گرچه در اسفند ماه به صورت سنتی کفه عرضه زیاد است اما سوالی که باید همواره سرمایه گذاران از خود بپرسند این است که به فرض فروش سهام خود با آن مبلغ چه خواهند کرد. در حقیقت در چه بازاری می توانند بازدهی بهتر از این بازار را کسب کنند. تا زمانی که بازارهای رقیب از جذابیت بیشتر از بازار سرمایه برخوردار نباشند معتقدم که منابع همواره به سمت بورس حرکت خواهد کرد.

بورس 24: در ساعات ابتدایی معاملات روز گذشته بار دیگر شاهد رفتارهای هیجانی بازار سرمایه بودیم. آن هم تنها به دلیل قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF. شاخص کل بازار سرمایه در دقایق ابتدایی معاملات روز گذشته روندی هیجانی داشت و با سقوطی چشمگیر مواجه شد و تا رقم ۴۶۷ هزار واحد افت کرد. اما این روند نزولی ماندگار نبود و باز هم بازار به روند طبیعی خود بازگشت و در همان روز گذشته، شاخص کل با ۳۱۱۱ هزار واحد صعود به رقم ۴۸۱ هزار و ۸۶۷ واحد رسید. امروز هم که شاخص کل یکی از بزرگ ترین رشدهای تاریخ خود را به ثبت رساند.

عظیم ثابت کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با بورس ۲۴ در خصوص تاثیرات قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF بر بازار سرمایه گفت: طبیعتا مباحث مربوط به پالرمو و ... مسئله جدیدی نیست به طوری که قبلا هم مطرح بوده طی چند سال گذشته اقدامات خیلی خوبی هم انجام داده بودیم مجلس نیز تصویب کرده بود اما با توجه به اینکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام یک مقدار بررسی آن زمان برد و با توجه به ملاحظاتی که وجود داشت نهایتا رای نیاورد. اما به صورت کلی ما به دوران قبل از سال ۹۵ که در لیست سیاه قرار گرفته بودیم باز نخواهیم گشت.

وی افزود: معتقدم چنانچه هماهنگی های کامل تری با یکسری از کشورهای حافظ منافع ایران انجام گیرد نگرانی نخواهیم داشت. طبیعتا در حوزه بانکی یک مقداری نقل و انتقالات با دشواری بیشتری انجام خواهد شد.

عظیم ثابت در رابطه با واکنش سهامداران و تشکیل صف های فروش در ابتدای بازار روز گذشته بیان کرد: روز گذشته دیدیم که در ساعات ابتدایی معاملات یکسری سهامداران واکنش های تندی نشان دادند که البته پشیمان شدند. در حقیقت نوسان بازار رو به بالا بود و کسانی که سهامشان را فروخته بودند یا مجبور شدند همان سهم ها را با قیمت بالاتر بخرند یا با فروش های شتاب زده به نظر می رسد که باید پشیمان شده باشند. آنچه که مهم است این نکته است که هم اکنون بازار سرمایه بازار بی رقیبی محسوب می شود. یکی از آیتم هایی که در بازار سرمایه بسیار تاثیرگذار است قیمت ارز بوده که از این لحاظ مشکلی وجود ندارد. از سویی گزارش عملکرد شرکت ها نیز به نوعی مطلوب و قابل توجه بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: مهم ترین بحثی که در حال حاضر وجود دارد این است که بازار سرمایه به نسبت بازارهای دیگر از شرایط مساعدتری برخوردار بوده و افراد بسیاری تصمیم گرفته اند که منابع خود را با توجه به خاصیت ضد تورمی و همچنین بازدهی بسیار خوبی که داشته وارد این بازار کنند. تمامی این موارد نشان می دهد که بازار سهام ما نسبت به بازارهای موازی خود از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و نقدینگی خوبی هم وارد آن شده است. به طوری که روز گذشته هم در شرایطی که دیگران گمان می کردند اتفاق بدی رخ خواهد داد هفت هزار میلیارد تومان ارزش معاملاتمان بوده و شاخص کل نیز علارغم اینکه اول صبح منفی بود به بالای سه هزار و صد واحد رشد کرد و نقطه مقاومت ۴۰۸ هزار واحدی را نیز توانست پشت سر گذارد.

او اظهار کرد: گرچه در اسفند ماه به صورت سنتی کفه عرضه زیاد است اما سوالی که باید همواره سرمایه گذاران از خود بپرسند این است که به فرض فروش سهام خود با آن مبلغ چه خواهند کرد. در حقیقت در چه بازاری می توانند بازدهی بهتر از این بازار را کسب کنند. تا زمانی که بازارهای رقیب از جذابیت بیشتر از بازار سرمایه برخوردار نباشند معتقدم که منابع همواره به سمت بورس حرکت خواهد کرد.

او در رابطه با افزایش نرخ دلار و احتمال ورود جریان نقدینگی به سمت این بازار نیز گفت: بازار ارز بازاری است که به نوعی در حال حاضر امنیتی شده، محدودیت در آن وجود دارد و در واقع نمی توان هر مقداری که ارز بخواهید تهیه کنید از سویی آثار تورمی به دنبال دارد برعکس بازار سرمایه که آثار ضد تورمی دارد. در واقع هیچ جای دنیا سرمایه گذاری در بازار ارز انجام نمی شود خوشبختانه مردم ما نیز متوجه شده اند که محل اصلی سرمایه گذاری بازار سرمایه است. از ابتدای سال تاکنون دلار تنها ۱۴ درصد بازدهی داشته است بنابر این می توان گفت که سرمایه گذاری در بازار سهام همچنان از جذابیت کافی برخوردار است.