نرخ بالاست شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن فلزات، صبح امروز در نشستی با اصحاب رسانه آخرین اقدامات و سرمایه گذاری ها درحوزه انرژی، اکتشاف، حمل و نقل و پیوند صنعت و دانشگاه را رونمایی کرد...

بورس 24: شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن فلزات صبح امروز در نشستی با اصحاب رسانه، آخرین اقدامات و سرمایه گذاری ها درحوزه انرژی، اکتشاف، حمل و نقل و پیوند صنعت و دانشگاه را رونمایی کرد. 

به گزارش خبرنگار بورس 24، در حاشیه این نشست علی اکبری معاون مالی و اقتصادی این مجموعه، در پاسخ به این سوال بورس 24 که آیا خریدار بلوک 50 درصد به علاوه یک سهم سرمایه گذاری امید گفت: قیمت بالاست خریدار نیستیم. 

وی ادامه داد: اصولا برای فروش بلوک های این چنینی 30 تا 40 درصد بالاتر از قیمت تابلو عرضه صورت می گیرد اما این عرضه 135 درصد بالاتر از قیمت تابلو است و 1420 تومان برای فروش هر سهم این بلوک رقم بالایی است. اگر عرضه در محدوده 1000 تومان عملیاتی می شد معقول تر بود، هر چند که شرایط عرضه در اطلاعیه اخیر تسهیل شده است اما قیمت این عرضه برای سرمایه گذاری ما جذاب نیست.

علی اکبری در پاسخ به این سوال بورس 24 که چرا قیمت سهام «ومعادن» با وجود پتانسیل های موجود در این سهم از بازار جامانده است، گفت: رشد شاخص در چند ماه اخیر عمدتا متاثر از رشد سهم های کوچک در بازار بوده است و میانگین پی بر ای این سهم ها در بازار از 4.3 به 6.5 درصد رسیده است، در صورتی که پی. بر. ای سهم های بزرگ بازار به طور متوسط از 4 به 4.3 درصد ارتقا داشته است.

او گفت: در نتیجه با توجه به جو بازار همان طور که سایر شرکت های بزرگ از رشد بازار جا ماندند ما نیز مشمول این موضوع شدیم، اما پیش بینی ما این است که سهم های بزرگ به زودی رشد خود را آغاز خواهند کرد.

خبرنگاران درباره وضع عوارض 25 درصد برای صادرات محصولات سنگ آهنی هم پرسیدند که علی اکبری گفت: فروش شرکت های زیر مجموعه ها ما عمدتا داخلی است و صادرات مربوط به گرید هایی می شود که در بازار داخل خریدار ندارد و در داخل قابل مصرف نیست، اما گل گهر با وجود تعرفه 25 درصدی هم با توجه به نیاز های ارزی که دارد فروش برایش به صرفه است، اما صبا نور در این شرایط با مشکلاتی روبرو خواهد شد که با وجود وضع عوراض و قیمت های داخلی برای فروش های این مجموعه می تواند جذاب باشد و با توجه به راه اندازی فاز گندله شرایط این مجموعه بهتر از قبل است.

عزیز اله عصاری مدیر عامل «ومعادن» درباره حلقه های مفقوده صنعت در نشست خبری صبح امروز گفت: نیاز به انرژی، حمل و نقل و اکتشاف همچنین پیوند صنعت و دانشگاه جز مواردی است که اگر به آن پرداخته نشود صنعت با مشکلات بسیاری روبرو خواهد شد.

او گفت: اکنون معادن موجود جوابگوی برنامه های آتی نیست و سرمایه گذاری در این بخش لازم است، همچنین شرکت های معدنی نیاز به انرژی برای تولید دارند که باید برای تولید با ریسک پایین در بخش نیروگاهی سرمایه گذاری کنند، حمل و نقل هم در گذشته و اکنون یکی از گلگوگاه ها بوده است، که منجر به دپوی تولیدات می شد و توسعه دانش فنی با استفاده از توان دانشگاه ها به خلق ارزش کمک شایان توجهی خواهد کرد. 

پور هاشم مدیرعامل شرکت پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه درباره وضعیت انرژی الکتریکی گفت: در کشور 10 درصد از نیروگاه ها عمری بالای 40 سال دارند و بهره وری پایین همچنین 20 درصد از کل نیروگاه ها عمری بالای 35 سال دارند و اگر سیل های اخیر نبود نیروگاه های برق آبی امکان تولید با توان حداکثری را نداشتند و قطعا خاموشی داشتیم از نظر فنی سالانه 4 میلیارد یورو نیاز به سرمایه گذاری در این بخش لازم است.

او گفت: ما به عنوان بخش خصوصی اقدام به خریداری دو نیروگاه سمنان و شاهرود کردیم و آماده راه اندازی فاز بخار این نیروگاه ها هستیم، اما طی روال اداری منجر شده تا سرعت کار ما کاهش یابد.

در بخش دیگر این نشست یزدانی مدیر عامل شرکت مدیریت اکتشاف معدنی پایا درباره اکتشافات جدید گفت: کنسرسیومی مشتمل بر 12 شرکت از جمل ه معادن و فلزات، فولاد مبارکه، صدر تامین، میدکو، سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری غدیر، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان گهر زمین و صبا نور این شرکت را با سرمایه ثبتی 12 میلیارد تومان تاسیس کردند و اکنون 60 هزار کیلوکتر پهنه معدنی در 7 استان در اختیار دارند. استارت کار برای انجام عملیات اجرای و مطالعاتی نیز زده شده است. 

اما در بخشی دیگر انتظاری مدیر عامل شرکت مدیریت بین الملی همراه جاده ریل دریا درباره راه اندازی پایانه ای تخصصی به منظور حمل مواد معدنی گفت: این پایانه در سه فاز به وسعت 180 هکتاری تاسیس خواهد شد و قرار داد تاسیس این مجموعه فردا با حضور وزیر صمت و راه شهر سازی منعقد خواهد شد که این پایانه ظرفیت پهلو گیری کشتی های 150 هزار تنی را دارد.

به گفته وی این مجموعه با مشارکت «ومعادن»، کشتی رانی، گل گهر، گهر زمین و چادر ملو به ثبت رسیده است و در گام اول سفارش گذاری برای خرید 600 واگن در حال انجام است.