معاملات فرابورس ایران در هفته کاری منتهی به ١٩ مهرماه با عرضه سه اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی به پایان رسید و در مجموع بازارها ٨٩١۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۵٣ هزار و ٧۴۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

بورس 24: معاملات فرابورس ایران در هفته کاری منتهی به 19 مهرماه با عرضه سه اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی به پایان رسید و در مجموع بازارها 8914 میلیون ورقه بهادار به ارزش 53 هزار و 745 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

در هفته کاری گذشته و در تاریخ‌های 13، 14 و 16 مهرماه به ترتیب اسناد خزانه اسلامی در نمادهای اخزا815، اخزا803 و اخزا807 برای نخستین بار به خریداران عرضه شدند که به ترتیب قیمت کشف‌شده آن‌ها 578 هزار و 240 ریال، 854 هزار و 500 ریال و 675 هزار و 10 ریال بود.

در این هفته همچنین بازار ابزارهای نوین مالی از دادوستد 464 میلیون ورقه بهادار به ارزش 13 هزار و 290 میلیارد ریال میزبانی کرد که بیشترین حجم معاملات این بازار در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و بالاترین ارزش آن در اوراق بدهی رقم خورد.

این بازار در هفته‌ای که سپری شد رشد 210 درصدی در حجم معاملات را شاهد بود در حالی که ارزش این دادوستدها در مقایسه با هفته پیش از آن تفاوتی نکرد.

رصد معاملات اوراق بدهی، ETFها و اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد با تغییر مالکیت 454 میلیون ورقه به ارزش 5012 میلیارد ریال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاهد رشد بیش از 230 و 70 درصدی در حجم و ارزش معاملات ETFها بوده‌ایم.

این در حالی است که اوراق بدهی با کاهش معاملات در هفته گذشته روبه رو شد و اوراق تسهیلات مسکن نیز با جابه جایی 480 هزار ورقه ازین اوراق به ارزش 154 میلیارد ریال افت 39 درصدی حجم در برابر رشد 3 درصدی ارزش معاملات را تجربه کرد.

بررسی دادوستدها در سایر بازارهای فرابورسی نیز گویای آن است بازارهای اول و SME بهترین عملکرد هفتگی را در رشد معاملات به نام خود ثبت کرده‌اند و بازار دوم و پایه با کاهش دادوستدها در این هفته روبه‌رو شده‌اند.

در این میان ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز در حالی رقم 36 هزار و 658 میلیارد ریال را در هفته‌ای که گذشت رقم زد که از این میزان گروه فلزات اساسی 9 درصد را به خود اختصاص داد و صدرنشین شد. دو گروه محصولات کاغذی و انبوه‌سازی نیز در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

همچنین شاخص کل فرابورس با ثبت 4.7 درصد افت در هفته گذشته موجب شد بازدهی این نماگر رقم 80 درصد را از آغاز امسال تجربه کند. ارزش بازار نیز نزدیک به 2 درصد در این هفته کاهش یافت تا میزان رشد این متغیر نیز به 57 درصد از ابتدای امسال برسد.

رخدادهای پیش رو در بازارهای فرابورسی

از جمله رخدادهای پیش‌رو در بازارهای فرابورس باید به عرضه اولیه سهام شرکت توزیع داروپخش در بازار دوم اشاره کرد.

تعداد کل سهام این شرکت 600 میلیون سهم است که 10 درصد از این میزان برای نخستین بار یکشنبه 21 مهرماه روی میز فروش می‌رود.

در این عرضه دامنه قیمت ثبت سفارش از 22 هزار و 500 ریال تا 23 هزار ریال است.

همچنین حداکثر تعداد سهام قابل خریدارای برای هر شخص حقیقی و حقوقی 150 سهم تعیین شده و مدیر عرضه و متعهد خرید نیز در عرضه اولیه «دتوزیع»، شرکت کارگزاری صباتامین است.

از سوی دیگر بر پایه اطلاعیه‌ تکمیلی که فرابورس ایران در خصوص بازار پایه منتشر کرده است، از دوشنبه 22 مهرماه مصوبات هیات‌مدیره سازمان بورس در خصوص این بازار لازم‌الاجراست.

این مصوبات مواردی همچون امکان افزایش دامنه نوسان در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز را به ترتیب به 5، 4 و 2 درصد در صورت دارا بودن شرایطی خاص مانند صف خرید یا فروش در سه روز متوالی در یک جهت و ... را شامل می‌شود.

همچنین در این اطلاعیه اشاره شده صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نیز می‌توانند تا حداکثر 10 درصد از دارایی‌های تحت مدیریت را در بازار پایه سرمایه‌گذاری کنند.

از دیگر موارد اشاره شده در اطلاعیه تکمیلی بازار پایه می‌توان به برخی موارد تنبیهی برای ناشران در صورتی که صورت‌های مالی سالیانه را منتشر نکنند، اشاره کرد.

منبع: فرابورس