مدیر عامل بانک ایران زمین طی سخنانی اظهار داشت: در بانکداری باز امکان رقابت بین بانک های کوچک با بانک های بزرگ فراهم می‌ شود، زیرا...

بورس 24: مدیر عامل بانک ایران زمین اظهار داشت: در بانکداری باز امکان رقابت بین بانک های کوچک با بانک های بزرگ فراهم می‌ شود، زیرا در بانک داری به سبک فردا آنچه مهم است، تجربه مشتری از خدماتی است که می‌ گیرد نه تعداد شعب. 

عبدالمجید پورسعید مدیر عامل این بانک با بیان اینکه بانکداری باز راه‌ را برای محصولات و خدمات نوآورانه در صنعت بانکداری باز می‌ کند، گفت: بانک ها‌ باید خود را برای فضای رقابتی جدید که از مدت ها قبل آغاز شده آماده کنند.

وی ادامه داد: در فضای جدید کسب و کارها با زیر ساخت های آماده شده توسط بانک ها خدمات نوینی را به مشتریان ارائه می‌ کنند، که امکان آن پیش از این فراهم نبود.

مدیر عامل بانک ایران زمین، با اشاره به این نکته که در بانکداری باز اطلاعات بین بانک ها و موسسات مالی به اشتراک گذاشته می‌ شود، افزود: در شیوه‌ جدید از بانکداری تمرکز بر ارائه هر چه بهتر خدمت بر مبنای درخواست مشتری است.

فضای ارائه خدمات تغییر می‌کند. در فضای جدید تکیه بر روی ایجاد شبکه‌ های تبادل اطلاعات است نه متمرکز کردن آن. در این فضا خلاقیت است که موجب انتخاب یک بانک به عنوان ارائه دهنده، خدمات خواهد بود.

وی افزود: در بانکداری دیجیتال هریک از مشتریان، تجربه منحصر بفردی از دریافت خدمات خواهد داشت. در مقابل برای ارائه کنندگان خدمات نیز این امکان فراهم می‌شود که محدودیت‌ها را بردارند و طیف وسیعی از مشتریان را بر مبنای استراتژی‌های سازمانی خود مورد تحلیل قرار داده و به آنها خدمت ارائه کنند.

پورسعید، با تاکید بر بازنگری در فرآیندهای سنتی اظهار داشت: ما باید به سرعت فرآیندهای خود را مورد بازنگری قرار دهیم. در این بین نهادهای ناظر هم باید سرعت خود را در به روز رسانی و ابلاغ این فرآیندها افزایش دهند تا صنعت بانکداری کشور از رشد تکنولوژی عقب نماند.

وی ادامه داد: امروز فرایندهای گشایش حساب، احراز هویت، دستور العمل‌های وام دهی، تشخیص ریسک و ... بسیاری دیگر از فرایندهای سنتی دیگر کارکرد خود را از دست داده‌اند. امضای دیجیتال، گشایش حساب به صورت آنلاین، ثبت درخواست انجام امور از طریق همراه بانک، پرداخت از طریق حسابهایی با چند امضا و بسیاری دیگر از خدمات، ساده ترین محصولاتی هستند که مشتریان امروز در حال دریافت آن هستند.

پورسعید با اشاره به فضای جدید گفت: یکی از تهدیدهای امروز صنعت بانکداری کشور این است که بانکها به بانک داری باز روی نیاورند. اگر اینگونه باشد دیگر پاسخگوی هزینه‌ های خود نخواهیم بود. مشتریان ناراضی خواهند بود و بانک ها از رقابت باز خواهند ماند.

وی با تاکید بر رویکرد درآمدهای کارمزدی بانکها گفت: مهمترین رویکرد بانکداری باز ارائه خدمات از طریق شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها و فین تک ‌ها است، که موجب افزایش درآمدهای کارمزدی و بهبود تجربه مشتری در دریافت خدمات و رضایت از پرداخت کارمزد توسط مشتری خواهد شد.

مدیر عامل بانک ایران زمین، با اشاره به نقشی که پلت فرم بانکداری باز این بانک با نام "ایران زمین بوم" می‌ تواند در توسعه بانکداری دیجیتال و تجربه مشتری داشته باشد اظهار داشت: همه شرایط برای ارائه یک تجربه خوب به مشتریان آماده است. فین‌ تک ها و شرکت هایی که در حوزه عملیات مالی فعالیت دارند می‌ توانند از طریق izboom به توسعه خدمات خود بپردازند و مشتریان نیز می‌ توانند از این خدمات استفاده کنند.

منبع: روابط عمومی بانک ایران زمین