پولی که از طریق بورس جذب شد، را صرف سرمایه گذاری در کارخانه لوازم خانگی کردیم خط تولید ماشین لباسشویی آغاز به کار می کند، از شنبه آینده / خط تولید یخچال نیز از مهر ماه نشست خبری مدیر عامل شرکت صنایع ماشین های اداری ایران، صبح امروز برگزار شد. ثقفی مدیر عامل این شرکت طی سخنانی در این نشست گفت...

بورس 24: نشست خبری شرکت صنایع ماشین های اداری ایران (مادیران) امروز یکشنبه 27 مرداد ماه در محل ساختمان اصلی این شرکت و با حضور بابک ثقفی مدیر عامل مادیران و اصحاب رسانه برگزار شد.

ثقفی در این نشست از اعتماد مردم به برندهای داخلی و رشد قابل توجه مادیران پس از ورود به بورس سخن گفت.

او می گوید «برندهای داخلی سربازهای اقتصادی کشور هستند، که در شرایط بحرانی می توانند راه نجات کشور باشند». مردم هم با توجه به نقش این شرکت ها در اشتغال زایی و توسعه اقتصادی، حمایت خوبی از آنها داشته اند. 

به گفته او تمام تولید کنندگان داخلی طی سال گذشته به رشد خوبی رسیده اند و به آینده امیدوارند.

ثقفی معتقد است، تولید کنندگان داخلی باید با «ارتقاء کیفیت محصولات و قیمت گذاری مناسب» به اعتماد خریداران پاسخ دهند. او در مورد راهکارهای افزایش کیفیت محصولات الکترونیک گفت: «رهبری تولید قطعات اصلی الکترونیکی در اختیار شرکت های معدودی است و تمام دنیا از محصولات آنها استفاده می کنند.

او ادامه داد: همکاری مادیران و TCL به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان پنل تلویزیون در دنیا، دسترسی ما به جدیدترین فناوری های روز را ممکن می کند.»

مدیر عامل مادیران اضافه کرد، که پنل های IPS برای تلویزیون های ایکس ویژن همچنان از شرکت ال جی خریداری می شوند، اما احتمالاً فرایند خرید با استفاده از واسطه ها انجام شود. این رویکرد در کنار افزایش کیفیت، می تواند قیمت نهایی محصولات را هم افزایش دهد.

به گفته ثقفی، بازار لوازم خانگی کشورمان پس از شوک ناگهانی به خاطر خروج برندهای بزرگی همچون ال جی و سامسونگ، اکنون به وضعیت تعادل رسیده است.

او سه عامل را در این وضعیت دخیل می داند: بیرون آمدن برندهای داخلی از زیر فشار شرکت های بزرگ خارجی،کاهش مصرف به خاطر افزایش قیمت و حمایت مردم و اعتماد به برندهای داخلی. 

او همچنین به آمار قاچاق لوازم خانگی، به ویژه تلویزیون اشاره کرد که در حال حاضر حدود یک سوم بازار را در اختیار دارند و در فروشگاه های اصلی برندهای خارجی هم تحت عنوان کالای «شرکتی» به راحتی به فروش می رسند.

ثقفی پدیده دامپینگ در مرزهای غربی کشور توسط برندهای بزرگ را نیز مطرح کرد که همچنان تولید کنندگان داخلی را تهدید می کند.

وی می گوید ورود به بازار بورس یکی از تصمیمات اساسی مادیران در سال گذشته بود. این شرکت توانست، حدود 80 میلیارد تومان سرمایه از بازار بورس جذب کند و تمامی این مبلغ را در کارخانه لوازم خانگی سرمایه گذاری کرده است. 

او اضافه کرد «از شنبه آینده [دوم شهریور] خط تولید ماشین لباسشویی در این کارخانه نصب می شود و از ابتدای مهر هم خط تولید یخچال به این مجموعه اضافه خواهد شد». قطعات مورد نیاز برای تولید 30 هزار دستگاه ماشین لباسشویی و یخچال هم در انبارهای این شرکت موجود است.

وی همچنین تأسیس سه شرکت مجزا یعنی صنایع الکترونیک، لوازم خانگی و فروش اقساطی را تصمیم مهمی در جهت افزایش سرعت تصمیم گیری و پاسخگویی مادیران می داند. احتمالاً این شرکت ها هم به زودی به شکل جداگانه وارد بورس می شوند.  

عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان لوازم صوتی و تصویری با گلایه از اینکه تلویزیون های قاچاق دارای گیرنده ماهواره به راحتی در بازار عرضه می شوند، گفت: قاچاق کالا افزایش یافته است. 

به گفته وی سال گذشته افزایش قیمت کالاها و کمبود آن در بازار نارضایتی را برای مصرف کنندگان به همراه داشت، اما امید به آینده در میان تولید کنندگان لوازم خانگی، فضای مناسبی را رقم زده و ظرف ماه های آینده بالارفتن سطح تولید داخلی را سبب خواهد شد. البته به موازات این، کاهش مصرف داخلی نیز به دلیل افزایش قیمت ارز و سطح عمومی قیمت ها در بازار مشاهده می شود. 

وی به مقایسه ای در حوزه تولید و مصرف لوازم خانگی در کشور ترکیه پرداخت و گفت: ۴ سال قبل میزان مصرف تلویزیون در ترکیه ۳ میلیون عدد بود که امسال نیز همان رقم به ثبت رسیده است. اما در ایران ۴ سال قبل میزان مصرف ۲ میلیون دستگاه بود که هم اکنون به ۱.۴ میلیون دستگاه رسیده است که به دلیل مسائل سخت اقتصادی و معیشتی مردم است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: از ۱.۴ میلیون دستگاه تلویزیون که در بازار داخلی به مصرف می رسد، ۶۰۰ هزار دستگاه به صورت قاچاق وارد شده و متاسفانه فضا را برای فعالیت تولید کنندگان داخلی و فروش محصولات آنها در بازار تنگ کرده است.

ثقفی با اشاره به انجام بررسی های میدانی خود در بازار لوازم خانگی خیابان جمهوری خاطرنشان کرد: هم اکنون فروشگاه های بزرگی که در گذشته محصولات برند کره ای را که بعضاً در داخل کشور تولید یا مونتاژ می شد به فروش می رساندند، اقدام به عرضه کالاهای قاچاق می کنند که اتفاقاً ورود این کالاها به کشور ممنوع است. اما اکنون در قالب اجناس شرکتی در بازار داخلی به فروش می رسد. 

وی خاطرنشان کرد: برخی از این تلویزیون ها دارای گیرنده های ماهواره هستند! متاسفانه با عرضه قاچاق در کشور و بدون نظارت دستگاه هایی همچون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به راحتی در بازار عرضه می شوند که باید جلوی آنها گرفته شود.