بورس ٢۴ : یک عضو اتحادیه مشاوران املاک در تهران از کاهش ٣٠ درصدی قیمت مسکن در مرداد امسال خبر داده است! این خبر و انتشار گسترده آن در فضای مجازی باعث شده برخی ها نیز از کاهش اجاره بها بگویند.اما آیا اجاره بهای مسکن در تهران کاهش پیدا کرده است؟

بورس 24 : یک عضو اتحادیه مشاوران املاک در تهران از کاهش 30 درصدی قیمت مسکن در مرداد امسال خبر داده است!

این خبر و انتشار گسترده آن در فضای مجازی باعث شده برخی ها نیز از کاهش اجاره بها بگویند.اما آیا اجاره بهای مسکن در تهران کاهش پیدا کرده است؟

طبق اعلام مرکز آمار، بهار امسال متوسط هزینه اجاره نشینی در تهران 35 درصد نسبت به بهار سال گذشته افزایش یافت و به مترمربعی 40 هزار تومان رسید.

هنوز آماری درباره تغییرات اجاره بها در تابستان منتشر نشده است اما واقعیت بازار اجاره مسکن حکایت از تداوم افزایش اجاره بها طی دو ماه گذشته دارد.

با این حال یک اتفاق مهم در این بازار (بازار اجاره نشینی) رخ داده است و آن کم شدن شیب رشد اجاره بها است.

در هفته های اخیر میزان افزایش اجاره بهای پیشنهادی صاحب خانه ها در تهران حدود 10 واحد درصد نسبت به نظر اولیه شان کاهش پیدا کرد. این روزها فایل های اجاره با افزایش بهای حدود 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بازار ارائه می شود.

پیش تر میزان افزایش مدنظر صاحب خانه ها حدود 50 درصد برآورد می شد.

بنابراین موجران در پی کاهش قیمت پیشنهادی فروش مسکن، از نظر خود برای افزایش شدید اجاره بها برگشته اند اما هنوز اجاره بها را کاهش نداده اند.

در اقتصاد مسکن، اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است. رهن کامل یک خانه بین یک پنجم تا یک ششم قیمت مسکن است. بنابراین وقتی قیمت مسکن افزایش پیدا می کند به تبعیت، اجاره بها نیز باید افزایش پیدا کند و برعکس.

اما چون قیمت مسکن کاهش محسوس ندارد بنابراین اجاره بها نیز کاهش نمی یابد و در بهترین حالت،‌ افزایش آن متوقف می شود.