رئیس هیئت عامل ایمیدرو: اکتشافات جدید فولادی با نتایج درخشانی همراه شد ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع پهنه در زمان اکنون در حال اکتشاف است / نه، به خام فروشی رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد: وارد کننده مطلق بودیم حالا شده ایم، صادر کننده مطلق به گفته وی، در زمینه استخراج در معادن بزرگ به دنبال خلق ارزش هستیم. در زمینه فرآوری نیز مبارکه برای تولید لوله های انتقال خط نفت در حال فعالیت است. ذوب آهن نیز در زمینه تولید ریل خلق ارزش کرده است؛ و...

بورس 24: کنفرانس استیل پرایس (با موضوع زنجیره فولاد؛ نوآوری و ظرفیت های پنهان) با حضور مسئولان و دست اندرکاران صنعت فولاد کشور بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، خداداد غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در سالن همایش های هتل استقلال تهران برگزار شد.

خداداد غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در ششمین کنفرانس استیل پرایس گفت: صنعت فولاد یک صنعت شاداب است.۲۵۴ شرکت دانش بنیان در بخش معدن و صنایع معدنی فعال هستند.

وی گفت: ارزش افزوده فولاد و صنایع مرتبط در دنیا ۲۹۰ میلیارد دلار است. فولاد امسال در دنیا رشد ۳.۵ درصدی داشته و صنعت فولاد کشور رشد خوبی را شاهده بوده است و از رتبه ۱۳ به رتبه ۱۱ رسیده ایم و عملکرد کشور در بخش فولاد موثر بوده است.

به گفته وی، در بخش تولید نیز عملکرد کشور خوب بوده است و ۳‌.۳ میلیارد تن در سنگ آهن ذخیره قطعی داریم که تا ۱۰ سال پس از ۱۴۰۴ پاسخگوی نیاز کشور خواهد بود. بخش معدن و صنایع معدنی اخیرا در کنار خودروسازان قرار گرفته است. یک میلیون تن مصرف فلزات در صنعت خودروسازی است که بسیار قابل توجه است. 

غریب پور گفت: تحریک تقاضا و استفاده از نوآوری از نیازهای صنعت فولاد کشور است. ارقام ما در بخش اکتشاف بسیار خوشبینانه است. اکتشافات جدید ما نتایج درخشانی داشته است. ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع پهنه اکنون در حال اکتشاف است. مشکل واحدهای بزرگی چون ذوب آهن اکنون تامین ماده اولیه است.

وی افزود: ظرفیت سازمان فضایی، انرژی اتمی و سازمان زمین شناسی در کنار ایمیدرو و تهیه و تولید و کنسرسیوم اکتشاف قرار گرفت. ۶۵ درصد ظرفیت اکتشافی کشور در اختیار ایمیدرو است این سازمان به دنبال تصدیگری نیست و به دنبال حضور بخش خصوصی و ایجاد رقابت در این بخش است.

به گفته وی، در زمینه استخراج در معادن بزرگ به دنبال خلق ارزش هستیم. در زمینه فرآوری نیز مبارکه برای تولید لوله های انتقال خط نفت در حال فعالیت است. ذوب آهن نیز در زمینه تولید ریل خلق ارزش کرده است.

وی گفت: مبارکه اکنون از ۷ شرکت استارت آپی حمایت می کند. نیازمند قرار گرفتن دانشگاه در کنار صنعت هستیم که با شعار امکان پذیر نیست و نیازمند راه حل است.

این مقام مسئول در ایمیدرو گفت: خرسند هستیم که نیمی از سود انباشته کشور را صنایع فلزی به خودشان اختصاص می دهند. سنگ آهن یک اولویت مهم در کشور است و سیاست ما جلوگیری از خام فروشی به منظور ایجاد ارزش افزوده است.

در ادامه، بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در کنفرانس استیل پرایس گفت: سرانه مصرف فولاد ایران در سال 2018 حدود 201 کیلوگرم بوده که 20 کیلوگرم از متوسط خاورمیانه کمتر است. از 55 میلیون تن فولاد تولیدی هدفگذاری شده در افق 1404، حدود 20 میلیون تن باید صادر شود که لازم است برای آن برنامه ریزی شود.

وی گفت: تولید فولاد ایران در 7 سال گذشته 72 درصد رشد داشته است. در همین 7 سال از یک وارد کننده مطلق به یک صادرکننده مطلق رسیده ایم. نرخ میلگرد صادراتی ایران بر خلاف روندهای جهانی 20 تا 60 دلار کمتر از قیمت شمش است! 

سبحانی گفت: سرکوب قیمتی فولاد در بازار داخل علاوه بر اینکه کاهش ارزآوری صادرات فولاد را به دنبال داشته توازن قیمتی زنجیره فولاد را نیز بر هم زده است. اطلس ملی فولاد ایران چراغ راهنمای خوبی برای سرمایه گذاران و سیاست گذاران برای ایجاد توازن در زنجیره فولاد است.سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد طی دو هفته آینده آغاز به کار خواهد کرد.

در ادامه، منصور یزدی زاده مدیر عامل ذوب آهن اصفهان در کنفرانس استیل پرایس به عنوان مرد سال فولاد ایران معرفی گردید . یزدی زاده لوح ویژه مرد سال فولاد را از خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو دریافت نمود. 

شایان ذکر است، این انتخاب از طریق نظر سنجی از فعالان بازار فولاد و مواد اولیه صورت گرفته است.

وی گفت: کشور ما با وجود توانی که در تولید محصولات فولادی و تکنولوژی دارد، به جایگاه خوبی خواهد رسید. امروز شاهدیم که صنعت فولاد کشور از تولید کننده به صادر کننده تبدیل شده است.

به گفته وی، ذوب آهن با سابقه نیم قرن ظرفیت، تولیدش در مرز ۴ میلیون تن است. 30 درصد محصولات طویل فولاد کشور در ذوب آهن تولید می شود.

یزدی زاده گفت: انواع ریل از مرحله تولید فولاد تا سایز و گریدهای مختلف در این شرکت تولید می شود و بالاخره در تولید ریل در کشور توانستیم خودکفا شویم. تنها تولیدکننده مقاطع تیرآهن بال پهن در کشور هستیم. 

وی گفت: تغییر در حاشیه سود فولادسازان، ناشی از افزایش تولید فولاد در چین و سرریز شدن به بازار است. نوآوری در زنجیره فولاد باید در چند حوزه شامل کاهش مصرف انرژی، حفظ محیط زیست و ... استفاده گردد. نرخ میلگرد صادراتی ایران بر خلاف روندهای جهانی 20 تا 60 دلار کمتر از قیمت شمش است.