معاون اقتصادی : توسعه مهمترین اثرات مالی در بودجه ما را داشته و دارد اثر قابل اعتنای راه اندازی کارخانه آهن اسفجی بر قیمت تمام شده... افزایش سرمایه بزرگ این سنگ آهنی هم بزودی عملیاتی می شود

بورس 24 : شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گزارش عملکرد سال مالی 1397 خود توانست 2786 میلیارد تومان سود خالص در شرکت اصلی تحصیل نماید و به ازای هر سهم 83 تومان سود محقق کند، 121 درصد بیش از سال گذشته.

اثرات مثبت راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی

سید محمود سیدی معاون مالی و اقتصادی چادرملو درباره عملکرد سال مالی 97 این شرکت و برنامه های سال مالی جاری «کچاد» به بورس 24 گفت: سال 97 اگرچه هیئت مدیره علاوه بر پیش بینی اولیه بودجه تعدیلی داده بود ، ما توانستیم بودجه تولید و فروش خود را عملیاتی کنیم.

وی ادامه داد: اتفاقی که در سال 97 رخ داد و آثارمالی آن به شکلی که در کدال مشاهده می کنید نمایان شد این بود که از دهم دی ماه کارخانه آهن اسفنجی ما با ظرفیت 1 میلیون و 550 هزار تن در سال به صورت آزمایشی راه اندازی شد و از امسال وارد تولید تجاری خواهد شد.این کارخانه تامین کننده ماده اولیه شمش فولاد است و با راه اندازی آن 0 تا 100 زنجیره ارزش فولاد تکمیل می شود.

سیدی افزود: راه اندازی این کارخانه منجر خواهد شد تا 700 هزارتومان هزینه تمام شده فولاد تولیدی ما نسبت به زمانی که مواد اولیه از بیرون تهیه می شد کاهش داشته باشد که این موضوع نیز خود منجر به بهبود سوددهی ما خواهد شد. کارخانه آهن اسفنجی ما در سال جاری حداقل به تولید 1 میلیون و 250 هزار تن خواهد رسید و این پیش بینی با توجه به این که کارخانه در مرحله گارانتی است ، قدری محافظه کارانه است. سال گذشته راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی آخرین طرح سنگین تولیدی ما بود و ما می توانیم هر سال یک طرح 5 هزار میلیارد تومانی اجرایی کنیم.

سرانجام افزایش سرمایه

وی ادامه داد: در آخرین برنامه ای که عملیاتی کردیم طرح افزایش سرمایه از 33500 میلیارد ریال به 67 هزار میلیارد ریال در مجمع مصوب شد.این افزایش سرمایه طی دو مرحله بر اساس مصوبه مجمع عملیاتی خواهد شد و پذیره نویسی مرحله اول این افزایش سرمایه در خرداد ماه نهایی خواهد شد که 2 هزار میلیارد تومان از این افزایش سرمایه جهت سرمایه گذاری در معدن D19 است که پس از 14 سال مجوز اکتشاف آن اخذ شد و این پروژه در حال عملیاتی شدن است. همچنین مابقی افزایش سرمایه در جهت جبران مخارج طرح های گذشته و شرکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر مصروف خواهد شد.

کوتاه ؛ درباره برنامه های سال 98

سیدی گفت: برنامه ریزی ما در سال 98 احداث نیروگاه خورشیدی 10 مگاوات است که نیاز به سرمایه ای در حدود 6 تا 7 میلیون یورو دارد و انتظار داریم تا پایان سال به بهره برداری برسد. همچنین ما با مشارکت گل گهر، فکور صنعت و فولاد مبارکه از طریق فولاد هرمزگان در سهام یک شرکت استرالیایی سرمایه گذاری کردیم به منظور در اختیار گرفتن معدنی با ذخیره معدنی 2 میلیارد تن با عیار 37 درصد که این طرح نیاز به 1 میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد و 85 درصد از آن از طریق فاینانس اجرایی خواهد شد. معدن در مرحله اکتشاف تفصیلی است و در سه فاز راه اندازی خواهد شد. همچنین ما با گل گهر و فولاد مبارکه در برنامه داریم تا پس از راه اندازی طرح استرالیا سرمایه گذاری برای استارت پروژه 10 میلیون تن فولاد در منطقه مکران را عملیاتی کنیم.