصد) از محل اندوخته احتیاطی است.‏

امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران در مجمع عمومی عادی سالانه فرابورس، گزارشی از عملکرد این شرکت در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ ارائه کرد و گفت: ارزش بازار فرابورس در آخرین ‏روز معاملاتی سال ۹۸ افزایش ۱۷۰ درصدی داشت. در سال ۹۸ شاهد ۱۴ عرضه اولیه سهام در بازار‌های اول و دوم، یک ‏عرضه اولیه در بازار ‏SME ‌‏ و پذیرش 25 شرکت بودیم.

وی گفت: پذیره‌نویسی و پذیرش 5 فقره صکوک منفعت دولت، 2 فقره صکوک مرابحه عام دولت، یک ‏فقره صکوک مشارکت بخش خصوصی و دو فقره صکوک اجاره بخش خصوصی به همراه پذیرش 27 فقره ‏اوراق اسناد خزانه اسلامی از دیگر فعالیت‌های فرابورس در سال ۹۸ است.

او ادامه داد: همچنین پذیره‌نویسی و پذیرش 2 صندوق جسورانه، 2 صندوق قابل معامله، یک صندوق سرمایه‌گذاری ‏خصوصی و همچنین پذیرش نخستین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و تبدیل آن به صندوق سرمایه‌گذاری ‏قابل معامله در سال 98 بخش دیگری از عملکرد فرابورس در این سال به شمار می‌آید. ‏

هامونی اشاره کرد که فرابورس توانست تامین مالی 783 هزار و 524 میلیارد ریالی را در سال 98 محقق کند که افزایش 120 درصدی را در مقایسه با سال 97 تجربه کرده است. ‏

مدیرعامل فرابورس ایران همچنین درآمدهای عملیاتی فرابورس را برای سال 98 رقمی در حدود 205 میلیارد و 232 میلیون ‏تومان و سود عملیاتی شرکت را 158 میلیارد و 444 میلیون تومان ذکر کرد و افزود: سود خالص هر سهم نیز ‏برای سال 98 رقم 1230 ریال است در حالی که سال گذشته این رقم 421 ریال بود.‏

هامونی همچنین به مقایسه معاملات فرابورس در بهار 99 و بهار 98 پرداخت و گفت: بازده شاخص در فصل بهار جاری 115 درصد و ارزش بازار 108 درصد نسبت به آخرین روز کاری در سال 98 رشد کرده است. همچنین به ترتیب حجم، ارزش و تعداد معاملات فرابورس در 3 ماهه نخست سال جاری افزایش 81، 615 و 434 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل را به ثبت رسانده است.

مدیرعامل فرابورس ایران از افشای اطلاعات بااهمیت در سامانه کدال از سوی شرکت فرابورس ایران خبر داد و گفت: قرارداد لایسنس و سرویس پشتیبانی سامانه معاملات بازار متشکل معاملات ارز ایران ‏نهایی شده و 18.75 درصد از درآمدهای کارمزد معاملات تسویه این بازار، سهم فرابورس ایران است.‏

امیر هامونی رویدادهای مهم سال گذشته فرابورس را ‏مشارکت در اجرایی کردن فروش تعهدی در بازار سرمایه، اجرای اصلاحیه دستورالعمل نحوه انجام معاملات در ‏بازار پایه، مشارکت در راه‌اندازی عملیات بازار باز بانکی، حضور در ‏هیات موسس و ترکیب سهامداری شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران، استفاده از بستر تامین ‏مالی جمعی برای مقابله با بیماری کرونا و راه‌اندازی سامانه تامین مالی جمعی عنوان کرد.‏

تکمیلی: 

 در مجمع عمومی عادی سالانه فرابورس برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 که به ریاست علیرضا عسکری مارانی برگزار شد، سهامداران ضمن تصویب صورت‌ های مالی با تقسیم 150 ریال سود به ازای هر سهم موافقت کردند که این رقم 12.2 درصد از سود قابل تقسیم شرکت را شامل می‌شد. 

فرابورس ایران روز جاری یکی از پرکارترین مجامع خود را در چند سال گذشته پشت سر گذاشت؛ چرا که علاوه بر تقسیم 150 ریالی سود به ازای هر سهم و انتخاب اعضای جدید هیات‌مدیره فرابورس که در مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 رقم خورد، در مجمع فوق‌العاده نیز افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت تصویب شد. 

در مجمع عمومی عادی سالانه فرابورس برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 که به ریاست علیرضا عسکری مارانی برگزار شد، سهامداران ضمن تصویب صورت‌های مالی با تقسیم 150 ریال سود به ازای هر سهم موافقت کردند که این رقم 12.2 درصد از سود قابل تقسیم شرکت را شامل می‌ شد.

همچنین در مجمع فوق‌العاده صاحبان سهام، افزایش سرمایه 100 درصدی فرابورس از محل سود انباشته و اندوخته احتیاطی تصویب شد.  مجمع عمومی امروز فرابورس دستور جلسات دیگری نیز همچون انتخاب اعضای جدید هیات‌مدیره را برای یک دوره دو ساله در دستور کار داشت.

