شاخص کل فرابورس ایران در هفته منتهی به ٢٩ شهریور ١٣٩٨ و پس از پشت‌سر گذاشتن روزهایی مثبت و منفی، رشد اندکی را در پایان معاملات هفتگی به ثبت رساند.

بورس ۲۴: شاخص کل فرابورس ایران در هفته منتهی به 29 شهریور 1398 و پس از پشت‌سر گذاشتن روزهایی مثبت و منفی، رشد اندکی را در پایان معاملات هفتگی به ثبت رساند. آیفکس در پایان روز معاملاتی چهارشنبه با رسیدن به عدد 3887 واحد، رشد 0.04 درصدی را برای این هفته به ارمغان آورد و بازدهی این نماگر را از ابتدای سال جاری به 72 درصد رساند.

در این هفته میانگین ارزش روزانه معاملات 1010 میلیارد تومان بود و میانگین حجم معاملات روزانه نیز 1201 میلیون ورقه ثبت شد. در پایان هفته کاری منتهی به 29 شهریور، ارزش بازار فرابورس به رقم 3831 هزار میلیارد ریال رسید که در خصوص این متغیر، رشد 0.2 درصدی نسبت به هفته پیش از آن و 49 درصدی نسبت به ابتدای سال را شاهد بودیم.

همچنین بر اساس آمار منتشر شده، در پایان هفته گذشته شاخص کل و ارزش بازار فرابورس نسبت به ابتدای ماه جاری به ترتیب 8.6 و 3.6 درصد رشد داشتند. ارزش معاملات فرابورس در این هفته رقمی معادل 50 هزار و 510 میلیارد ریال بود که رشدی 118 درصدی نسبت به هفته پیش از آن را نشان می‌دهد. همچنین طی 5 روز کاری سپری شده، حجم معاملات به 6009 میلیون ورقه رسید که در این زمینه نیز رشدی 103 درصدی در مقیاس هفتگی رقم خورد. لازم به ذکر است که هفته کاری منتهی به ۲۲ شهریور به دلیل تعطیلات تاسوعا و عاشورا، تنها 3 روز امکان معامله برای فعالان داشت.

مهمترین رخداد هفته در هفته منتهی به 29 شهریور، مهم‌ترین خبر مربوط به بازگشایی نمادهای بازار پایه بر اساس دستورالعمل جدید معاملاتی در این بازار بود. بر این اساس روز دوشنبه 25 شهریورماه، شرکت‌های بازار پایه در 3 تابلو «زرد»، «نارنجی» و «قرمز» معاملات سهام خود را مطابق با مقررات جدید این بازار به طور رسمی آغاز کردند. معاملات فرابورس به تفکیک بازارها نگاهی به مبادلات انجام‌شده در بازارهای فرابورسی نشان می‌دهد، در هفته‌ای که سپری شد بازار اول شاهد دادوستد 741 میلیون سهم به ارزش 4093 میلیارد ریال و در بازار دوم 4161 میلیون سهم به ارزش 25 هزار و 713 میلیارد ریال بوده است. بازار ابزارهای نوین مالی نیز در نتیجه معامله اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به استقبال مبادله 262 میلیون ورقه بهادار به ارزش حدودا18 هزار میلیارد ریال رفت. همچنین در بازار پایه و در اولین هفته پس از اجرای دستورالعمل جدید، معاملات در مجموع 3 تابلو «زرد»، «نارنجی» و «قرمز» به دادوستد 835 میلیون سهم به ارزش 2772 میلیارد ریال انجامید.

در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) نیز در این هفته شاهد مبادله 10 میلیون سهم به ارزش 2772 میلیارد ریال بودیم که نسبت به هفته پیش از آن افت معاملات در این بازار را نشان می‌دهد. در همین حال در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم ارزش معاملات خرد بازار سهام به رقم 30 هزار و 837 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با اختصاص 14 درصد معادل 4287 میلیارد ریال در صدر صنایع فرابورسی ایستاد. گروه‌های دارویی و بانکی‌ها نیز در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

منبع: فرابورس