مدیر عامل بانک ایران زمین گفت: در حال حاضر ۹۷ درصد تراکنش‌ های بانک ایران زمین در خارج از شعب انجام می‌ شود و این نشان می‌ دهد، تغییرات بزرگی در سال های اخیر صورت گرفته است...

بورس 24: مدیر عامل بانک ایران زمین گفت: در حال حاضر ۹۷ درصد تراکنش‌ های بانک ایران زمین در خارج از شعب انجام می‌ شود و این نشان می‌ دهد، تغییرات بزرگی در سال های اخیر صورت گرفته است. 

به گزارش صدای پول، پورسعید با تاکید بر این که نقش شعب در بانکداری در حال تغییر است، گفته است: امروز خدمتی نیست که نتوانیم از راه دور و با ابزارهای هوشمند ارائه کنیم.

وی اظهارداشت: رویکرد بانک ایران‌ زمین بانک دیجیتال خواهد بود و با تمام قدرت در این مسیر در حال پیشرفت هستیم، اکنون خدمات دیجیتالی در حوزه بانکی وجود ندارد که در بانک به مشتریان ارائه نشود، در این حوزه در نظام بانکی کشور از بانک‌های پیشرو هستیم و به این نکته واقفیم که هر بانکی که در این حوزه حرکتی نداشته باشد، به طور قطع‌ از بین رقیبان حذف خواهد شد.

به نظر می رسد، با برنامه ریزی های صورت گرفته در این بانک و زیر ساخت های آماده شده در این بنگاه اقتصادی، در دو سال آینده این بانک بطور کامل دیجیتال خواهد بود و باید با شعار”این بانک دیجیتالی است”در بازار پولی به رقابت بپردازد.

سفر ایران زمین به بانکداری دیجیتال 

به باور کارشناسان آگاه به بانکداری مدرن ، بانک ها ناگزیر به ترک بانکداری سنتی هستند و باید به سمت بانکداری دیجیتالی روی آورند.

در کشور ما به جرات می توان گفت، که سرآغاز و پیشتاز بانکداری دیجیتالی، بانک ایران زمین می باشد. چرا که در این بانک فعالیت‌های مشتری در بانکداری دیجیتال شامل تراکنش‌ های بانکی، موضوعات مورد علاقه، سلایق، میزان رضایتمندی از خدمات بانکی و از طریق استفاده از کانال‌ های مختلف و ابزارهای دیجیتال رصد می‌ شود و پس از تحلیل فعالیت‌ ها، پیشنهادات و محصولات متناسب با نیاز مشتری به وی ارائه و روش‌ های بهبود ارتباط مشتری با بانک مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

با رشد روزافزون فناوری در دنیا و ایران و تغییر انتظارات مشتریان مواجه، جایگاه بانک‌داری سنتی در حال تزلزل است و از این ‌رو لزوم اتخاذ یک راهبرد تحول‌ گرا در بانک‌ ها اجباری است و بانک‌ ها را ملزم به آغاز یک سفر به سمت بانک‌ داری دیجیتال کرده و می توان گفت اصلی‌ ترین هدفی که در بانک‌داری دیجیتال دنبال می‌ شود، بهبود تجربه مشتری است که این هدف با غنی‌ سازی سرویس‌ های استاندارد برخط و موبایلی از طریق به‌کارگیری فناوری‌ های دیجیتال با تکیه‌ بر عامل مهم هوشمندی محقق می‌شود.

محور اصلی بانک‌ داری دیجیتال ایجاد فرهنگ داده‌محور در بانک و ‌دوری از فرآیندهای سنتی، روندهای اداری پیچیده و کاغذ بازی‌ های معمول، تنها در بستر موبایل و شبکه‌های اجتماعی است. درباره تفاوت بانک‌داری دیجیتال با بانک‌داری الکترونیک، می توان گفت، بانک‌داری دیجیتال علاوه بر اینکه از داده و فناوری اطلاعات استفاده می‌ کند، به‌ شدت نیازمند تغییر در فرآیندهای سازمانی و نظام‌ های معماری بانک است تا از این طریق، محصولات بانک‌ داری دیجیتال مورد حمایت واحدهای بانک واقع‌شده و اجرایی شوند.

۲۴ ساعته کنار مشتریان هستیم 

مدیر عامل بانک ایران زمین معتقد است، خدمات ۲۴ ساعته از شاخص های مهم بانکداری دیجیتالی است و یکی از اقداماتی که لازم است در راستای ارائه خدمات دیجیتال به مشتریان ارائه شود، پاسخگویی ۲۴ ساعته به نیازهای مشتریان است. که این مهم با حضور همکارانم در مرکز تماس به صورت ۲۴ ساعته امکان‌ پذیر است.

به گفته وی در حال حاضر ۹۷ درصد تراکنش‌ های بانک ایران زمین در خارج از شعب انجام می‌ شود و این موضوع در سایر بانک ها نیز با آمار مشابهی وجود دارد، که این خود نشان می‌ دهد، تغییرات بزرگی در سال های اخیر صورت گرفته و نسبت به گذشته شاهد کاهش تعداد شعب بانک ها هستیم. اما واقعیت این است که عمده اتفاقی که در حال رخ دادن است، تغییر نقش شعب است.

مزایا برای بانک 

– هزینه عملیاتی پایین‌ تر به‌ واسطه:
– از بین بردن هزینه‌ های عملیات پردازش ستادی
– خطاهای کمتر یا بدون خطا (شرایط ایده‌آل)
– شعبه‌ های کوچک‌ تر
– استقرار متخصصین بانکی و تجاری در یک مرکز و ایجاد ارتباط آنها با مشتریان از طریق ارتباطات فناورانه
– دور ریختن سیستم‌ های قدیمی

مزایا برای مشتریان

– بهبود خدمات و ارائه محصولات
– خدمات بانکی ۲۴*۷ و در دسترس بودن از طریق تلفن همراه، رایانه شخصی و یا کیوسک شعبه
– برنامه‌های کاربردی هوشمند بانکی که اجازه انجام تمامی تراکنش‌های مورد نظر از هر دستگاهی به انتخاب مشتری را از ابتدا تا انتها می‌دهند.
– دسترسی به طیف گسترده‌ای از خدمات
– خدمات جدید مفید برای مشتری مانند هشدارها، اطلاعیه‌ ها، بودجه‌ بندی، تجزیه و تحلیل هزینه‌ ها، برنامه‌ های پس‌انداز، محاسبه‌ گری مالی
– هزینه‌ ها و کارمزدهای پایین.