خبری خوش درباره تامین مواد اولیه تولید این برندهای معروف لوازم خانگی خدمات پس از فروش این برندها بدون هیچ مسئله ای در حال انجام است. علیرضا موسوی‌ مجد این سخن را گفت و ادامه داد: با وجود محدودیت‌ های ناشی از تحریم‌ ها، مشکل خاصی در بخش خدمات پس از فروش برند‌های لوازم خانگی کره‌ ای در ایران وجود ندارد و...

بورس 24: تیراژ تولید انواع لوازم خانگی به‌ شدت کاهش یافته، اما در مقابل روند رشد قیمت‌ ها سر به فلک می‌ زند.

محمد رضا شهیدی، دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران ضمن بیان این مطلب، به همشهری می‌ گوید، این دو عامل ضمن آنکه موجب شده بازار محصولات قاچاق پر رونق‌ تر از قبل شود، اما نکته عجیب فروش آزادانه محصولات قاچاق و عرضه آنها از طریق مرسولات پستی به همراه بیمه شرکت‌ های رسمی است.

به گفته او قاچاقچیان لوازم خانگی قاچاق را از غرب و جنوب از طریق پست‌های غیر رسمی به مقصد شهرهای بزرگ حمل و با ضمانت و گارانتی شرکت‌های بزرگ بیمه‌ ای در منزل به مشتریان تحویل می‌ دهند.

بازار کشور به بهشت قاچاقچیان لوازم خانگی تبدیل شده

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران تأکید می‌ کند: قاچاق و عرضه لوازم خانگی بسیار آسان‌ تر از قبل شده است. به گفته او با بررسی‌ هایی که اتحادیه صوتی تصویری انجام داده، قاچاقچیان لوازم خانگی قادر به تامین و فروش راحت‌ تر این محصولات در بازار داخلی حتی نسبت به تولید کنندگان داخلی لوازم خانگی هستند.

او ادامه داد: این مهم به این معناست که که این قاچاقچیان خیلی آسان، لوازم خانگی قاچاق را در منزل تحویل مشتری می‌ دهند و وجه آن را از طریق کارتخوان دریافت می‌ کنند. او تأکید می‌ کند که شکل کار به‌ گونه‌ ای است که انگار روند قاچاق لوازم خانگی به هیچ وجه پنهانی نیست و آشکارا صورت می‌ گیرد.

تضمین بیمه‌ ای لوازم خانگی قاچاق

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران، درباره تضمین لوازم خانگی قاچاق در بیمه‌ های رسمی و معتبر، گفت: در جلسات مفصلی که قبلا در وزارت صنعت برگزار شده، خواستار خودداری بیمه‌ های رسمی و معتبر از تضمین و گارانتی این لوازم خانگی قاچاق شده‌ ایم، اما بیمه‌ ها زیر بار نرفته و اعلام می‌کنند وقتی مشتری از ما می‌ خواهد کالایی را بیمه کنیم، ما مطابق ضوابط بیمه کار خودمان را انجام می‌ دهیم و به‌عنوان بیمه‌ گذار به ما ربطی ندارد تا کنترل کنیم که این کالا چگونه و از چه مسیری وارد و عرضه شده است.

شهیدی با بیان اینکه حتی برخی از این قاچاقچیان نماد الکترونیک و اعتماد وزارت صنعت برای فعالیت در فضای مجازی را دریافت کرده بودند، افزود: با پیگیری موفق به رفع این مشکل شدیم، اما در مجموع شرایط واردات قاچاق و عرضه لوازم خانگی خیلی آسان شده و قاچاقچی از رگ گردن هم به تولید‌ کنندگان داخلی نزدیک‌ تر است.

او افزود: به‌ دلیل این شرایط انواع لوازم خانگی قاچاق بانه‌ای و اهوازی ازطریق پست‌ های غیر رسمی (دلیوری) به مقصد تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور حمل و سفارش‌های قاچاق با وانت‌ها در منزل به مشتریان تحویل داده می‌شود.

به گفته او با کاهش ارزش پول ملی قاچاق کالا دوسره شده؛ یعنی قاچاقچیان برخی اقلام کالایی را که صادرات آن دارای صرفه اقتصادی است به کشورهای همسایه قاچاق کرده و با درآمد حاصل از آن برخی دیگر از اقلام مانند لوازم خانگی قاچاق را به کشور آورده و آزادانه در بازار می‌ فروشند. در واقع قاچاق دو سر سود شده ‌است.

