بورس ٢۴ : بازار افزایش سرمایه ها داغ است.قانون تکلیف کرده که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تا ۵ سال معاف از مالیات است و شرکت هایی که سود انباشته خود را به حساب سرمایه ببرند نیز از مالیات معاف می شوند. لیست بلند و بالایی هم از شرکت هایی که مالیات افزایش سرمایه آن ها به دلیل تجدید ارزیابی دارایی ها صفر است نیز در فضاهای مجازی انتشار یافته است.اما داستان چیست؟ آیا هنوز تصویر دقیق و روشنی از سرنوشت افزایش سرمایه ها و معافیت ها و مزایای قانونی آن وجود دارد؟

بورس 24 : بازار افزایش سرمایه ها داغ است.قانون تکلیف کرده که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تا 5 سال معاف از مالیات است و شرکت هایی که سود انباشته خود را به حساب سرمایه ببرند نیز از مالیات معاف می شوند.لیست بلند و بالایی هم از شرکت هایی که مالیات افزایش سرمایه آن ها به دلیل تجدید ارزیابی دارایی ها صفر است نیز در فضاهای مجازی انتشار یافته است.اما داستان چیست؟آیا هنوز تصویر دقیق و روشنی از سرنوشت افزایش سرمایه ها و معافیت ها و مزایای قانونی آن وجود دارد؟

علی بیگ زاده سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص جزئیات افزایش سرمایه شرکت ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به خبرنگار بورس 24 گفت: اطلاعات شرکت هایی که قصد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی یا هر محل دیگری دارند سه بار بر اساس تکلیف در سامانه کدال اطلاع‌رسانی می شود.

وی گفت: اولین مرحله زمانی است که قصد اعضای هیئت مدیره ناشر برای افزایش سرمایه منتشر می شود، که در صورت عدم انتشار ، اطلاعات نهانی بوده است. در مرحله دوم تمام گزارشات اعضای هیات مدیره و نظرات حسابرس در سامانه کدال منتشر خواهد شد، دال بر این که همه فعالان بازار و حتی سازمان همزمان با شرکت از جریان افزایش سرمایه مطلع باشد. در مرحله نهایی نیز نظر سازمان در مورد افزایش سرمایه در سامانه کدال ثبت خواهد شد.

هر شرکتی اطلاع نداده ، تخلف کرده

به گفته وی، کسانی که قصد افزایش سرمایه از هر محلی دارند باید اطلاع رسانی کنند ، در مورد قصد افزایش سرمایه از محل مازاد نیز طبق مراحل مختلف روند افشا باید اطلاعات منتشر گردد .در غیر این صورت از سوی سازمان اطلاعات نهانی بوده که افشا نشده است و از سوی ما نیز هنوز جزء موارد درخواست شده نخواهد بود و بنده تکذیب می کنم.

سازمان امور مالیاتی به زودی بخشنامه می دهد

بیگ زاده در مورد این که درصورت افشای اطلاعات و انجام تمام مراحل کدام شرکت ها درچه زمانی می توانند از این مزایای قانونی استفاده کنند؟ گفت: درمورد زمان اجرای این معافیت افزایش سرمایه از سازمان امور مالیاتی استعلام کرده ایم.برخی تفاسیر از جمله موضوع زمان ۵ ساله اجرای این معافیت و شروع زمان معافیت مالیات آن ، در حال بررسی و سوال از سوی این سازمان است و این که اساسا شرکت هایی که در سنوات گذشته از این محل افزایش سرمایه داده اند هم مشمول این معافیت می شوند یا خیر؟

سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس گفت: دستورالعمل مربوط به بحث تبصره ۱ ماده ۱۰۴ قانون مالیات های مستقیم و انتقال مازاد تجدید ارزیابی به سرمایه شرکت ها به زودی بخشنامه خواهد شد ، به هر حال مقامات مالیاتی با توجه به قوانین و مقررات قطعاً نظر فنی شان را اعلام می‌کنند به هر حال در این خصوص تفسیرهای مختلفی از قانون وجود دارد که به زودی از سوی مقام مالیاتی قطعا اعلام می شود.