ایضا، بازگشت پول آن به ایران او گفت: آنها به ما ١١ تعهد دادند. اروپایی‌ ها باید این تعهدات خود را انجام دهند، و تا زمانی که...

بورس 24: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد که اروپایی‌ ها متعهد به فروش نفت ایران و بازگشت پول آن به ایران شده‌ اند.

ظریف در حاشیه نشست هیئت دولت گفت:پس از خروج ترامپ از برجام ما جلسه‌ ای با وزرای خارجه سه کشور اروپایی داشتیم و بعد هم دو جلسه وزرای طرف‌ های باقی‌ مانده در برجام برگزار شد.

به گفته او در این جسات اروپایی‌ ها ۱۱ تعهد را اعلام کردند که شامل فروش نفت ایران، بازگشت پول نفت ایران، سرمایه‌ گذاری در ایران، حمل و نقل، هوانوردی، کشتیرانی و... است. 

وزیر امور خارجه تاکید کرد:این تعهدات به صورت رسمی اعلام شده و اروپایی‌ها متعهد به انجام آنها شده‌اند.در هیچ کدام از این تعهدات اینستکس وجود ندارد. آنچه وجود دارد همان ۱۱ تعهد است. اینستکس اگر عملیاتی هم بشود تازه مقدمه اجرای آن ۱۱ تعهد است.

او گفت: اروپایی‌ ها باید این تعهدات خود را انجام دهند. تا زمانی که اروپا به برجام متعهد باشد ما هم متعهد خواهیم بود، اما همان طور که اروپا به تعهداتش عمل می‌ کند ما هم عمل می‌ کنیم.

منبع: خبرآنلاین