کد رهگیری برای لوازم خانگی

شهیدی با اشاره به اینکه قاچاق‌ پذیری برخی انواع لوازم خانگی مانند تلویزیون نسبت به ساید و محصولات حجیم بیشتر است، گفت: متأسفانه هیچ‌ کس برخوردی با لوازم خانگی قاچاق ندارد.

او با بیان اینکه لوازم خانگی ازجمله اقلامی است که مشمول طرح شناسه و کد رهیگیری وزارت صنعت بوده و این امکان وجود دارد تا در همه مراحل تولید و عرضه رهگیری شود، گفت: این طرح تنها در مقطعی در وزارت صنعت برای لوازم خانگی اجرا شد، اما اکنون به دلایل شرایط خاص اقتصادی و به‌ هم‌ ریختگی بازارها، نظارت بر بازار کالاهای اساسی، حساس و ضروری در اولویت نظارت‌ ها قرار گرفته است. این شرایط موجب شده تا اکنون بازار کشور به بهشت قاچاقچیان لوازم خانگی تبدیل شود.

رفع کمبودهای بازار لوازم خانگی

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران گفت: با وجود تنگناهای تولید، اکنون مشکلی برای تامین لوازم خانگی مورد نیاز بازار وجود ندارد. اگر چه کمبود موقت برخی انواع لوازم خانگی به‌ دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ ها را شاهد هستیم، اما این موضوع با جایگزینی لوازم خانگی تولیدی برندهای جدید در حال مدیریت است و با اقدامات انجام شده برای رشد تولید و عرضه، در 6‌ ماه دوم امسال مرتفع خواهد شد.

به گفته او برندهای معروف کره‌ ای لوازم خانگی نیز در حال مذاکره هستند تا مشکلات تامین مواد اولیه و قطعات و تولید مشترک محصولات‌ شان در ایران را رفع کنند، اما منتظر این برندها نمانده‌ ایم و همه برندهای تولید‌کننده داخلی و حتی شرکای ایرانی آنها در حال مذاکره برای تولید لوازم خانگی با همان کیفیت محصولات کره‌ای هستند که در عرضه آن فقط از نام برندهای کره‌ای به‌دلیل مشکلات تحریم استفاده نخواهد شد.

او افزود: در حال مذاکره با تامین‌ کنندگان خوبی هستیم که اکنون برای کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ ها قطعات لوازم خانگی را تامین می‌کنند. با راه‌اندازی خطوط تولید می‌توانیم از پاییز به بعد شاهد عرضه محصولات تولیدی به بازار باشیم.

برندهای لوازم خانگی با بهترین قطعات

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران با بیان اینکه اکنون اغلب قطعات لوازم خانگی کره‌ای مانند تلویزیون در چین تولید می‌ شود، گفت: در حال مذاکره هستیم تا از طریق شرکت‌ های معتبر چینی که اکنون قطعات با کیفیت مورد نیاز برندهای کره‌ای را تامین می‌کنند، قطعات مورد نیاز برای تولید لوازم خانگی با برندهای ایرانی و جدید را وارد کرده و این محصولات را با برندسازی‌های داخلی و چینی به بازار عرضه کنیم.

تضمین خدمات برندهای کره‌ ای

رئیس هیأت مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران، گفت: با وجود محدودیت‌ های ناشی از تحریم‌ ها، مشکل خاصی در بخش خدمات پس از فروش برند‌های لوازم خانگی کره‌ ای در ایران وجود ندارد و این شرکت‌ های تولید کننده طبق ضوابط و قانون‌ های موجود در حال ارائه خدمات به مشتریان خود هستند. 

علیرضا موسوی‌ مجد افزود: قطعات برای محصولات تحت گارانتی رسمی در اغلب موارد به‌ طور کامل موجود است. او به خریداران توصیه کرد از خرید محصولات خارج از سیستم گارانتی رسمی و قاچاق خودداری کنند، زیرا در صورت هر گونه ایراد و نقصی در کالا با توجه به شرایط نابسامان موجود در بخش تعمیرات غیر رسمی، هیچ بخشی پاسخگوی مشکل آنها نیست و در صورتی هم که قطعه را در بازار پیدا کنند؛ عمدتا این قطعات غیر معتبر و بی‌ کیفیت است که هزینه‌ های مجدد و سنگینی را به آنها تحمیل می‌ کند.