نیوزیلند در میان فهرست کشور‌هایی قرار گرفته که موفق شده با راهکارهایی شمار مبتلایان به ویروس کرونا را به صفر برساند. سازمان بهداشت جهانی می ‎گوید...

بورس 24: نیوزیلند در میان فهرست کشور‌هایی قرار گرفته که موفق شده با راهکارهایی شمار مبتلایان به ویروس کرونا را به صفر برساند.

به گزارش خبرگزاری میزان، پس از آنکه «جاسیندا آردرن»، نخست وزیر نیوزیلند، خبر مهار کرونا را در کشورش اعلام کرد، این پرسش در اذهان مطرح شد که رمز موفقیت این کشور در شکست اپیدمی کرونا چه بوده است؟

بر اساس داده ‌های دانشگاه جان هاپکینز، نیوزیلند تاکنون یک هزار و ۵۰۴ مورد ابتلا و تنها ۲۲ مورد مرگ را به ثبت رسانده است.

یکی از راهکارهای نیوزیلند، سرعت قرنطینه و اعمال قوانین سخت در دوران قرنطینه بوده است.نخست وزیر نیوزیلند اعلام کرد «ما باید برای مقابله با این ویروس، سرسخت و زود عمل کنیم.»

نیوزیلند در تاریخ ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) و در شیوع کرونا تنها ۱۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا را تایید کرد و هیچ مورد مرگ در این کشور گزارش نشد.

همچنین نیوزیلند در پی شیوع کرونا مرز‌های خود را به روی مسافران خارجی بست و تمامی افرادی که وارد این کشور می‌شدند به مدت ۱۴ روز در قرنطینه باقی می‎ماندند.

دولت نیوزیلند تنها مجوز فعالیت فروشگاه‌های مواد غذایی، داروخانه ها، بیمارستان‌ ها و جایگاه‌های سوخت را در زمان شیوع این ویروس صادر کرد؛ همچنین تردد با وسایل وسایل نقلیه را در این کشور محدود و تعاملات اجتماعی را تنها به درون خانه‌ها محدود کرد.

در حال حاضر تمامی محدودیت‌ها اجتماعی و اقتصادی در نیوزیلند برداشته شده و تنها محدودیت‌های مرزی باقی مانده اند.

به گزارش پایگاه «دویچه وله»، دولت نیوزیلند درست مدت کوتاهی پس از اعمال محدودیت‌های شدید، پیام‌های اضطراری را به مردم ارسال کرد و از آنها خواست تا چند هفته در خانه‌های خود بمانند.

یکی از ساکنان پایتخت نیوزیلند می‎گوید «دولت نیوزیلند به مردم گفته است که ۲ هفته طول می‎کشد تا تاثیر قوانین قرنطینه خود را نشان دهد؛ این امر باعث شد تا پذیرفتن قرنطینه و تحمل این شرایط راحت تر شود.»

نخست وزیر نیوزیلند اخیرا اعلام کرد «دولت روزانه موفق به انجام ۸ هزار آزمایش تشخیص کرونا شده که یکی از بیشترین میزان انجام آزمایش در جهان بوده است.»

سازمان بهداشت جهانی می ‎گوید «انجام آزمایش‌های جمعی و ردیابی قوی از عوامل مهم در محدود کردن شمار تلفات کرونایی بوده است.»

«دویچه وله» می‎گوید «علاوه بر آن، وضعیت جغرافیایی نیوزیلند یکی دیگر از مزایای این کشور برای شکست این اپیدمی به شمار می‌آید چرا که این کشور در جزیره‌ای نسبتا جداگانه قرار گرفته و دولت کنترل بیشتری بر افرادی که وارد این کشور می‌شوند، دارد.» 

بنابر این گزارش «همچنین تراکم جمعیت نسبتا در نیوزیلند کم است و این بدان معناست که ویروس به راحتی نمی‎تواند در میان جمعیت شیوع پیدا کند.»