تب خرید وفروش مسکن طی چند ماه اخیر فروکش کرده و در برخی از شهر‌های بزرگ شاهد اُفت معاملات بوده ایم که دلیل این امر کاهش قدرت خرید متقاضیان واقعی و خروج سرمایه گذاران از این بخش است.

بورس 24: تب خرید وفروش مسکن طی چند ماه اخیر فروکش کرده و در برخی از شهر‌های بزرگ شاهد اُفت معاملات بوده ایم که دلیل این امر کاهش قدرت خرید متقاضیان واقعی و خروج سرمایه گذاران از این بخش است.

آمار‌های ضد و نقیضی از رشد معاملات و کاهش قیمت در بخش مسکن از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار منتشر شده که به عقیده کارشناسان با واقعیت بازار مغایرت دارد.

در حالی که بانک مرکزی خبر از رشد معاملات وکاهش قیمت مسکن طی مهر ماه سال جاری داده است که به عقیده فعالان بازار هنوز قیمت‌ها در مناطق مختلف به ثبات نرسیده و این امر تا پایان سال زمان بر خواهد بود.

به علاوه در مهر ماه سال جاری میزان معاملات ثبت شده در سامانه‌ها ۷۵ هزار و ۶۰۳ معامله بوده که بررسی‌ها حاکی از کاهش ۳۳ درصد معامله نسبت به سال گذشته است، ولی آمار بانک مرکزی خبر از رشد ۲۲ درصدی معاملات مسکن داده که دور از واقعیت بخش مسکن است.

البته میزان معاملات ثبت شده در استان تهران هم در مهر سال ۹۷، ۲۷ هزار و ۱۴۵ قرارداد بوده، اما در مهر امسال میزان معاملات ثبت شده ۱۷ هزار و ۳۲ قرارداد بوده که نشان دهنده کاهش ۳۷ درصدی معاملات در استان تهران است.

در راستا مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: کاهش قیمت مسکن به آن شکلی که آمار‌های بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد رخ نداده است، چرا که هنوز وضعیت معاملات مسکن به گونه‌ای است که برخی از دارندگان مسکن مجبور هستند برای تبدیل واحد‌های مسکونی خود به نقدینگی از قیمت‌های پیشنهادی خود عقب‌نشینی کنند.

وی در ادامه افزود: در برخی مناطق تهران کاهش قیمت مسکن رخ می‌دهد و ثبات قیمت مسکن چند ماه دیگر رخ خواهد داد؛ در حالیکه برخی افراد اعلام می‌کنند که قیمت مسکن در شمال تهران و منطقه یک حدود ۴۰ درصد کاهش یافته، اما اتحادیه شمیرانات این اُفت قیمت را تایید نمی‌کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه براساس قانون نظام صنفی مراکزی که قصد ارائه آمار دارند باید از اتحادیه آن صنف مورد نظر نیز اطلاعات و خبر بگیرند، تأکید کرد: ثبات قیمت در حال رخ دادن است و کاهش قیمت به احتمال زیاد از پایان امسال متوقف خواهد شد.

خسروی با اشاره به راهکار‌های رونق بخش مسکن اظهار کرد: دولت می‌تواند با کارشناسی دقیق قیمت مسکن را تعیین کند و سپس تا ۸۰ درصد قیمت ملک تسهیلات پرداخت کند که این اقدام قطعاً منجر به رشد قیمت مسکن نشده و از سوی دیگر سازنده‌ها با ورود به عرصه ساخت و ساز به فروش واحد‌های ساخته شده مطمئن خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که روند نزولی در بازار‌های موازی ازجمله طلا و ارز ادامه یابد شاهد بهبود قیمت‌ها در بازار مسکن تا پایان سال خواهیم بود.

براساس این گزارش باید منتظر ماند و دید آیا بازار مسکن تا پایان سال به ثبات می‌رسد و یا همزمان با شروع سال جدید بازهم شک جدیدی در انتظار بخش مسکن خواهد بود.

منبع: تسنیم