این دوران حالا حالاها هم تکرار نمی شود!؟

بورس 24 : یک کارشناس اقتصاد مسکن خبر از القای حضور قریب الوقوع تقاضای سرمایه ای و سفته بازی در بازار خرید خانه داده است.
بهروز ملکی اعلام کرده است: برخی ها اینطور اعلام می کنند که تقاضای غیرمصرفی در نیمه دوم امسال وارد بازار خرید و فروش مسکن می شود.
این کارشناس در عین حال با بیان اینکه چنین القائاتی راه به جایی نخواهد برد، می گوید: بازار معاملات مسکن به خواب فرو‌ رفته است و در این شرایط خریداری برای خرید و سکونت در بازار وجود ندارد. بنابراین تا زمانی که مصرف کننده نباشد سفته باز هم وارد این بازار نمی شود.
ملکی با اشاره به اینکه معاملات مسکن در کمترین حجم خود طی سال های اخیر قرار گرفته است معتقد است: بازار مسکن تهران تا پایان امسال التهاب جدیدی به خود نخواهد دید.
منظور از عدم التهاب این است که قیمت مسکن بیشتر از ماه‌های قبل رشد نمی کند. نرخ رشد نقطه ای قیمت مسکن در تهران از بالای ۱۰۰ درصد در بهار امسال به زیر ۸۰ درصد در مرداد ماه رسید (تغییرات قیمت مسکن در مرداد امسال نسبت به مرداد پارسال).
ملکی تاکید کرده است: در نیمهٔ دوم سال جاری، حجم معاملات می تواند از سطح بسیار نازلِ تابستان بیشتر شود اما واقع مطلب این است که در شرایطی که طول دورهٔ انتظار خرید مسکن در قلهٔ تاریخی خود به سر می برد، تقاضای مصرفی از تقاضای سوداگرانه پشتیبانی نمی کند و انتظار التهاب مجدد بازار مسکن نداریم.