بر این اساس پس از شمارش آرا برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره فرابورس، برای دوره هفتم شرکت گروه مالی پارسیان، شرکت گروه مالی ملت، بورس اوراق بهادار تهران، شرکت گروه سرمایه‌گذاری امید، کانون نهادهای سرمایه‌گذاری، شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و شرکت کارگزاری صبا تامین به ‏عنوان اعضای حقوقی هیات‌ مدیره فرابورس انتخاب شدند.‏ 

همچنین اعضای علی‌البدل هیات‌مدیره نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه ملی، سرمایه‌گذاری تدبیر و تامین سرمایه لوتوس پارسیان هستند.‏  عملکرد بازارها و ابزارها  امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران در این مجمع به افزایش 170 درصدی ارزش بازار فرابورس در آخرین روز معاملاتی سال 98 اشاره کرد و گفت: در این سال شاهد 14 عرضه اولیه سهام در بازار‌های اول و دوم، یک عرضه اولیه در بازار SME و پذیرش 25 شرکت بودیم. 

به گفته هامونی پذیره‌نویسی و پذیرش 5 فقره صکوک منفعت دولت، 2 فقره صکوک مرابحه عام دولت، یک فقره صکوک مشارکت بخش خصوصص و دو فقره صکوک اجاره بخش خصوصی به همراه پذیرش 27 فقره اوراق اسناد خزانه اسلامی از دیگر عناوین عملکردی فرابورس برای سال 98 به شمار می‌ روند. 

او همچنین به پذیره‌نویسی و پذیرش 2 صندوق جسورانه، 2 صندوق قابل معامله، یک صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی و همچنین پذیرش نخستین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و تبدیل آن به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در سال 98 اشاره کرد که بخش دیگری از عملکرد فرابورس در این سال محسوب می‌شود. 

هامونی با بیان اینکه فرابورس توانست تامین مالی 783 هزار و 524 میلیارد ریالی را از چند روش عرضه اولیه، اسناد خزانه اسلامی، پذیره‌نویسی و افزایش سرمایه شرکت‌ها در سال 98 محقق کند، ادامه داد: این میزان تامین مالی فرابورس، افزایش 120 درصدی را در مقایسه با سال 97 تجربه کرده است. 

او همچنین به مقایسه معاملات فرابورس در بهار 99 و بهار 98 پرداخت و گفت: بازده شاخص در فصل بهار جاری 115 درصد و ارزش بازار 108 درصد نسبت به آخرین روز کاری در سال 98 رشد کرده است، ضمن آنکه به ترتیب حجم، ارزش و تعداد معاملات فرابورس در 3 ماهه نخست سال جاری افزایش 81، 615 و 434 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل را به ثبت رسانده است. 

رویدادهای مهم در سالی که گذشت  مدیرعامل فرابورس در بخش دیگری از سخنان خود، دیگر رویدادهای مهم سال گذشته فرابورس را شامل مشارکت در اجرایی کردن فروش تعهدی در بازار سرمایه، اجرای اصلاحیه دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار پایه و راه‌اندازی تابلوهای پایه زرد، نارنجی و قرمز، مشارکت در راه‌اندازی عملیات بازار باز بانکی، حضور در هیات موسس و ترکیب سهامداری شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران، استفاده از بستر تامین مالی جمعی برای مقابله با بیماری کرونا و راه‌اندازی سامانه تامین مالی جمعی عنوان کرد. 

به گفته او همچنین قرارداد لایسنس و سرویس پشتیبانی سامانه معاملات بازار متشکل معاملات ارز ایران نهایی شده و 18.75 درصد از درآمدهای کارمزد معاملات تسویه این بازار، سهم فرابورس ایران است. 

اطلاعات مالی فرابورس از زبان مدیر عامل هامونی همچنین درآمدهای عملیاتی فرابورس را برای سال 98 رقمی در حدود 205 میلیارد و 232 میلیون تومان و سود عملیاتی شرکت را 158 میلیارد و 444 میلیون تومان ذکر کرد و افزود: سود خالص هر سهم نیز برای سال 98 رقم 1230 ریال است؛ در حالی که سال گذشته این رقم 421 ریال بود. 

مصوبات مجمع چه بود؟ 

در این مجمع سهامداران با تقسیم 150 ریال سود به ازای هر سهم موافقت کردند که 12.2 درصد از سود قابل تقسیم را شامل می‌ شد.

همچنین روزنامه‌ اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی و موسسه حسابرسی وانیا نیک تدبیر به عنوان بازرس اصلی و حسابرس مستقل این شرکت انتخاب شدند.  در همین حال در مجمع فوق‌العاده صاحبان سهام، افزایش سرمایه شرکت فرابورس ایران از مبلغ ‌‏1400 ‏میلیارد ریال به 2800 میلیارد ریال تصویب شد.

از این میزان افزایش سرمایه رقم 1100 میلیارد ریال (معادل 78.57 درصد) از این افزایش سرمایه از ‏محل ‏سود انباشته و 300 میلیارد ریال (معادل 21.43 درصد) از محل اندوخته احتیاطی است.‏