روز گذشته بازار سرمایه با افت ١.٠٧ درصد شاخص کل روبرو بود و به دلیل حجم بالای عرضه ها شاهد بازاری ملتهب و قرمز بودیم که البته تا پایان بازار از حجم عرضه ها کاسته شد.

بورس 24: روز گذشته بازار سرمایه با افت 1.07 درصد شاخص کل روبرو بود و به دلیل حجم بالای عرضه ها شاهد بازاری ملتهب و قرمز بودیم که البته تا پایان بازار از حجم عرضه ها کاسته شد.

بسیاری از فعالان بازار سرمایه با توجه به نقد شوندگی بالای این بازار با هر تکانه ای دست روی ماشه دارند و آماده شیلک خرید و فروش اند که این موضوع منجر به افزایش عرضه و یا تقاضا در شرایط مختلف بازار می شود. در چند روز اخیر شاهد بازاری هیجانی هم بر مدار مثبت و هم بر مدار منفی بودیم .

گاهی برای کنترل تنش ها چه مثبت و چه منفی در بازار سرمایه دید تحلیلی بهترین بازدهی را نصیب سهامداران می کند تا با خرید ها و فروش های احساسی سرمایه گذاران متضرر نشوند.

کاظم نادرعلی تحلیل گر بازار سرمایه درباره نوسانات این روزهای بازار به بورس 24 گفت: نوسانات مثبت و منفی بخشی از ماهیت بازار سرمایه است و با توجه به متغیرهای موجود و اهرم های موجود در بازار مهر ماه خوبی را برای بازار می توان انتظار داشت.

وی گفت: شاید چند متغیر مانند کاهش قیمت فلزات در بازار جهانی، ثبات قیمت ارز و مواردی از این قسم برخی از تحلیل گران را قانع کند که بازار نمی تواند رشد خود را ادامه دهد اما باید این موضوعات را نیز مورد توجه قرار داد که پیش بینی های موجود احتمال ریزش برای قیمت کامودیتی را بیش از این متصور نیست و نوسان در همین محدوده قیمتی را شاهد خواهیم بود. همچنین قوانین و محدودیت هایی که برای شرکت ها وضع شده بود با توجه به اینکه بازار در حال ورود به فاز رکود است به زودی بر طرف خواهد شد و یکی از عوامل پیشران در بازار موضوع افزایش سرمایه هایی است که انتظار می رود مجوز های آن با پایان تابستان روی کدال قرار گیرد.

نادرعلی گفت: بسیاری از شرکت های بازار سرمایه سود های سال مالی 97 را به حساب اندوخته بردند تا در سال جاری اقدام به افزایش سرمایه از محل سود انباشته کنند. همچنین عملکرد 5 ماهه شرکت ها بسیار خوب بوده است و گزارش های شش ماهه نیز می تواند تحرکت مضاعفی را در بازار ایجاد کند. از طرفی برخی شرکت ها نیز فرصت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را دارند.

وی افزود: شاید در برخی شرکت ها شاهد افزایش قیمت سهام بوده باشیم اما شرکت های گروه پالایشی، معدنی و فلزات با توجه به پی بر ای هایی که دارند و با توجه به عدم تقسیم تمام سود به منظور افزایش سرمایه همچنین عملکرد های قابل دفاع برای سرمایه گذاری پیشنهادهای جذاب و کم ریسکی هستند. نمونه آن ملی مس که بخش قابل توجهی از سود را در مجمع سال جاری تقسیم نکرد و فروش در محدوده 8 هزار میلیارد تومان را برای 5 ماهه به ثبت رساند، همچنین فولاد مبارکه و شرکت های پالایشی از این گروه هستند. اکنون سهم های بنیادی با قیمت هایی که دارند عملا ریسکی برای سرمایه گذاری ندارند.

وی درباره تداوم رشد بازار نیز گفت: نوسانات در بازار سرمایه جزئی از این بازار است و با توجه به مواردی که گفته شد ورود شاخص از کانال 200هزار به 300 هزار واحدی در نیمه دوم سال دردسترس است. بازار از نظر بنیادی حجم نقدینگی و عملکرد شرکت ها در شرایط خوبی قرار دارد و تمام این عوامل نویدبخش بازاری با بازدهی مناسب تا پایان سال جاری است.