بورس ٢۴ : رئیس جمهور ماه گذشته در یکی از جلسات شورای مسکن با ذکر یک نقل قول از مسولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد اجاره بها در بهار امسال ٣۵ درصد افزایش پیدا کرده است. حسن روحانی البته این میزان افزایش را به نوعی شرایط بد برای مستاجران تهران تعبیر نکرد و علت را هم گران تر شدن سایر کالاها و خدمات دانست... با این حال اعداد و ارقام مرکز آمار می گوید اجاره بهای مسکن در تهران در بهار امسال خیلی کمتر از نرخ رئیس جمهور افزایش پیدا کرد...

بورس 24 : رئیس جمهور ماه گذشته در یکی از جلسات شورای مسکن با ذکر یک نقل قول از مسولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد اجاره بها در بهار امسال 35 درصد افزایش پیدا کرده است. حسن روحانی البته این میزان افزایش را به نوعی شرایط بد برای مستاجران تهران تعبیر نکرد و علت را هم گران تر شدن سایر کالاها و خدمات دانست.

با این حال اعداد و ارقام مرکز آمار می گوید اجاره بهای مسکن در تهران در بهار امسال خیلی کمتر از نرخ رئیس جمهور افزایش پیدا کرد.

طبق اعلام مرکز آمار ایران متوسط اجاره بهای هر مترمربع خانه اجاره ای در شهر تهران در بهار امسال به 40 هزار تومان رسید که در مقایسه با بهار سال گذشته حدود 29 درصد افزایش از خود نشان می دهد.از درون بازار اجاره اما اجاره نشین ها نه آمار رسمی را قبول دارند و نه نرخ رئیس جمهور.

مستاجرها در تهران می گویند: اجاره بها در مناطقی از تهران از 50 تا 90 درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

البته عمده شکایت اجاره نشین ها به معاملات فصل تابستان مربوط است.مشاوران املاک می گویند: بیش از 60 درصد معاملات اجاره مسکن و قراردادهایی که برای موجر و مستاجر در طول سال امضا می کنند مربوط به فصل تابستان است.

از نظر مشاوران املاک بازار اجاره، در تابستان امسال نقل و انتقالات اجاره نشین ها حداقل 30 درصد کاهش پیدا کرده است. مستاجرها حق انتخاب ندارند.