درآمد زایی برای آنها دیگر در سیگار و تنقلات است! حسن فکری رئیس اتحادیه توزیع‌ کنندگان و فروشندگان جراید، گفت: این مهم به‌ گونه‌ ای بوده که میزان تقاضا برای روزنامه به شدت کاهش یافته و...

بورس 24: رئیس اتحادیه توزیع‌ کنندگان و فروشندگان جراید گفت: به دلیل کاهش چاپ و فروش روزنامه، فروش تنقلات و دخانیات جای فروش و درآمد زایی روزنامه را برای کیوسک‌ داران گرفته است. 

حسن فکری در گفت‌ و گویی در رابطه با وضعیت کسب‌ و کار کیوسک‌ های روزنامه‌ فروشی، گفت: در سال‌ های اخیر به دلیل گسترش فضای مجازی، میزان مطالعه روزنامه در قالب کاغذ کاهش یافته که در ماه‌ های اخیر با افزایش قیمت کاغذ و کاهش تیراژ روزنامه، این موضوع تشدید هم شده است.

او گفت: به‌ گونه‌ ای که میزان تقاضا برای روزنامه به شدت کاهش یافته و به‌ طور مستقیم بر کسب‌ و کار کیوسک‌ داران تأثیر گذاشته است. 

رئیس اتحادیه توزیع‌ کنندگان و فروشندگان جراید افزود: میزان درآمد و کسب‌ و کار کیوسک‌ داران از عرضه روزنامه ارتباط مستقیمی با قدرت خرید مردم، میزان چاپ روزنامه و اخبار و اطلاعات به‌ روز دارد و هر زمانی که کسب‌وکار روزنامه‌ ها رونق داشته باشد، درآمد واحدهای کیوسک روزنامه رونق خواهد داشت. 

وی با بیان اینکه کیوسک‌ داران در گذشته در کنار فروش روزنامه، به عرضه تنقلات و دخانیات می‌ پرداختند اما در شرایط فعلی این روند تغییر کرده است، یادآور شد: فروش تنقلات و دخانیات از سوی کیوسک‌ داران روزنامه، پوششی برای هزینه‌ های جاری و محل درآمد محسوب می‌ شود و در سال‌های اخیر با تغییر شرایط روزنامه‌ ها، فروش تنقلات جای عرضه روزنامه را گرفته است.

فکری خاطرنشان کرد: در صنف کیوسک‌داران، دریافت و مالکیت کیوسک در قالب سرقفلی مطرح نیست و به عنوان حق کسب و پیشه به آن نگاه می‌ شود که این حق با توجه به میزان رونق کسب‌ و کار، دستخوش تغییر و افزایش قیمت می‌ شود.

رئیس اتحادیه توزیع‌ کنندگان و فروشندگان جراید یادآور شد: در حال حاضر در شهر تهران ۱۲۰۰ کیوسک فعالیت دارند که در سال‌ های اخیر از تعداد آن‌ ها کاسته نشده و با درصد بسیار اندکی بر میزان آن‌ ها افزوده شده است. 

وی تأکید کرد: برای ساخت و نصب هر کیوسک روزنامه‌ فروشی در شرایط فعلی به جز مراحل قانونی دریافت مجوز باید ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان هزینه کرد.

فکری گفت: در سال‌ های اخیر بارها از سوی شهرداری اعلام شده که کیوسک‌ ها در سطح شهر به‌ روزرسانی و یکسان‌ سازی خواهند شد اما تا به امروز این مهم از سوی شهرداری اجرایی نشده است.

منبع: ایسنا