ایران خودرو با انتشار گزارش عملکرد تیرماه امیدها را به اردوی سهامداران خود بازگرداند؛ گزارشی که نکات بسیار مهمی در خود نهفته دارد...

بورس 24 : گروه خودروسازی ایران خودرو با انتشار گزارش عملکرد تیرماه امیدها را به اردوی سهامداران خود بازگرداند؛ گزارشی که نکات بسیار مهمی در خود نهفته دارد.

شرکت در عملکرد 3 ماهه فروش 4375 میلیاردی داشته، اما در یک ماهه منتهی به تیر فروش آن با جهش سنگین 1660 میلیارد تومانی همراه بوده است.

چند نکته مهم در این گزارش وجود دارد؛ ابتدا بخش عمده ای از این جهش فروش به دلیل رشد تیراژ فروش است به خصوص در دو گروه محصولات پژو و سمند شاهد رشد خوبی در فروش مقداری هستیم.

دوم شاهد رشد اندک قیمت های فروش در تیر ماه هستیم. اما همچنان شرکت در حال پاس نمودن تعهدات خود بوده و قیمت های فعلی با قیمت های انجام شده به دلیل پاس نمودن تعهدات شرکت فاصله دارد؛ به عبارتی شرکت همچنان برگ برنده فروش با قیمت های جدید را لمس نکرده و با عملکردی که با نرخ های جدید انجام خواهد شد فاصله داریم.

اما همین گزارش تیر ماه نشان از بهبود قابل توجه فروش شرکت دارد؛ به خصوص رشد فروش مقداری محصولات شرکت که شیب صعودی خوبی داشته است.

نکته مهمتر در بودجه بندی و گزارش تفسیری ایران خودرو نهفته است. پیش بینی فروش بیش از 60 هزار میلیارد تومانی در سال 98 نشان از آینده روشن ایران خودرو دارد، همان معجزه قیمت های فروش. در صورتی که تعهدات گذشته شرکت پایان یافته و شرکت با نرخ های فعلی اقدام به فروش محصولات خود نماید پتانسیل خروج از زیان را داشته و چنین فروش هایی سبب تحولات بنیادین در شرکت خواهد شد.

پس علاوه بر پتانسیل افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی و فروش دارایی ها، ایران خودرو در دستان خود همچنان برگ برنده ای به نام قیمت های فروش واقعی را داشته که سبب بهبود جدی در وضعیت شرکت می شود و این رویداد پس از پایان تعهدات گذشته شرکت آغاز خواهد شد.