مدت هاست که اکثر بازارهای مالی با رکود مواجه شده اند. طلا، ارز، سکه و مسکن بازارهایی هستند که جذابیت خود را برای سرمایه گذاری از دست داده و با توجه به آمار و ارقام، نقدینگی تمایل بیشتری به ورود به بازار سهام داشته است. در حقیقت بازار سرمایه تنها بازاری بود که رشد چشمگیری را به ثبت رساند...

بورس 24: مدت هاست که اکثر بازارهای مالی با رکود مواجه شده اند. طلا، ارز، سکه و مسکن بازارهایی هستند که جذابیت خود را برای سرمایه گذاری از دست داده و با توجه به آمار و ارقام، نقدینگی تمایل بیشتری به ورود به بازار سهام داشته است. در حقیقت بازار سرمایه تنها بازاری بود که رشد چشمگیری را به ثبت رساند که از جمله دلایل آن می توان به گزارش های ماهانه خوب شرکت های بورسی و همچنین تجدید ارزیابی دارایی های شرکت های بورسی اشاره کرد که سبب ورود جریان نقدینگی به این بازار شد. بر همین اساس نیز نگاهی به آمارهای رسمی داشته ایم تا میزان بازدهی انواع بازارهای مالی در نیمه نخست سال جاری را بررسی کنیم.

بازدهی منفی 11 درصدی دلار برای سرمایه گذاران در نیمه نخست سال جاری

دلار در نیمه نخست سال گذشته، روزهای پر از چالشی را از سر گذراند و شاهد بودیم که قیمت آن به طور افسار گسیخته ای رشد پیدا کرد. اما بر خلاف سال گذشته در نیمه نخست سال جاری دلار روزهای آرامی را پشت سر گذاشت. در حقیقت تنها در چند روزی از اردیبهشت ماه روند صعودی را تجربه کرد و به کانال 15 هزار تومان نیز وارد شد. در حالی که در ابتدای سال جاری، هر دلار ۱۲ هزار و ۸۹۴ تومان خریداری شده بود شاهدیم که در آخرین روز از شهریور ماه قیمت دلار به 11هزار و 300 تومان رسیده است. در واقع می توان گفت سرمایه گذاری روی دلار در نیمه نخست سال جاری، بازدهی منفی ۱۱ درصدی را برای سرمایه گذاران داشته است.

از بازار طلا هم آبی برای سرمایه گذاران گرم نشد

بازار طلا نیز در نیمه نخست سال جاری بازدهی منفی را برای سرمایه گذارانش به ارمغان گذاشته است. در حالی که در آخرین روز زمستان ۹۷ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۲۹ هزار و ۸۷۰ تومان به ثبت رسید، این رقم در آخرین روز تابستان به 410 هزار و 700 تومان رسید. در حقیقت می توان گفت بازار طلا نیز برای سرمایه گذاران بازدهی منفی را به همراه داشته است.

سکه بهار آزادی بازدهی منفی 10درصدی داشت

به دلیل دخالت قیمت دلار در تعیین قیمت سکه، قیمت این فلز با کاهش قیمت دلار در نیمه نخست سال جاری با افت ۶ درصدی رو به رو شد و در حالی که قیمت هر سکه بهار آزادی در آخرین روز اسفند ماه سال گذشته ۴ میلیون و ۴۰۳ هزار تومان بود، این قیمت در آخرین روز از شهریور ماه به سه میلیون و 994 هزار تومان کاهش یافت. بر همین اساس بازدهی بازار سکه در نیمه نخست سال جاری تقریبا منفی 10 درصد به ثبت رسید.

بازار مسکن 21 درصد بازدهی را در نیمه نخست سال جاری در پی داشت

کاهش قدرت خرید و همسان نشدن تسهیلات بانکی با رشد قیمت مسکن در سال ۹۸ از عواملی است که باعث افزایش رکود مسکن در سال جاری شد. با توجه به آخرین آمار منتشر شده، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در مردادماه امسال ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۳۰۰ تومان بود. این در حالی است که در پایان اسفند ماه سال گذشته، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن ۱۱ میلیون و ۹۳ هزار تومان اعلام شده بود.

بازار سرمایه رکورد بازدهی مثبت را میان سایر بازارهای مالی شکست

در نیمه نخست سال جاری بازار سرمایه برای سرمایه گذارنش خبرهای خوبی داشت. گزارش های مالی خوب شرکت ها، افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها و... سبب شدند تا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این بازار تمایل بیشتری پیدا کنند. به طوری که شاهدیم در آخرین روز از شهریور ماه سال جاری شاخص کل بورس از 300 هزار واحد نیز عبور کرد. این در حالی است که شاخص کل بورس در در آخرین روز زمستان ۹۷، عدد ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحدی را به ثبت رسانده بود. بر همین اساس بورس ایران رشد حدود 70 درصدی را در نیمه نخست سال جاری به همراه داشته است. کارشناسان این بازار معتقدند چنانچه اتفاق مهم سیاسی رخ ندهد این بازار همچنان به روند صعودی خود تا پایان سال ادامه خواهد داد.