کانال‌ های سیگنال‌ فروشی غیر قانونی پشت پرده جریان‌ سازی اعتراضات هستند قوانین جدید درآمدهای غیر قانونی آنها را تحت‌ الشعاع قرار داد / نیاز به اصلاح قطعی است، بلاشک خیلی زودتر باید این کارها به انجام می رسید / حباب قیمتی در برخی از سهم های بازار پایه یک واقعیت است علی تیموری شندی, مدیر عامل و عضو هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان و نایب رئیس هیئت مدیره فرابورس ایران می‌ گوید...

بورس 24: رشد افسارگسیخته بازدهی سهام شرکت‌ های بازار پایه، مسئولان را بر آن داشت تا دست به اقدامی برای کنترل این شرایط بزنند. این حرکت چندان به مذاق سهامداران خرد شیرین نیامد و پس از آنکه صدای اعتراض‌ شان در فضای مجازی به گوش مدیران بورسی نرسید، دست به تجمع در مقابل شرکت بورس زدند.

همچنین در این روند برخی رسانه‌ ها، نیز فضایی برای اعلام نظر معترضان و مسئولان (البته به صورت جداگانه) فراهم ساختند. البته اگر در این هم‌ اندیشی‌ ها منتقدان و مسئولان با هم حضور یافته و نظرات خود را بیان می‌ داشتند، انجام چنین حرکتی در خور توجه، قابل تأمل و کاربردی‌ تر بود. 

مسائل مذکور در حالی مطرح بود که قوانین جدید موافقانی هم داشت. این گروه ضمن تاکید بر نبود شفافیت و افزایش بی‌ دلیل ارزش سهم شرکت‌ های بازار پایه، اصلاح قوانین جدید را جراحی لازم برای بهبود و سلامت بازار سرمایه می‌ دانستند. اما مخالفان با اشاره به نقدینگی موجود در بازار پایه به مواردی مانند کم شدن دامنه نوسان معترض بودند. از سوی دیگر اطلاع‌ رسانی مبهم و کمی گنگ‌ کننده قوانین جدید در این میان بی‌ تاثیر نبود.

اقدامی در راستای صیانت از بازار سرمایه 

در همین راستا، علی تیموری شندی, مدیر عامل و عضو هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان و نایب رئیس هیئت مدیره فرابورس ایران می‌ گوید: «کانال‌ هایی که به صورت غیر قانونی اقدام به سیگنال‌ فروشی می‌ کنند و قوانین جدید بازار پایه بخشی از درآمدهای غیر قانونی آنها را تحت‌ الشعاع قرار می‌ دهد، نقش موثری در جریان‌ سازی اعتراضات دارند.»

نایب رئیس هیئت مدیره فرابورس ایران، در پاسخ به این سؤال که تغییر قوانین بازار پایه در زمان کنونی را چگونه ارزیابی می‌ کنید؟، گفت: در اینکه بازار پایه باید اصلاح شود، شکی نیست. حتی این اصلاحات می‌ توانست بسیار زودتر از زمان حاضر عملی شود.

او گفت: اکنون سهم‌ هایی در بازار پایه وجود دارند که فرابورس به موجب قانون نسبت به ایجاد پلتفرم داد و ستد آنها اقدام کرده است. برخی از این سهم‌ ها بدون داشتن پشتوانه و ارزش دارایی‌ ها، رشدهای بالایی داشته و حباب بزرگی در قیمت آنها به وجود آمده است. بر این اساس ضرورت تغییر در قوانین بازار پایه به وضوح حس می‌ شد.

وی ادامه داد: با این حال بدون شک این تغییرات منافع شخصی عده‌ ای را به خطر می‌ اندازد و اعتراضات در این راستا مطرح می‌ شود. دوستانی که در بازار پایه فعال هستند و دغدغه سرمایه‌ داری و سرمایه‌ گذاری دارند؛ باید فعالیت خود را روی بازارهای شفاف بورس، متمرکز کرده و در بازارهای اصلی سرمایه‌ گذاری کنند.

او خاطر نشان کرد، این اقدام در راستای صیانت از کل بازار سرمایه، اقدام بسیار موثری بود که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و فرابورس عملیاتی شد.

کانال‌ های غیر قانونی، همچنان حباب‌ ساز

برخی مخالفان اعتقاد دارند که قوانین جدید بازار پایه، فرصت سفته‌ بازی را از سرمایه‌ گذاران می‌ گیرد و امکان خروج نقدینگی از بازار و روانه شدن آن به بازارهای غیر مولد مانند ارز و سکه وجود دارد؛ علی تیموری در این خصوص معتقد است،احتمال خروج نقدینگی از بازار پایه بر مبنای اجرای قوانین جدید، برآورد اشتباهی است.

نوسان در بازار پایه 10 و در بازارهای شفاف بورس 5 است؛ این در حالی است که همانطور که اشاره شد، هیچ منطقی بین رشد شرکت‌ های معلوم‌ الحالِ بازار پایه با ارزش شرکت و دارایی آنها وجود ندارد و تنها بر اساس خواسته و عملکرد تعدادی از کانال‌ های تلگرامی و تحریک برخی سهامداران تازه‌ وارد، سهام این شرکت‌ ها رشد می‌ کنند.

این در حالی است که ادمین‌ های کانال‌ های سیگنال فروشی پس از سود فراوان از آن سهم خارج شده و سهم در روند بازگشت به ارزش ذاتی خود، زمینه ضرر نوسهامدارانی که بدون اطلاع از وضعیت شرکت و تنها بر اساس تحریک برخی سودجوها سهم را خریداری کرده‌اند، فراهم می‌ کند.

با این اوصاف چه کسی پاسخ سرخوردگی سهامداران جدید را می‌ دهد؟ سازمان بورس به عنوان متولی بازار سرمایه و فرابورس ایران به عنوان زیر مجموعه سازمان بورس باید جلوی چنین اقداماتی را بگیرند که یکی از راه‌ حل‌ های آن اجرایی شدن این تغییرات در بازار پایه فرابورس بود.

از سوی دیگر، معترضان به اجرایی شدن قوانین جدید، بر توقف و تاخیر در این موضوع اشاره دارند، مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان در این خصوص می‌گوید: در واقع چنین تصمیمات بزرگی در بازار سرمایه هیچ وقت تصمیمات یک شبه یا تصمیمات شخصی یک فرد نیست؛ بلکه پس از مطالعات کارشناسانه، درفت اولیه چنین تصمیماتی در هیئت مدیره فرابورس مطرح می‌ شود که در صورت تایید به سازمان بورس می‌ فرستند.

همچنین پس از جلسات متعدد بررسی در سازمان بورس نتیجه نهایی به فرابورس برای اجرا ابلاغ می‌ شود. البته اعتراضات کارشناسی و منطقی باید شنیده شود. به نظر می‌ رسد تعویق چند ماهه در اجرای این قوانین نیز برای شنیدن همین اعتراضات بود، هر چند که همین فرصت هم خود زمینه‌ ساز ادامه نوسانات عجیب در برخی از سهم‌ های بازار پایه شد.

منبع: اطلاعات بورس