نشست خبری یک دیدار یک عرضه، شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم که در بازار سرمایه با نماد «بجهرم» شناخته می شود، صبح امروز با حضور اعضای هیات مدیره و خبرنگاران برگزار شد...

بورس 24: نشست خبری یک دیدار یک عرضه شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم که در بازار سرمایه با نماد «بجهرم» شناخته می شود صبح امروز با حضور اعضای هیات مدیره و خبرنگاران برگزار شد.

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۰۰ میلیون تومان بوده که در مجمع فوق العاده سال ۹۴ به ۲.۴ هزار میلیارد تومان از محل آورده غیر نقدی افزایش یافته است. ۷۱.۱۶ درصد سهام این شرکت در اختیار بانک سپه، ۱۸.۸۹درصد از سهام تحت مالکیت بانک تجارت، ۹.۶۴ درصد سهام آن متعلق به گروه مالی ملت و ۰.۳۱ درصد سهام آن در اختیار پست بانک است.

در این نشست پیمان کنعان مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم گفت: عملیات اجرایی بخش گاز نیروگاه جهرم شامل 6 واحد گازی مدل V94.2 با ظرفیت اسمی هر یک 159 مگاوات در سال 84 آغاز و با سنگرون واحد ششم در آبان ماه سال 87 به طور کامل به بهره برداری رسیده است.

او در ادامه تصریح کرد: در سال 93 در راستای اصل 44 قانون اساسی نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم بابت رد دیون دولت از طریق سازمان خصوصی سازی به بانک های سپه، تجارت، گروه مالی ملت و پست بانک واگذار شد. همچنین عملیات تکمیل بخش بخار به کارفرمایی شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم از آذر ماه سال 1394 از سر گرفته شد.

وی افزود: سنکرون واحد اول در فروردین ماه 1397 و واحد دوم بخار در اردیبهشت 98 محقق گردید. از سویی پیش بینی ما بر این است که واحد سوم بخار قبل از پیک سال 99 با شبکه سراسری سنکرون شود.

پیمان کنعان مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم همچنین بیان کرد: از جمله آثار تبدیل نیروگاه گازی ساده به سیکل ترکیبی می توان به افزایش درآمد ناشی از افزایش ظرفیت تولید و راندمان، افزایش درآمد ناشی از عدم مصرف سوخت در واحدهای بخار، افزایش درآمد ناشی از مستمر تر بودن حضور واحدهای سیکل ترکیبی در مدار شبکه، بهبود چشمگیر اثرات زیست محیطی نیروگاه و صرفه جویی در مصرف سوخت را اشاره کرد.

او در ادامه بیان کرد: از جمله ویژگی های شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم می توان به آمادگی کامل واحدهای نیروگاهی اشاره کرد به طوری که تعمیرات اساسی شش واحد گازی به تازگی انجام شده است. در خصوص برنامه های توسعه ای و چشم انداز آتی شرکت نیز باید بگویم که تکمیل و راه اندازی واحد سه بخار قبل از پیک سال 99 که باعث افزایش بیش از پیش تولید، راندمان و درآمد خواهد شد و همچنین شرکت از سال 99 به بعد مالک یک نیروگاه سیکل ترکیبی سه بلوکی با ظرفیت اسمی 1444 مگاوات خواهد بود.

لازم به ذکر است، که چهارشنبه هفته جاری یک میلیارد و 200 میلیون سهم با محدوده قیمتی هرسهم 190 تا 199 تومان و سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی 2400 سهم از طریق کارگزاری بانک سپه واگذار می شود.

گزارش تکمیلی :

در اولین روز پاییز، فرابورس ایران در شصت‌ودومین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» از نهمین عرضه‌اولیه سال 98 فرابورس ایران در بازار سهام رونمایی کرد. طی این نشست که با حضور مدیران شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم برگزار شد، تاریخچه، ماموریت و چشم‌انداز شرکت مورد بررسی قرار گرفت و توضیحاتی در خصوص محور فعالیت‌های آن به خبرنگاران ارائه شد.

پیمان کنعان مدیرعامل شرکت توسعه مولد جهرم با اشاره به اینکه این شرکت در سال 1390 تاسیس شده گفت: موضوع فعالیت شرکت مطابق با سند ثبتی، طرح، احداث و بهره‌برداری نیروگاه و همچنین تولید، توزیع، خرید و فروش انرژی برق است. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در خرید نیروگاه‌ها، تامین مالی احداث، راه‌اندازی، بهره‌برداری و تعمیر و نگهداری نیروگاه، صادرات و واردات برق مطابق قوانین کشوری، شرکت در مناقصه‌های داخلی و خارجی از جمله زمینه‌های فعالیت توسعه مولد جهرم محسوب می‌شود.

