رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: از هر سه دلار ارز کشور،‌ یک دلار از بخش معدن و صنایع معدنی تامین می شود.

بورس 24: رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: از هر سه دلار ارز کشور،‌ یک دلار از بخش معدن و صنایع معدنی تامین می شود.

خداداد غریب پور در نخستین گردهمایی مدیران روابط عمومی ایمیدرو و شرکت های معدنی و صنایع معدنی اظهار داشت: سهم معدن در ارز آوری کشور در قالب همکاری بدنه حاکمیتی، شرکت ها و بانک مرکزی ایجاد شده است و اکنون نیازمندیم که روابط عمومی‌ها چنین همگرایی برای انعکاس دستاوردها، داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: کارگروه کنترل مدیریت، توانسته همگرایی و همراستایی ملی در این حوزه ایجاد کند که پیش از چنین انسجامی نداشت.

به گفته غریب پور، امسال ۵۸۰ میلیون دلار طرح در گل گهر راه اندازی شده و این مجموعه ۲.۵ میلیارد دلار طرح در دست اجرا یا راه اندازی دارد، فولاد مبارکه تختال های API را با صرفه جویی سالانه ۳۰۰ میلیون یورویی راه اندازی کرده،‌ عملکرد ملی مس در ۶ ماه به اندازه ۱۲ ماه سال قبل بوده،‌ فولاد خوزستان به بالاترین صادرات رسیده، منطقه ویژه خلیج فارس نقش ارزنده ای در توسعه صادرات و ارزآوری ایفا می کند و همچنین آلومینای جاجرم (بنابر گزارش سازمان مدیریت صنعتی) سریع ترین رشد را در بین ۵۰۰ شرکت به دست آورده است.

افزایش سرمایه ها غول ها در راه است

رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: فولاد مبارکه به زودی با رسیدن به سرمایه ۲۱هزار میلیارد تومانی از بزرگ ترین هلدینگ بازار بورس (پتروشیمی خلیج فارس) سبقت می گیرد. همچنین پس از آن شرکت مس، چادرملو و گل گهر هم افزایش سرمایه خواهند داشت.

وی با بیان رشد ۱۵درصدی صادرات معدن و صنایع معدنی در هشت ماه امسال و بیش از ۵ درصدی تولید فولاد خام در ۱۱ ماه ۲۰۱۹، گفت: حوزه معدن و صنایع معدنی بیش از ۱.۱ میلیارد دلار طرح از ابتدای سال ۹۸ راه اندازی کرده و ۱.۵ میلیارد دلار نیز آماده راه اندازی دارد.

تصمیم گیری بر مبنای هوش تجاری

رییس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: امروزه شرکت ها با پردازش داده ها و تبدیل آن ها به اطلاعات، از BI(Business Intelligence) یا هوش تجاری در جهت پیشبرد استراتژی ها بهره می برند و با توجه به وقایع جهانی در بازار مصرف، تقاضا، توازن در مصرف و تجارت،‌ اعمال قوانین جدید و مواردی مشابه، تصمیم گیری می کنند و این نگرش باید توسط شرکت های داخلی نیز به درستی پیاده سازی شود.

غریب پور به اکتشافات انجام شده اشاره کرد و گفت: از نیمه دوم سال گذشته سطح اکتشافات از ۲۵۰هزار کیلومتر مربع به ۶۵۰هزار کیلومتر مربع افزایش پیدا کرده و طبق گزارش های جدید، اکنون ۹۰درصد از مقدمات در این برنامه انجام شده است.

وی تاکید کرد: امروزه کشور در حال آشناشدن با امکانات و توانمندی های بخش معدن برای توسعه، اشتغال،‌ رفع محرومیت، ایجاد توازن و همینطور محرومیت زدایی است که این امر، نیاز به هماهنگی و همسویی روابط عمومی ها در انعکاس اقدامات را برجسته تر می سازد.

الگوی انتقال آب

وی با بیان اینکه بخش معدن در حال خدمات دهی به سایر بخش ها است، ادامه داد: الگوی انتقال آب از خلیج فارس به نواحی مرکزی و صنایع مرتبط از جمله گل گهر،‌ مس و چادرملو برای پروژه خط انتقال استان های شرقی به کار گرفته می شود.

پارسیان در کنار ماهشهر و عسلویه قرار می گیرد

رییس هیات عامل ایمیدرو جایگاه منطقه ویژه پارسیان را مورد اشاره قرار داد و گفت: با برنامه تولید ۱۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی قرار است پارسیان نیز به عنوان قطب تولید این بخش تبدیل و عسلویه ای دیگر شود و پس از پتروشیمی ماهشهر و عسلویه قرار گیرد.

غریب پور با بیان اهمیت بخش ایمنی و محیط زیست، اظهار داشت: نگاه حاکمیتی ایمیدرو ایجاب می کند که این بخش دارای استانداری واحد باشد تا شاهد وقوع حادثه ای نباشیم. از این رو کمیته ای مشغول تدوین برنامه ای جدید است تا استانداردهای مربوطه ارتقا پیدا کند.

منبع: سنا