در شرایطی که بانک مرکزی حدود یکسال از انتشار آمار رشد اقتصادی و تورم دست کشیده، شورای عالی آمار ، بانک مرکزی را از ارائه آمارهای مذکور به طور کلی منع کرده است!

بورس 24: در شرایطی که بانک مرکزی حدود یکسال از انتشار آمار رشد اقتصادی و تورم دست کشیده، شورای عالی آمار ، بانک مرکزی را از ارائه آمارهای مذکور به طور کلی منع کرده است!

رئیس‌کل بانک مرکزی طی روزهای گذشته از مثبت شدن رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد. همتی اعلام کرد: در سه ماه اول سال 98، بخش غیرنفتی که بخش مولد اقتصاد است، حدود 0.4 درصد نسبت به مدت مشابه 97 رشد داشته است.

همین روند از سوی وزیر اقتصاد نیز تکرار شد و این مقام مسئول گزارشی حداقلی از رشد اقتصادی در فصل بهار امسال را منتشر نمود. انتشار قطره‌چکانی آمار رشد اقتصادی از سوی سازمان برنامه و بودجه نیز ادامه یافته و این سازمان نیز آمار مربوط به رشد بخش صنعت را به اطلاعات قبلی اضافه کرد.

با این همه، از تغییرات رشد اقتصادی سایر گروه‌ها در فصل بهار اطلاعی در دست نیست و متاسفانه آمارهای مربوط به رشد به طور شفاف از سوی مسئولین ارائه نشده است. پیش از این بانک مرکزی انتشار آمارهای تورم را متوقف کرده بود و حتی از ارائه برخی آمارهای سالانه نیز خودداری نموده بود.

آخرین آمار تورم بانک مرکزی؛ 10 ماه پیش!

به عنوان نمونه، آخرین باری که بانک مرکزی آمار تورم را منتشر کرده مربوط به آبان 1397 یعنی حدود 10 ماه قبل می‌باشد، همچنین آخرین آماری که بانک مرکزی درباره متوسط قیمت خرده‌فروشی‌ها از مواد خوراکی در تهران منتشر کرده بود نیز مربوط به 30 آذر 1397 است!

به جز آمارهای مربوط به تورم، بانک مرکزی در حوزه نماگرهای اقتصادی که اصلی‌ترین جزء آن رشد اقتصادی است نیز دست از انتشار آمار کشیده و پس از گزارش مربوط به سه ماه نخست سال 1397، گزارش دیگری منتشر نکرده است! همچنین در حساب‌های ملی فصلی نیز آخرین آمار رشد اقتصادی مربوط به سه ماهه نخست 97 می‌باشد.

لازم به ذکر است، برخی آمارهای دیگر مانند آمارهای مربوط به بخش مالی و بودجه هم از آذر سال گذشته تاکنون منتشر نشده است! در این بین بانک مرکزی آمارهایی نظیر بخش پولی و بانکی، تراز پرداخت‌ها و بازار سرمایه را منتشر می‌کند که باز هم آخرین گزارش آن مربوط به خرداد ماه است. با توجه به تاخیرهایی که در انتشار آمار‌های مذکور رخ داد این انتقاد وجود داشت که اولا چرا این تاخیر به وجود آمد و ثانیا تا کی قرار است این روند ادامه پیدا کند. در حال حاضر مهم‌ترین آمارهایی که از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شد، در دسترس قرار نمی‌گیرد. هرچند مسئولین مرکز آمار اعتقاد داشتند این کار باید در مرکز آمار انجام شود و نباید موازی کاری صورت بگیرد اما با توجه به دقت بالای آمارهای بانک مرکزی انتظار می‌رفت این تصمیم با تامل بیشتری گرفته شود.

خداحافظی با بخش مهمی از آمارهای بانک مرکزی!

با این حال، خبرگزاری فارس با اعلام اینکه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار با حضور مسئولان دستگاه‌های مختلف برگزار شد، از منع انتشار آمارهای تورم و رشد اقتصادی توسط بانک مرکزی خبر داد.

در این جلسه که مسئولان دستگاه‌های مختلف از جمله رئیس‌سازمان برنامه و بودجه کشور، مرکز آمار ایران نماینده وزارت صنعت، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاون وزیر اقتصاد، نماینده وزارت بهداشت، نماینده وزارت جهاد کشاورزی، معاون بانک مرکزی، نماینده وزارت کشور و سازمان امور اداری و استخدامی کشور حضور داشتند مصوب شد که بانک مرکزی آمار رشد اقتصاد و تورم را منتشر نکند.

در بند ب مصوبه یک شورای عالی آمار که مربوط به 22 مرداد ماه 98 است مصوب شد:‌ «یگانه مرجع تهیه تولید اعلام و انتشار آمارهای رسمی حساب‌های ملی رشد اقتصادی و شاخص‌های قیمت نرخ تورم طبق قانون مرکز آمار ایران است و در این راستا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است اطلاعات محاسبات ملی تولیدی خود را در اختیار مرکز آمار ایران برای بهره‌برداری در تولید و انتشار آمار رسمی حساب‌های ملی کشور قرار دهد.»

با این حال، قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در همان جلسه اظهار داشت: «چندین نامه از دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نیرو، شرکت‌های خصوصی و سازمان برنامه و بودجه کشور رسیده و گله دارند که چرا بانک مرکزی آمار تولید نمی‌کند. بانک مرکزی از سال ۱۳۱۵ نرخ تورم و از سال ۱۳۳۸ نرخ رشد ناخالص داخلی را تولید کرده است. این امر براساس بند پ احکام دائمی هم مصوب شد و بانک مرکزی آن را ارائه می‌کند و ما بر اساس قانون عمل کردیم.»

به نظر می‌رسد تصمیم جدیدی که درخصوص عدم انتشار آمار تورم و رشد اقتصادی توسط بانک مرکزی گرفته شده موضوع شفافیت و دسترسی به آمارهای دقیق‌تر را با مشکل رو به رو کند.

منبع: کیهان