مدیر عامل توسعه مولد جهرم ظرفیت اسمی این نیروگاه را 1284 مگاوات عنوان و تکمیل کرد: ظرفیت اسمی فعلی این نیروگاه ۱۲۸۴ مگاوات است که سهم ۱.۶ درصدی از کل کشور را دارد. همچنین سهم ۲.۸۲ درصدی از تولید نیروگاه‌های خصوصی کشور در سال ۹۷ نیز در اختیار این نیروگاه است.

کنعان سرمایه اسمی شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم را بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: شرکت توسعه مولد جهرم به نمایندگی از بانک‌های سپه، تجارت، پست‌بانک و گروه مالی ملت (که پس از خصوصی‌سازی دولت متولی نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم شدند) اختیار کلی نیروگاه در زمینه بهره‌برداری، تعمیر و نگه‌داری، فروش برق و تکمیل واحدهای بخار (که در زمان واگذاری ناقص بودند) را بر عهده گرفت.

پتانسیل تبدیل نیروگاه ساده گازی به نیروگاه سیکل ترکیبی

کنعان با عنوان این مطلب که با وارد مدار شدن سومین واحد سیکل ترکیبی این شرکت، پرونده نیروگاه جهرم از باب ظرفیتی تکمیل می‌شود، گفت: افزایش درآمد ناشی از افزایش ظرفیت و بهبود راندمان از جمله آثار تبدیل نیروگاه گازی ساده به سیکل ترکیبی است. به گفته او واحدهای گازی در شرایط ISO دارای 33 درصد بازدهی هستند و زمانی که به سیکل ترکیبی تبدیل می‌شوند این بازدهی به 48 تا 50 درصد افزایش می‌یابد. همچنین افزایش درآمد به دلیل عدم مصرف سوخت در واحدهای بخار از جمله محورهایی است که به عنوان یکی از مزیت‌های نیروگاه محسوب می‌شود.

ویژگی‌ های نیروگاه جهرم

مدیرعامل توسعه مولد نیروگاه جهرم نمره بالای این شرکت در رتبه‌بندی تخصیص منابع را از خاص‌ترین ویژگی‌های نیروگاه جهرم عنوان کرد و افزود: نیروگاه جهرم در دریافت مطالبات از وزارت نیرو در دو سال اخیر جزو بالاترین رتبه‌ها بوده است. اصولا وزارت نیرو یا مجموعه‌های سرمایه‌گذاران بین نیروگاه‌هایی که کار به صورت جدی و مستمر در آنها صورت می‌گیرد و سایر نیروگاه‌ها تمایز قائل هستند و همین نگاه در پرداخت مطالبات نیز موثر است.

کنعان تکمیل تعمیرات نیروگاه جهرم را از دیگر ویژگی‌های مهم نیروگاه جهرم دانست و ادامه داد: تمام 6 واحد گازی نیروگاه جهرم تعمیرات اساسی خود را انجام داده‌اند و عملا تا سال 1400 اُورهال نخواهیم داشت؛ موضوعی که در شرایط فعلی که برخی محدودیت‌ها وجود دارد، این نیروگاه را از تحمیل هزینه به اقتصاد معاف می‌کند و بر این اساس در تزریق برق به مدار شبکه شاهد خللی نخواهیم بود.

او اجرای تکمیل طرح‌های افزایش ظرفیت و کارایی را از دیگر ویژگی‌های این نیروگاه دانست و عنوان کرد: در شرایط حاضر بسیاری از نیروگاه‌های کشور به دلیل هزینه‌های سنگین این طرح‌ها از اجرای آن ناتوان هستند و همین موضوع تفاوت نیروگاه جهرم با سایران را نشان می‌دهد.

چهارشنبه 5 درصد از سهام شرکت توسعه مولد جهرم عرضه می‌شود

در پایان این نشست خبری با بیان این که نماد معاملاتی شرکت توسعه مولد جهرم در گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم درج شده است، عنوان شد: چهارشنبه، 3 مهر 98، عرضه اولیه 5 درصد از سهام شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در نماد «بجهرم» رقم می‌خورد که حداکثر سهام قابل خریداری برای هر خریدار اعم از حقیقی و حقوقی 2400 سهم است. در این عرضه متقاضیان می‌توانند سفارش‌های خود را در بازه قیمتی 1900 تا 1990 ریال ثبت کنند.