بیدگلی: توسعه بورس نیاز به تغییرات قوانین و مقررات بسیاری دارد صحرایی: استدعا داریم، مجدد به یک مساله ای توجه شود! رئیس سازمان امور مالیاتی: مشوق‌ هایی قانونی جهت معافیت مالیاتی بورسی ها موجود است به گزارش خبرنگار بورس ٢۴، در این نشست که قرار بود، فعالان از مشکلات و مسائل این بازار بگویند، ابتدا سعید اسلامی بیدگلی عضو شورای عالی بورس، گفت: بارها تاکید کرده ایم، که بازار سرمایه با ریسک های بسیاری از سوی سیاست گذاران اقتصادی مواجه می شود. توسعه بازار سرمایه به حرف نیست. او گفت: بازار سرمایه با محدودیت هایی از سوی برخی نهادهای دولتی و حاکمیتی، که اعمال شده مواجه است...

بورس 24: نشست هم اندیشی فعالان بازار سرمایه عصر امروز در ساختمان وزارت اقتصاد و امور دارایی با حضور فعالان این صنعت، شاپور محمدی و فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی برگزار شد. 

به گزارش خبرنگار بورس 24، در این نشست که قرار بود، فعالان از مشکلات و مسائل این بازار بگویند، ابتدا سعید اسلامی بیدگلی عضو شورای عالی بورس، گفت: بارها تاکید کرده ایم که بازار سرمایه با ریسک های بسیاری از سوی سیاست گذاران اقتصادی مواجه می شود. توسعه بازار سرمایه به حرف نیست و بارها و بارها موانعی برای این توسعه تراشیده شده است. توسعه این بازار نیاز به تغییرات قوانین و مقررات بسیاری دارد.

او افزود: برای مثال مشوق های شرکت ها برای ورود به این بازار و تامین مالی از طریق آن بسیار اندک است و اتوبان چهار بانده تامین مالی از طرق دیگر تمایلی برای گذر از این بازار باقی نمی گذارد. معافیت های مالیاتی، انعطاف در بازپرداخت ها، محدودیت در تامین مالی های بزرگ از طریق شبکه بانکی، اصرار بر قیمت گذاری بسیاری از کالاها و خدمات از طریق ساز و کارهای بازار و.. از جمله پیش نیازهای توسعه بازار سرمایه است. معتقدیم که بازار سرمایه می تواند برخی از مشکلات کشور را حل کند. البته اگر منتفعان ساز و کارهای ضد بازار و ضد شفافیت اجازه دهند.

سعید اسلامی تصریح کرد: بازار سرمایه با محدودیت هایی که از سوی برخی نهادهای دولتی و حاکمیتی اعمال شده مواجه است. از جمله این محدودیت ها می توان به مشکلات مالیاتی نهادها و ابزارهای مالی، موضوع عوارض کسب و پیشه و محدودیت های بانک مرکزی برای شرکت های تامین سرمایه و همچنین تعیین نرخ ها اشاره کرد. علارغم تلاش سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سال هاست که برخی از این مشکلات گریبان بازار را گرفته است. به نظر می رسد که حل مشکلات و چالش ها از طریق نامه نگاری و نشست های کارشناسی امکان پذیر نیست که اگر این طور بود تاکنون مرتفع شده بود.

در ادامه حسینی مقدم یکی از فعالان بازار سرمایه نیز بیان کرد: ‌اقتصاد ملی از بازار سرمایه انتظاراتی دارند که از جمله تجهیز نقدینگی و تخصیص بهینه آن و افزایش شفافیت و کارایی مؤثر در اقتصاد است. در حال حاضر با بازار سرمایه باید ظرفیت خود را برای هدایت بخشی از دو هزار میلیارد تومان نقدینگی جامعه به سمت تولید ایفا کند. اما موانعی وجود دارد که نمی‌ گذارد این نقش اجرا شود و هم اکنون بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی با تنگنای مالی روبرو هستند.

او همچنین بیان کرد: عدم همکاری بانک مرکزی از جمله انتقاد ما است. راه‌های ایجاد صندوق‌ ها برای توسعه بازار سرمایه کاملا بسته است و باید دنبال کاراتر کردن بازار سرمایه باشیم.

روح الله حسینی مقدم بیان کرد: متاسفانه شرکت‌ هایی که در بورس حضور دارند و شفافیت در آنها ایجاد شده است به جای اینکه تشویق شوند تنبیه می‌ شوند و پیشنهاد من این است که کمیته توسعه بازار سرمایه فراتر از سازمان بورس تشکیل شود و دستگاه‌های مختلف نظرات خود را برای توسعه بازار سرمایه ارائه کنند. 

