سخنگوی صنعت برق گفت: صرفه جویی ریالی تولید ترانسفورماتور‌ها ۴۵۰ میلیارد ریال (۳ میلیون و ۴۶۱ هزار دلاری) برآورد شده است.

بورس 24: سخنگوی صنعت برق گفت: صرفه جویی ریالی تولید ترانسفورماتور‌ها ۴۵۰ میلیارد ریال (۳ میلیون و ۴۶۱ هزار دلاری) برآورد شده است.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور گفت: خوشبختانه ظرفیت تولید ترانسفورماتور در کشور مناسب است و نیازی به واردات ترانسفورماتور نداریم.

او در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر سالبانه ۱۰ هزار مگاولت آمپر ترانسفورماتور در کشور تولید می‌شود، اضافه کرد: صنایع دیگر نیز نیاز به ترانسفورماتور دارد و تولید کنندگان داخلی نیاز این صنایع را برآورده می‌کنند و واردات ملزوم نیست.

سخنگوی صنعت برق کشور بیان کرد: نسبت به سال گذشته افزایش ۳۰۰ درصدی صادرات در ترانسفورماتور داشته ایم.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه در تولید قطعات ترانسفورماتور‌ها با قدرت توزیع و فوق توزیع، حدود ۱۵ میلیون یورو صرفه جویی داشته ایم، افزود: صرفه جویی ریالی تولید ترانسفورماتور‌ها حدود ۴۵۰ میلیارد ریال( ۳ هزار و ۴۶۱ دلاری) نسبت به خرید خارجی است.

او گفت: در دی سال گذشته فروش تعداد ۶۰۰۸ دستگاه را داشته ایم که رشد فروش ۱۰۰ درصدی در امسال و به تبع آن رشد سود شرکت را در پی داشته است.

سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اینکه ظرفیت ترانسفورماتور‌های تولید شده متناسب با نقاط گرمسیر و سردسیر طراحی می‌شود، گفت: دیگر مثل سال‌های گذشته واردات ترانسفورماتور نداریم چرا که مقررات جریمه محور برای این موضوع وضع شده است و از طرفی اگر ترانسفورماتور‌های وارداتی استاندارد‌های ما را نداشته باشند جریمه‌های سنگینی باید بپردازند.

رجبی‌مشهدی ادامه داد: اگر شرکت‌های برق منطقه‌ای و یا برخی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو از ترانسفورماتور‌های با استاندارد‌های پایین استفاده کنند جریمه می‌شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران