محمد لاهوتی گفت: طی سال های گذشته عموما در کشف قیمت کالاها و در حوزه داخلی از سازوکار بورس کالا بهره گرفته شده اما می توان به منظور کشف قیمت پایه محصولات صادراتی نیز از رینگ صادراتی این بورس کمک گرفت.

بورس 24: محمد لاهوتی گفت: طی سال های گذشته عموما در کشف قیمت کالاها و در حوزه داخلی از سازوکار بورس کالا بهره گرفته شده اما می توان به منظور کشف قیمت پایه محصولات صادراتی نیز از رینگ صادراتی این بورس کمک گرفت.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در خصوص کارکرد بورس کالا در کشف قیمت کالاها گفت: بورس کالا بستری است که قیمت کالاها در آن براساس عرضه و تقاضا کشف می شود و این موضوع از جنبه های مختلف به اقتصاد کمک می کند. اما بعضا به جای نظارت برخی نهادها بر بازار شاهد برخی دخالت ها در روند قیمت گذاری ها هستیم که همین موضوع سر منشا برخی مشکلات می شود.

لاهوتی اظهار داشت: طی سال گذشته و در پی نوسانات ارزی مشکلاتی در حوزه قیمت گذاری کالاها به وجود آمد که به مرور با تاکیدفعالان اقتصادی، واقعیت های اقتصادی از سوی تصمیم گیران پذیرفته شد که با نقش موثر بورس کالا مشکلات برطرف و رضایتمندی درمیان فعالان صنعت حاصل شد.

وی با بیان اینکه بورس کالا کارکرد موثری در کشف قیمت محصولات در بازار داخلی دارد، گفت: علاوه بر بازار داخلی، رینگ صادراتیبورس کالا نیز می تواند به قیمت پایه محصولات صادراتی کمک کند که این موضوع از گذشته در حال بررسی بوده و امیدواریم به شکلجدی اجرایی و صادرات انواع کالاها از این مسیر آغاز شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان به تاثیر گذاری بر قیمت منطقه ای کالاهای ایرانی با صادرات از طریق بورس کالا امیدوار بود؟ گفت: در صورت استقبال تولیدکنندگان و رشد حجم تجارت از تالار بورس کالا می توان بر قیمت های منطقه ای کالاهایی که در آن هامزیت داریم، اثر گذاشت.

لاهوتی در پایان به راهکار توسعه نقش بورس کالا در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: عرضه و تقاضا باید حرف اول را در تعیین قیمت کالاها در بورس بزند و به عبارتی اگر دخالت، جایگزین وظیفه نظارتی برخی نهادها نشود، راه را برای توسعه بورس کالا در اقتصاد بازکرده ایم.

منبع: ایرنا