بورس ٢۴ : هیجان فروش در بازار سهام این روزها عجیب آتشی بر خرمن سرمایه سهامداران انداخته و شرایط به جایی رسیده که ابرهای ترس بر سر بازار هر روز ضخیم تر می شود و هر روز سفارشات فروش بیشتری در سیستم معاملات به ثبت می رسد. شاخص کل هم کم نمی گذارد و همانطور که در روزهای مثبت هر روز یک رکورد جدید بر جای می گذاشت ، در روزهای منفی نیز رکورد می زند...

بورس 24 : هیجان فروش در بازار سهام این روزها عجیب آتشی بر خرمن سرمایه سهامداران انداخته و شرایط به جایی رسیده که ابرهای ترس بر سر بازار هر روز ضخیم تر می شود و هر روز سفارشات فروش بیشتری در سیستم معاملات به ثبت می رسد.

شاخص کل هم کم نمی گذارد و همانطور که در روزهای مثبت هر روز یک رکورد جدید بر جای می گذاشت ، در روزهای منفی نیز رکورد می زند.

حال نقطه تعادل این فراز و فرود کجا باشد را بازار مشخص می کند، فعلا که بازار منفی است و بسیاری از نو سهامداران روزهای خوبی را تجربه نمی کنند و اگر روزگاری باد کلاهشان را به سمت بورس بیندازد با کابوس های احتمالا گذرای این روزها که دیدند برای بردنش دیگر سمت این بازار نمی آیند، حتی تا شعاع چند کیلومتری خیابان حافظ هم گام نمی گذارند.

بورسی ها هم که عادت به بدبینی دارند هر روز خاطرات سال 92 را ورق می زنند و منتظر ریزش های آنچنانی هستند، تازه شایعات متفاوت در خصوص خرابکاری در بازار و سیاسی کردن افت های شاخص و ربط دادن آن به این جناح و آن جناح که دیگر جای خود را دارد.

چه شد که این طور شد؟

مهدی سوری مدیر توسعه بازار کارگزاری آینده نگر خوارزمی و از مدرسین بازار سرمایه درباره اتفاقات اخیر بازار سرمایه به بورس 24 گفت: این که در بازار این روزها چه اتفاقی رخ می دهد نیاز به آن دارد که بررسی کنیم چه اتفاقاتی پیش از این در بازار رخ داده است.

سوری گفت: حجم عظیمی از نقدینگی در بازار ورود کرد اما از چه بازارهایی؟ بازارهایی مانند املاک، طلا و ارز بازارهایی به مراتب بسیار بزرگتر از بازار سرمایه.این ورود نقدینگی منجر به این شد که شاهد رکورد شکنی هایی در ارزش معاملات روزانه باشیم.

سهامی که نقدینگی آن ها را بالا برد، سرانجامشان سقوط است...

وی افزود : این سیل نقدینگی منجر شد تا خیلی از سهام بیش از قیمت هایی که برای آن ها متصور بودیم رشد کنند در نتیجه به مدد ورورد نقدینگی ، برخی از سهم ها رشد داشتند نتیجه این موضوع این شد که با همان شتاب که به دلیل قدرت نقدینگی رشد داشتند اکنون در حال افت کردن هستند. در کنار این اتفاق برخی دیگر از سهام متاثر از جو حاکم منفی می شوند اما نقدینگی در این سهام قفل نمی شود و نقد شونده اند در نتیجه سهام شرکت هایی که ای پی اس خوبی را محقق می کنند با این روند برای خرید جذاب می شوند اما سهامی که صرفا در اثر ورود نقدینگی رشد داشتند ، با حذف فشار نقدینگی افت می کنند.

گزارشات شش ماهه بازار را نجات می دهد؟

وی ادامه داد: روند بازار با انتشار گزارشات شش ماهه قدری متفاوت تر خواهد شد، مهر ماه سال گذشته که با افت شاخص روبرو بودیم گزارشات شش ماهه گزارشات جذابی نبودند در صورتی که اگر گزارشات شش ماهه سال جاری شرکت ها مطابق تحلیل ها باشد شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود.

سوری گفت: سهامداران باید به این موضوعات توجه داشته باشند که پولی که از سایر بازارها وارد شد و هر سهمی را خرید و مثبت کرد اکنون با کوچکترین تلنگر سهام را می فروشد و از بازار خارج می شود. بنابراین شرایط این گروه از سهام زمانی بهبود خواهد داشت که کل بازار مثبت باشد اما در روزهای منفی اخیر سهام بزرگ که با دید سود پایان دوره روی آن ها سرمایه گذاری شده است در روزهای اخیر کاهش کمتری داشتند. برای مثال سهام فولاد مبارکه، ملی مس، پالایش نفت بندرعباس و ... در صورت تداوم روند منفی می توان این انتظار را داشت که سهام بزرگ برای سرمایه گذاران جذاب شوند و مجدد شاهد اقبال بازار به این سهام باشیم.بنابراین بازار با اصلاحات اخیر شرایط را برای سرمایه گذاری در برخی سهام جذاب می کند.

سهام بخرید اما با دیدی متفاوت، به EPS توجه کنید...

وی گفت: در تیر و مرداد ورود به هر سهمی می توانست بازده مناسبی را داشته باشد، اما اکنون شرایط متفاوت شده است و باید ریسک سرمایه گذاری را در انتخاب سهام لحاظ کرد و توجه به سهامی که سود های پایان دوره خوبی خواهند داشت بیشتر می شود.

بزرگان جذاب می شوند...

سوری درباره این که کدام گروه ها می توانند برای سرمایه گذاری در بازار فعلی جذاب تر باشند ، گفت: این روزها برخی با این دید که بازار سقوط جدی خواهد داشت هیجانی اقدام به خروج از سرمایه گذاری می کنند و شاهد عرضه های گسترده هستیم این روند تا جایی ادامه خواهد داشت که قیمت ها وارد سیکل ارزندگی شوند ، وقتی بازار بااین شرایط افت را تجربه می کند سرمایه گذاران مجدد وارد می شوند و طرف خریدار تقویت می شود در شرایط فعلی خیلی از سهام بزرگ به آستانه ارزندگی بسیار نزدیک اند .با انتشار گزارش های شش ماهه پی بر ای بسیاری از سهام نیز اصلاح می شود و این خود منجر می شود که برخی گروه ها مانند پالایشی ها، آهن و فولاد، شیمیایی ( اوره، متانول و ...) برای سرمایه گذاری جذاب می شوند .حتی در این شرایط گروه دارو نیز که رشد های قابل توجهی داشتند با دید EPS آخر دوره برای سرمایه گذاری جذاب می شوند.

«پی بر ای» سهام بزرگ بر سرمایه گذاری مناسب اند

او گفت : حدود 60 تا 70 درصد از بازار را سهامی تشکیل می دهند که با دید EPS محور توجیه خرید دارند و پی بر ای بسیاری از گروه ها مانند شرکت های اوره ساز در محدوده 5 ، شیمیایی ها در محدوده 5 ، آهن و فولاد در محدوده 5.3 و پالایشی در محدوده 5.8 قرار دارند که با انتشار گزارشات شش ماهه پی بر ای آن ها قدری رقیق هم خواهد شد.