تجدید ارزیابی دارایی ها می تواند محرک بسیار قوی برای بازار باشد. این عامل برای بسیاری از شرکت ها خصوصا بانکی ها و شرکت های بزرگ مانند خودرویی ها می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. همان طور که طی دو روز گذشته نیز خبرهایی مبنی بر تجدید ارزیابی شرکت ایران خودرو شنیدیم.

بورس 24: روز گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۴۲۸۴ واحد افت کرد و به رقم ۳۰۴ هزار و ۶۷۶ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با ۷۸۸ واحد افت رقم ۸۵ هزار و ۳۱۶ واحدی را تجربه کرد.

حسین زمانی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار بورس۲۴ در خصوص وضعیت این روزهای بورس گفت: پیش بینی من برای آینده بورس مثبت است. هم اکنون شاخص در محدوده ۳۱۰ هزار واحد در نوسان است، با توجه به شرایط مطمئن هستم که محدوده ۳۳۰ هزار واحد را پس خواهد گرفت. پس از آن حالت درجا زدن و فرسایشی را می توانیم در رابطه با شاخص کل به صورت نموداری و تکنیکالی شاهد باشیم. پیش بینی من این است که نهایتا این قضیه تا پایان آبان ماه ادامه داشته باشد و مجددا ما شاهد بازار پویایی باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص محرک های تاثیرگذار بورس افزود: تجدید ارزیابی دارایی ها می تواند محرک بسیار قوی برای بازار باشد. این عامل برای بسیاری از شرکت ها خصوصا بانکی ها و شرکت های بزرگ مانند خودرویی ها می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. همان طور که طی دو روز گذشته نیز خبرهایی مبنی بر تجدید ارزیابی شرکت ایران خودرو شنیدیم.

حسین زمانی با بیان اینکه شرکت ایران خودرو تقریبا ۳۰ سال است که تجدید ارزیابی دارایی نداشته افزود: این عامل می تواند محرک و موتور قوی برای شرکت های خودرویی، بانک ها، سرمایه گذاری ها، لیزینگی ها، بیمه ای ها، پالایشی و پتروشیمی ها باشد تا از این مزایایی که دولت به تصویب رسانده همچون معافیت مالیاتی بهره مند شوند. در حقیقت می توانم بگویم که رالی بعدی که می تواند محرک بازار برای خیلی از شرکت ها باشد تجدید ارزیابی دارایی ها است.

حسین زمانی کارشناس بازار سرمایه همچنین در خصوص طرح استانداردسازی گزارش های مالی شرکت ها و منطبق شدن آن ها با گزارش های مالی IFRS نیز گفت: این طرح از سال ۸۵ شروع شده و هر ساله نیز همایش هایی در این خصوص برگزار می شود. از سویی در سال ۹۵ نیز بحث استانداردسازی گزارش های مالی بانک ها را مطرح کردند که البته باعث ریزش شدید بانک ها شد. استانداردهای IFRS همان نظام سیستم حسابداری هماهنگ در سراسر دنیا است. شرکت ها ملزم هستند این کار را انجام دهند و طبق آخرین آماری که دارم این مهم هنوز به صورت ناقص هم انجام نشده است.

او با بیان اینکه بانک ها برای استانداردسازی گزارش های مالی خود در اولویت هستند افزود: پس از بانک ها شرکت های بیمه ای در این راستا باید گام هایی را بردارند اما کماکان هیچ یک از این دو ارگان بانک و بیمه این کار را به صورت کامل انجام ندادند، اما در مجموع تمامی شرکت ها ملزم هستند این کار را انجام دهند و معتقدم که باید هم انجام دهند.