وقتی یک شرکت برقی به طور دائم تغییر ولتاژ می دهد... سهامداران درباره این سهم چه فکر می کردند و چه شد؟

بورس 24 : ترکش های واگذاری های درخشان سازمان خصوصی همچنان تلفات می دهد.

پس از واگذاری های موفق، هپکو، آذرآب و ... این بار صحبت از ایران ترانسفو است، شرکتی با سابقه بیش از نیم قرن که خریدار خصوصی آن میلیاردها تومان سود کرده و می گویند بدهی خود به خصوصی سازی را نداده ، تا نهایتا اقدامات اولیه برای بازداشت سهامدار خصوصی این شرکت انجام شد و احتمالا معامله ای که سال 94 قطعی شده بود ، در آینده ای نزدیک ابطال شود.

رخداد های اخیر منجر شده «بترانس» مورد توجه بازار باشد و شاهد رشد ارزش سهام این شرکت در بورس تهران باشیم ، مجموعه ای با پتانسیل هایی خاص در صنعت برق.

پیدا و پنهان خصوصی شدن ایران ترانسفو را در زیر بخوانید ....

ایران ترانسفو تولید کننده و صادر کننده ترانسفورماتور تحت لیسانس شرکت زیمنس در سال 1345 توسط شرکت برق منطقه ای، زیمنس و بانک توسعه صنعت و معدن تشکیل شد. در سال 1346 سرمایه شرکت به 4میلیون و 250 هزار تومان افزایش یافت و سهام برق منطقه ای که 45 درصد بود به شرکت ساخت و تهیه کالای آب و برق «ساتکاب» منتقل شد.

این شرکت در سال 47 در شهرری در زمینی به مساحت 58 هکتار با هدف تولید ترانسفورماتور های توزیع به بهره برداری رسید.

کلنگ احداث کارخانه دوم این شرکت در سال 58 در زنجان در زمینی به مساحت 100 هکتار زده شد و در سال 62 نیز به بهره برداری رسید.

در سال 1347 کارخانه ایران‌ترانسفو با ظرفیت 70 مگا ولت آمپر در سال شروع به کار نمود و در سال های 1348، 1350، 1352 و 1356 ظرفیت آن به ترتیب به 500، 700، 1000 و 1500 مگا ولت آمپر افزایش یافت.
در سال 1354 برای واگذاری سهام شرکت طبق قانون گسترش مالکیت واحدهای تولیدی، در مرحله اول 20 درصد سهام برای واگذاری به کارگران و کشاورزان به سازمان گسترش مالکیت واحدهای تولیدی و شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران واگذار گردید و شرکت ایران ترانسفو از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. در مرحله بعد، در سال 1355، 10 درصد دیگر سهام شرکت نیز واگذار شد.

اما خصوصی سازی در سال 94 چه کرد؟

سازمان خصوصی سازی نخستین بار در 27 اسفند ماه 93 بلوک 28.38 درصدی سهام ایران ترانسفو را به قیمت پایه هر سهم مبلغ 8699 ریال با شرایط 30 درصد نقد و مابقی در اقساط 3.5 ساله روی میز فروش گذاشت که در یافتن خریدار ناکام بود.

پس از آن در 22 اردیبهشت ماه 94 یکبار دیگر این بلوک اما به قیمت پایه هر سهم 8343 ریال روی میز فروش بورس گذاشته شد که پرداخت 15 درصدی ارزش نقدی معامله و مابقی در اقساط 5 ساله از شروط آن بود.

این عرضه نیز بی نتیجه ماند تا این که سازمان خصوصی سازی برای سومین بار بلوک 28.38 درصدی سهام ایران ترانسفو را در 26 مرداد ماه 94 با کاهش قیمت پایه به مبلغ 8200 ریال اما با همان شرایط تسویه عرضه اول خود روی میز فروش گذاشت که کارگزاری آراد ایرانیان به وکالت از شرکت «صنعت و تجارت آداک» با شرایط ۱۵ درصد نقد و الباقی اقساط ۵ ساله، اقدام به خرید سهام می‌کند.

در آن زمان ارزش کل معامله بلوکی سهام شرکت ایران ترانسفو بالغ بر 349 میلیارد و 163 میلیون و 326 هزار و 700 تومان شد که خریدار با توجه به لزوم پرداخت حصه 15 درصدی این معامله برای قطعی شدن آن مبلغ 52 میلیارد و 374 میلیون و 499 هزار تومان به بورس طی 9 روز پرداخت کرد.

