سهامداران شرکت‌ های استارت‌ آپی لینک می شوند، با... سرمایه گذاران؛ هم سنتی، هم صنعتی / پول ها باید بیاید رامین ربیعی مدیر عامل سرمایه گذاری فیروزه، در یک نشست خبری یکی از درخشان‌ ترین نقطه‌ های عطف کشور در چند سال اخیر را فعالیت شرکت‌ های استارت‌ آپی و...

بورس 24: نشست خبری شرکت سرمایه گذاری فیروزه صبح امروز درباره رونمایی از فیروزه پلت در حوزه استارت آپ ها برگزار شد. اهم سخنان رامین ربیعی مدیر عامل در این نشست به شرح زیر است: 

نخستین جذب سرمایه گذار برای اسنپ توسط مجموعه ما به انجام رسید. 

علاقمند به خرید سهام از تمامی استارت آپ های موفق هستیم 

در برترین استارت آپ ها سرمایه گذاری کردیم 

سرمایه وارد شده به این حوزه بایستی قابلیت نقد شوندگی داشته باشد 

استارت آپ های مطرح ایران با سرمایه خارجی به بالندگی رسیدند 

فیروزه فلت با هدف رشد استارت آپ ها رونمایی می شود 

پروسه کسب اطلاعات سرمایه گذاران و صاحبان ایده به انجام خواهد رسید 

راستی آزمایی طی مراحل سختی راستی آزمایی خواهد شد.

 تمامی استارت‌ آپ ها محکوم به سود آوری هستند  

سهامداران شرکت‌ های استارت‌ آپی لینک می شوند، با سرمایه گذاران؛ هم سنتی، هم صنعتی / پول ها باید بیاید 

تکمیلی:  

گروه مالی فیروزه طی نشستی که صبح امروز برگزار شد، از پلتفرم جدید خود برای تسهیل سرمایه‌ گذاری در استارتاپ‌ ها به منظور ورود سرمایه‌ گذاران جدید رونمایی کرد.

گروه مالی فیروزه صبح امروز با برگزاری نشستی خبری در محل این شرکت با معرفی پلتفرم فیروزه‌پِلت، جزئیاتی از برنامه‌های همایش فیروزه‌پلت که ۱۰ مهر برگزار خواهد شد را اعلام کرد. گروه مالی فیروزه جزو اولین شرکت‌ هایی است که در بازار استارتاپی کشور حضور داشته و از جمله‌ی اولین سرمایه‌ گذاران استارتاپی کشور به شمار می‌ رود.

این گروه مالی که در سال ۱۳۸۴ و در قالب یک شرکت بین‌المللی در بازار سرمایه‌ی ایران متولد شده، هدف اولیه‌ی خود را مبتنی بر جذب سرمایه‌ های داخلی و خارجی در بازار بورس متمرکز کرد؛ حال آنکه طی ۱۴ سال اخیر، فعالیت‌ های این شرکت به سایر حوزه‌ های حوزه‌ی مالی نیز گسترش یافته، به‌ طوری‌ که در حال حاضر خدماتی نظیر صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری، مدیریت دارایی، خدمات بازار سرمایه و همچنین خدمات کارگزاری همچون پذیرش شرکت‌ ها، عرضه‌ی اولیه و انتشار اوراق در کنار سایر خدمات مالی توسط گروه مالی فیروزه و زیرمجموعه‌ هایش انجام می‌ پذیرد. 

اما در کنار تمام خدمات مالی، فیروزه را باید از شرکت‌ های نام‌ آشنا در حوزه‌ی استارتاپی خواند که از اولین روزهای شکل‌ گیری استارتاپ‌ ها و صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری، خدماتی را در این حوزه ارائه کرده است.

فیروزه خدمات خود در اکوسیستم استارتاپی را در سه محور سرمایه‌ گذاری مستقیم (Venture Capital)، خدمات مشاوره و تامین مالی (Investment Banking Services) و مرکز رشد ایده‌ ها (Startup Studio) ارائه می‌ دهد.

