مدیر عامل: رشد بیش از ۶٧ درصدی فروش مجموعه شرکت های تابعه تاپیکو در سال ٩٧ محقق شد عرضه اولیه سهام شرکت های زیر مجموعه تاپیکو نیز در سال مالی آینده به انجام می رسد مجمع عمومی شرکت سرمایه‌ گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با تقسیم ۴٠٠ ریال به ازای هر سهم موافقت کرد، که این مبلغ ٢.٧ برابر بیشتر از سود توزیع شده این شرکت در سال گذشته و ۱.۴ برابر بیشتر از مجموع سود توزیع شده در سه سال گذشته بوده است. به گزارش بورس ٢۴، سهامداران شرکت سرمایه‌ گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین در مجمع عمومی عادی سالانه که...

بورس 24: مجمع عمومی شرکت سرمایه‌ گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با تقسیم 400 ریال به ازای هر سهم موافقت کرد، که این مبلغ 2.7 برابر بیشتر از سود توزیع شده این شرکت در سال گذشته و ۱.۴ برابر بیشتر از مجموع سود توزیع شده در سه سال گذشته بوده است. 

به گزارش بورس 24، سهامداران شرکت سرمایه‌ گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین در مجمع عمومی عادی سالانه که روز چهارشنبه 30 مرداد ماه برگزار شد، با تقسیم 400 ریال سود به ازای هر سهم موافقت کردند. 

سود خالص محاسبه شده در پایان سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 98، مبلغ 433 ریال به ازای هر سهم بود، که به این ترتیب مجمع تاپیکو بیش از 90 درصد از سود حاصله را توزیع کرده است.

این شرکت در گزارش سود و زیان شرکت اصلی خود با رشد خیره کننده 2.3 برابری به نسبت سال مالی گذشته، بیش از 3 هزار و 528 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است، که از این مبلغ 3 هزار و 260 میلیارد تومان با تصمیم مجمع عمومی توزیع خواهد شد.

همچنین سود خالص تلفیق این هلدینگ 8150 میلیارد تومانی بازار سرمایه، بیش از 3 هزار و 800 میلیارد تومان بر اساس صورت های مالی اعلام شده است.

محمود مخدومی مدیر عامل تاپیکو در مجمع عمومی این شرکت در گزارش به سهامداران با مقایسه عملکرد فروش شرکت های گروه تاپیکو، گفت: فروش مجموعه شرکت های تابعه تاپیکو در سال 97 با بیش از 67 درصد رشد، از مبلغ 7904 میلیارد تومان به 12456 میلیارد تومان رسیده است. 

وی افزود: حفظ سهم بازار داخلی، افزایش سرعت فروش و کاهش دوره ماندگاری انبار محصول، رعایت نسبت قیمت تمام شده به قیمت فروش و رعایت اصل شفافیت در کلیه مراحل فروش از جمله مهم ترین سیاست ها و برنامه های تاپیکو برای بهبود وضعیت فروش شرکت ها در سال آتی است. 

وی همچنین به موضوع صادرات محصولات شرکت های تابعه تاپیکو اشاره کرد و گفت: صادرات محصولات شرکت های گروه علیرغم وضع تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، از 3 هزار و 33 میلیارد تومان در سال 96 به 4 هزار و 500 میلیارد تومان در سال مالی 97 افزایش یافته است که بیشترین سهم مربوط به پتروشیمی فن آوران بوده است.

مدیر عامل تاپیکو به سودآوری شرکت های گروه نیز اشاره کرد و با بیان اینکه سود ناخالص شرکت های زیرمجموعه این هلدینگ در مقایسه با سال مالی گذشته 90 درصد افزایش داشته است، گفت: سود ناخالص شرکت های زیرمجموعه تاپیکو در سال مالی 97 از مبلغ یک هزارو 675 میلیارد تومان به سه هزار و 185 میلیارد تومان افزایش یافته است. 

وی همچنین درباره سود خالص شرکت ها نیز گفت: این مبلغ از یک هزار و 177 میلیارد تومان در سال 96 به دو هزار 748 میلیارد تومان در سال مالی گذشته افزایش داشته است که بخش زیادی از آن ناشی از عملیات تولید و فروش شرکت ها بوده است.

مخدومی در ادامه به درآمدهای عملیاتی تلفیقی شرکت نیز اشاره کرد و گفت: این مبلغ از8 هزار و 323 میلیارد تومان در سال 96 به 13 هزار و 363 میلیارد تومان در سال 97 افزایش یافته است.

او در خصوص درآمدهای عملیاتی شرکت اصلی نیز گفت که در سال 97 تاپیکو توانسته است، 3 هزار و 683 ملیارد تومان درآمد عملیاتی داشته باشد، که از این مبلغ، 3 هزار و 601 میلیارد تومان مربوط به درآمد حاصل از سود سرمایه گذاری ها و 82 میلیارد تومان مربوط به سود فروش سهام بوده است.

وی به سهم هر یک از صنایع در سود حاصل از سرمایه گذاری های تاپیکو اشاره کرد و ادامه داد: 93 درصد از این سود مربوط به بخش پتروشیمی، 5 درصد مربوط به حوزه نفت و گاز و 2 درصد مربوط به سایر صنایع بوده است.

مخدومی در ادامه به پالایشگاه ستاره خلیج فارس که 49 درصد از سهام آن در اختیار تاپیکو است اشاره کرد و گفت: بر اساس مفروضات ناشی از صورت های مالی ارائه شده توسط این شرکت، و با نگاهی به گزارش عملکرد سه ماهه اول سال 98 پالایشگاه ستاره خلیج فارس طلق بودجه اعلامی شرکت، پیش بینی اولیه این است، که این شرکت در پایان 29.12.98 مبلغ 648 میلیارد تومان سود خالص محقق کند، که در این صورت اثرات مثبت آن در صورت های مالی تاپیکو برای سال مالی آتی مشاهده خواهد شد.

مدیر عامل تاپیکو به برنامه عرضه اولیه شرکت های زیر مجموعه تاپیکو در سال مالی آینده اشاره کرد و گفت: امید نامه مربوط به عرضه اولیه شرکت های شیمی بافت، حریر خوزستان، محصولات کاغذی لطیف و چوب خزر کاسپین از شرکت های گروه تاپیکو آماده شده و برنامه افزایش سرمایه و اصلاح ساختار مالی به عنوان پیش نیاز پذیرش سهام در حال انجام است.

بر اساس اعلام تاپیکو، طبق برنامه زمان بندی پرداخت فوری سود سهام سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 98 این شرکت برای اشخاص حقیقی از تاریخ 9 شهریور ماه 98 با فاصله چند روزه بعد از برگزاری مجمع از طریق شعب بانک پارسیان قابل دریافت است.

گفتنی است، همچنین به جهت تکریم سهامداران سود سهام اشخاص حقوقی، صندوق‌ ها و سبدهای سرمایه گذاری نیز از تاریخ 1 مهرماه 98 با اعلام شماره حساب بانکی معرفی شده پرداخت خواهد شد. 


نظرات