شرکت «صنعت و تجارت آداک» متعلق به یکی از سهامداران عمده یک شرکت کارگزاری فعال در بورس و اوراق بهادار«آراد ایرانیان» به عنوان مالک جدید "بترانس" در کنار شرکت «سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی» و شرکت «آفرین ساز»، وابسته به ساتا ترکیب هیأت مدیره «بترانس» را تشکیل می دهند.

شرکت صنعت و تجارت آداک در زمان واگذاری این بلوک مدیریتی، مالکیت 5.57 درصدی سهام ایران ترانسفو را نیز دارا بود.

خریدار، مانند بسیاری دیگر از خریداران سهام از سازمان خصوصی سازی مالکی بدهکار ماند...

با توجه به عدم پرداخت اقساط باقیمانده سازمان خصوصی سازی تلاش می‌کند تا بلوک 11.6 درصدی ایران ترانسفو را دوباره واگذار نماید.

سازمان خصوصی سازی به وکالت از شرکت صنعت و تجارت آداک، بلوک مدیریتی غیر کنترلی 11.617 درصدی ایران ترانسفو معادل 435 میلیون و 650 هزارو 370 سهم از کل سهام این شرکت را به قیمت هر سهم 7035 ریال در تاریخ 9 بهمن ماه سال97 روانه میز فروش بازار اول بورس تهران کرد که خریدار نداشت.

البته مجددا خصوصی سازی برای وصول طلب خود در سال 98 نیز چند نوبت اقدام به حراج بلوک «بترانس» کرد.

بند 4 گزارش حسابرس شرکت ایران ترانسفو نیز حکایت از برخی نابسامانی ها دارد

سرفصل های "دریافتنی‌های تجاری و غیرتجاری" و "پیش‌پرداخت های" گروه به شرح یادداشت های توضیحی 5 و7 صورت های مالی، جمعا شامل مبلغ 444ر1 میلیارد ریال (شرکت اصلــی 690 میلیـارد ریال) خالـص مطالبات راکد و سنواتی و مشکوک‌‌الوصول، عمدتا شامل مبلغ383 میلیارد ریال طلب گروه از شرکت کارگزاری آراد ایرانیان (بابت فروش سهام، اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی) می‌باشد که نسبت به مبلغ 267 میلیارد ریال از مبلغ اخیرالذکر به شرح یادداشت توضیحی 3-1-5 صورت های مالی، اقامه دعوی در هیات داوری بورس و اوراق بهادار (از طریق شرکت فرعی توسعه فاوا صنعت) و دادسرای عمومی و انقلاب استان زنجان (از طریق شرکت اصلی به عنوان سهامدار عمده) مطرح است که تاکنون نتیجه آن مشخص نشده است. با توجه به مراتب فوق، اگر چه اقدامات شرکت های گروه منجر به کاهش مطالبات راکد و سنواتی گردیده، لیکن اقدامات انجام شده در خصوص وصول تتمه مطالبات مزبور، تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده است. لذا به نظر این موسسه، ضرورت اعمال تعدیلاتی از بابت موارد مذکور بر صورت های مالی مورد گزارش ضرورت دارد، لیکن در غیاب اطلاعات مربوط به چگونگی بازیافت مطالبات مذکور، امکان تعیین میزان ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول مورد نیاز، درشرایط حاضر برای این موسسه فراهم نمی‌باشد.

سهامدار خصوصی در بند شد...

رئیس قوه قضائیه: بخشی از سهام ایران ترانسفو به شخصی واگذار شده که بدون آورده صاحب هزار میلیارد پول شده است که هیچ کس آن را نمی‌پذیرد لذا با کمک مدیران باید پیگیری شود.

مدیر عامل ایران ترانسفو : تنها مشکل شرکت را واگذاری ۲۸ درصد سهام شرکت با ۱۵ درصد پیش پرداخت در سال ۹۴ به بخش خصوصی اعلام کرد که علیرغم این که کل ارزش سهام واگذاری حدود ۳۲۰ میلیارد تومان بوده در حال حاضر معادل همان مبلغ به سازمان خصوصی سازی بدهکار است، ولی در این مدت صد‌ها میلیارد تومان از سهام شرکت را واگذار و ۱۰۸ میلیارد تومان از محل سود سهام منتفع گردیده و ارزش سهام در دست ایشان حدود ۸۵۰ میلیارد تومان است.

ایران ترانسفو هر چند با ورود به موقع دستگاه قضایی از بحران فاصله گرفت اما داستان سهامداران خردی که سال ها این سهم را به امید کسب سود حلال از یک شرکت موفق در صنعت برق خریداری کرده اند ، تلخ است و آن عقب ماندن از رشدهای چند برابری بازار به دلیل همین مشکلات درونی است.