به گفته معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران، در حال حاضر فهرست عرضه‌ های بازار دارایی فکری به ٣٣۵ اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری رسیده است، که...

بورس 24: معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس از افزایش نرخ کارمزد شرکت‌ های کارگزاری از معاملات اوراق بهادار شرکت‌ های سهامی خاص مبتنی بر دارایی فکری و اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری در بازار فرابورس خبر داد. 

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابوس ایران، بهنام محسنی هدف از این اقدام را توسعه بازار دارایی فکری و ترغیب کارگزاران به فعالیت در این بازار عنوان کرد و گفت: چندی پیش فرابورس ایران پیشنهاد افزایش سقف کارمزد ارکان بازار دارایی فکری از ارزش معاملات این بازار را به سازمان بورس به منظور نزدیک شدن این رقم به نرخ‌‌ جهانی کارمزدهای بازارهای نقل و انتقال مالکیت فکری ارائه کرد؛ چرا که در دنیا این نرخ بین 5 تا 7 درصد ارزش معاملات است. 

وی با اعلام اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار نرخ کارمزدهای خرید و فروش کارگزاران را در معاملات بازار دارایی فکری در هر سمت معامله 3 درصد و در مجموع 6 درصد مصوب کرده است، افزود: این در حالی است که پیش‌تر این نرخ برای سمت خرید و فروش هر کدام 0.38 درصد و در مجموع معامله اگر توسط یک کارگزار صورت می‌گرفت 0.76 درصد بود.

به گفته معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران، نقل و انتقال مالکیت فکری و معامله آن یک پروسه و فرآیند زمانبر است و نیاز به برگزاری رودشوها و جلسات مختلف میان مخترعان و سرمایه گذاران دارد، از این رو برای ترغیب و تشویق کارگزاران به فعالیت در این بازار و نیز توسعه آن، افزایش نرخ کارمزد ارکان بازار دارایی فکری به 6 درصد ارزش معاملات در زمان تسویه مقرر شده است.

محسنی همچنین اعلام کرد، سقف خرید و سقف فروش در بازار دارایی فکری در هر سمت معامله 300 میلیون ریال و در مجموع 600 میلیون ریال است که در مصوبه جدید سازمان بورس نیز این سقف تغییر نکرده است.

وی به آخرین آمار دارایی‌ های فکری پذیرش‌ شده در بازار فرابورس اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر فهرست عرضه‌ های بازار دارایی فکری به 335 اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری رسیده است و از ابتدای راه‌ اندازی این بازار در خرداد ماه 1393 تا کنون نیز 12 معامله در این بازار به ارزش 90 میلیارد و 950 میلیون ریال رقم خورده است که شامل 8 اختراع، 2 طرح صنعتی و 2 علامت تجاری است.