او افزود:‌ با وجود اینکه برخی شرکت‌ های اصلی به شرکت‌ های زیرمجموعه خود فشار وارد می‌کنند که وارد بورس شوند اما شرکت‌های زیرمجموعه مقاومت می‌کنند و تمایلی برای حضور در بازار سرمایه از خود نشان نمی‌دهند و حتی در جلسات پذیرش خودشان را به غش و ضعف می‌زنند تا وارد بورس نشوند. مدیر یک شرکت بورسی سالانه 26 گزارش ارائه می‌کند که در اختیار همگان قرار می‌گیرد اما یک مدیر مشابه شرکت غیربورسی هیچ گزارشی ارائه نمی‌کند.

علیرضا توکلی معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، از دیگر افرادی بود که در این جمع مطالبی را عنوان کرد.

او گفت: بازار سرمایه به حاکمیت کمک کرده و عرضه شرکت‌های دولتی و خصوصی سازی از طریق بازار سرمایه کم اشکال‌ترین نوع خصوصی سازی بوده است. ‌120 هزار میلیارد تومان اوراق دولتی در بورس منتشر شده که دولت تاکنون 40 هزار میلیارد تومان آن را پرداخت کرده و بقیه 80 هزار میلیارد تومان هنوز سررسید نشده است.

این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه برای تشویق شرکت‌ های سهامی عام به حضور در بورس باید انگیزه ایجاد شود، گفت: تخفیف نرخ مالیات بر عملکرد از 25 درصد به 20 درصد کافی نیست و باید موارد تشویقی دیگری برای حضور در بورس در نظر گرفته شود.

از سویی علی صحرایی مدیر عامل بورس تهران در نشست هم اندیشی وزیر امور اقتصادی و داریی با فعالان بازار سرمایه، تاکید کرد: هفته گذشته، ارزش بورس تهران بیش از هزار تریلیونی شد و ۳۳۰ شرکت در ۴۰ صنعت مختلف، در بورس تهران پذیرش شدند. از ابتدای سال تاکنون، ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بورس تهران تامین مالی شده است. از ابتدای سال جاری، تاکنون افراد حقیقی ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نسبت به فروش خود خرید کرده‌اند و حتی بعضی از روزها تا ۷۵ درصد فعالیت معاملات، توسط افراد حقیقی صورت می‌گیرد.

او بیان کرد: سال گذشته مصوبه‌ ای اجرا شد که مالیات از نقل و انتقال نیم‌ درصد تعیین شد که این موضوع محدود به یک سال بود؛ استدعا داریم مجدد به این مساله توجه شود. این مساله موجب می‌ شود سرمایه‌ گذاران خرد به سمت بورس هدایت شوند. 

صحرایی گفت: در حوزه مالیات بر ارزش افزوده، از ما ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌ های مستقیم را مطالبه می‌ کنند؛ در حالیکه باید به بورس نگاه ویژه‌ای شود. همچنین با توجه به اینکه در بازار سرمایه ابزارهای بازار بدهی نگاه کوتاه‌ مدت‌ تر دارند، تقاضا داریم که در شورای عالی بورس توجه شود که ابزارهای قابل تبدیل به سرمایه نیز اضافه شود.

در پایان امید علی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در حاشیه نشست هم اندیشی فعالان بازار سرمایه با وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد مشوق‌ های قانونی معافیت مالیاتی برای شرکت‌ های حاضر در بورس گفت: طبق ماده 143 قانون مالیات‌ های مستقیم معافیت مالیاتی برای شرکت‌ های حاضر در بورس 10 درصد است. یعنی از 25 درصد مالیات‌ عملکرد شرکت‌ ها فقط 22 و نیم درصد شرکت‌ های بورسی می‌ پردازند.

او گفت: همچنین اگر سهام شناور شرکت‌ های بورسی بالای 20 درصد باشد این معافیت تا دو برابر یعنی 20 درصد قابل اجرا است و شرکت‌ های بورسی دارای این شرایط به جای 25 درصد مالیات بر عملکرد فقط 20 درصد مالیات می‌ دهند و این مشوق خوبی برای حضور شرکت‌ها در بورس و برخورداری از معافیت قانونی مالیات است.

وی همچنین با اشاره به جلسه با فعالان بازار سرمایه گفت: فعالان بازار سرمایه درخواست داشتند که مسیر سبزی برای شرکت‌ های حاضر در بورس که صادرات و واردات انجام می‌ دهند در زمینه گمرک و مالیات برای آنها در نظر گرفته شود که در نهایت قرار بر این شد که فعالان بازار سرمایه همه مسائل و پیشنهادهای خود را به صورت مکتوب به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند و من هم با نیت گره گشایی این پیشنهادات را بررسی کنم. ‌همچنین جمع‌ بندی پیشنهادهای فعالان بازار سرمایه در شورای عالی بورس انجام خواهد شد.