نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انجام تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی در پنج سال گذشته موافقت کردند.

بورس 24: در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی در پنج سال گذشته در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با ۱۱۷ رأی موافق، ۶۹ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در مجلس، با تقاضای تحقیق و تفحص حاجی دلیگانی، قاضی‌پور، محجوب، نقوی‌حسینی، ابطحی و امیرآبادی از بانک مرکزی موافقت کردند.

محورهای این تحقیق و تفحص به شرح زیر است:

۱- عدم نظارت صحیح بر بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری اعم از مجاز یا غیرمجاز که موجب شده نرخ‌های سود غیرمتعارف به سپرده‌ها پرداخت نمایند.

۲- نقش و تأثیر نیروهای ضعیف جهت مدیرعاملیت و عضویت در هیئت مدیره بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری که باعث اتلاف میلیاردها تومان از منابع مردم شده است.

۳- عدم تصمیم گیری در خصوص عده کثیری از سپرده گذاران که سپرده‌های آنان در مؤسسات بانکی بلاتکلیف مانده و موجب بدبینی به نظام شده است.

۴- عدم اعمال سیاست‌های پولی و عدم هماهنگی با نظام مالی و ارزی که موجب خروج سپرده‌ها از بانک‌ها علی الخصوص بانک‌های دولتی شده است.

۵- عدم رتبه بندی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری

۶- مدیران بانک مرکزی که در زمان اشتغال به بانک‌های خصوصی یا از بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی منتقل شده‌اند، چه تعداد هستند.

۷- عملکرد بانک مرکزی در اجرای قانون پولی و بانکی کشور و دیگر قوانین در خصوص عملیات بانکی بدون ربا، مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و همچنین نحوه محاسبه نرخ سود تسهیلات و نحوه تعلق جرایم تأخیر و بخشودگی‌ها

۸- بررسی نحوه تخصیص ارز و نحوه مدیریت بازار ارز

۹- نحوه صدور مجوز برای بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری، لیزینگ ها، صرافی‌ها و نظارت بر آنها

۱۰- نحوه پرداخت حقوق و مزایا به مدیران ارشد بانک مرکزی و بانک‌های عامل از سال ۸۰ تاکنون

۱۱- پنهان کاری در ارائه اطلاعات مربوط به خود مشتریان به آنان در خصوص تسهیلات دریافتی از جمله ارائه یک نسخه قرارداد به مشتریان، اعلام بدهی قطعی به مشتریان به صورت مکتوب شامل اصل، جرایم تأخیر و...

۱۲- اقدامات بانک مرکزی در راستای نظام بخشی به فرآیند نظارت بر حساب‌ها، نظارت بر تسهیلات، نظارت بر اطلاعات هویتی و...

۱۳- دلایل پرداخت پاداش به عنوان تراز پایان سال بانک مرکزی به کلیه مدیران، کارکنان و بازنشستگان

منبع: مهر