ارائه خدمات به گروهی چون اسنپ یا سرمایه‌گذاری در سرآوا و استارتاپ‌هایی نظیر شیپور و الوپیک نشان از تجربه و قدمت حضور این شرکت در حوزه‌ی استارتاپی دارد. حال گروه مالی فیروزه در پی ارائه‌ی یک سرویس جدید در حوزه‌ ی استارتاپی است که به زعم این شرکت می‌تواند مشکلات و موانع و موجود در زیست‌ بوم استارتاپی ایران را از میان برداشته و مقدمات رشد و بالفعل شدن ظرفیت‌ های موجود را فراهم آورد. فیروزه‌ پلت نام این سرویس جدید است که برای از میان بردن موانع و چالش‌ های زیر متولد شده است: 

مشکلات عدم نقد‌ شوندگی سهام‌ استارتاپ‌ ها، دشواری‌ های ادغام و تملیک، نبود تجربه‌ای موفق از عرضه‌ی سهام عمومی استارتاپ‌ ها، عدم شناخت کافی سرمایه‌ گذاران سنتی و غیرمرتبط از حوزه‌ی استارتاپ‌ ها

رامین ربیعی، مدیرعامل گروه مالی فیروزه با اشاره به حجم سرمایه‌ی موجود در حوزه‌ی استارتاپی و مقایسه‌ی آن با حجم نقدینگی در کشور، سرمایه‌ی موجود در بخش استارتاپی را بسیار ناچیز خوانده و اعلام کرد که فیروزه‌ پلت در راستای تسهیل ورود سرمایه‌ های موجود در سایر حوزه‌ ها به اکوسیستم استارتاپی است.

ربیعی با اظهار ناامیدی از امکان ورود استارتاپ‌ ها به بازار بورس، اعلام کرد که فیروزه‌ پلت سامانه‌ ای است که با استفاده از آن سرمایه‌ گذاران فعلی می‌ توانند با فروش سهام خود به نقدینگی دست یابند و سرمایه‌ گذاران جدید نیز وارد استارتاپ‌ ها شده و سرمایه‌ گذاری در این حوزه انجام دهند.

ربیعی در تشریح دید نه چندان مثبت خود برای ورود استارتاپ‌ها به تالار بورس، دو مورد را از جمله‌ی دلایل اصلی برای این موضوع خواند. بنابر گفته‌های ربیعی، قوانین سفت و سخت سازمان بورس در کنار نبود تلاش کافی از جانب استارتاپ‌ها را عاملی برای محقق نشدن این موضوع حداقل در چند سال آینده است.

او گفت: همین موضوع را باید عاملی اصلی خواند که سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها را نه‌چندان جذاب می‌ کند، چرا که سرمایه‌ گذاران خطر پذیر پس از گذشت چند سال و با وجود رشد استارتاپ نمی‌ توانند به راحتی بازده‌ی مورد نظر خود را در قالب نقدینگی به دست بیاورند. 

ربیعی ادغام و تملیک استارتاپ‌ ها را نیز روشی دیگر برای خروج سرمایه‌گذارانی می‌داند که درصدد خروج هستند و می‌ تواند منجر به ورود بازیگران جدید به حوزه‌ی استارتاپی شود. همچنین ادغام می‌ تواند در جهت تقویت استارتاپ‌ ها و کاهش هزینه‌ ها به دلیل کاهش رقابت در نظر گرفته شود.  به بیان بهتر، فیروزه پلت سامانه‌ای برای ابراز تمایل به سرمایه‌ گذاری در استارتاپ‌ ها یا ابراز تمایل به انتقال مالکیت استارتاپ‌ ها است.

به گفته‌ی ربیعی، هرچند این سامانه آنلاین است، اما متقاضیان برای سرمایه‌ گذاری یا انتقال مالکیت، به‌صورت کاملا محرمانه و پس از احراز هویت وارد مرحله‌ی مذاکره و تبادل سهم خواهند شد که این پروسه محرمانگی اطلاعات را تامین می‌ کند. 

گفتنی است، گروه مالی فیروزه در راستای معرفی هر چه بیشتر فیروزه‌ پلت، همایشی را به همین نام ترتیب داده که ۱۰ مهر ماه برگزار خواهد شد.