محسن بیگلری با بیان اینکه بورس کالا براساس رقابت سالم و شفاف بنا شده، گفت: در سال های اخیر با واگذاری کشف قیمت محصولات کشاورزی و برخی از کالا های صنعتی و پتروشیمی به بورس کالا و با کاهش نقش دولت در قیمت گذاری، شاهد حرکت اقتصاد به سمت رقابتی شدن و تنظیم بازار هستیم.

بورس 24: محسن بیگلری نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم شاهد یک اقتصاد سالم با آمارهای شفاف باشیم باید مبادله محصولات در بورس انجام شود، گفت: عرضه محصولات در بورس کالا باعث شده تا سود حاصل از فروش محصولات کشاورزی و رانت هایی که طی سال ها به جیب افرادی خاص و واسطه سرازیرمی شد، امروز به سود تولیدکننده و مصرف کننده منجر شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: در سال های اخیر بورس کالا توانسته در تنظیم بازار محصولات کشاورزی و سایر کالاها نقش تعیین کننده ای داشته باشد به گونه ای که بررسی اقدامات بورس کالا بیانگر اصلاح و ساماندهی زیر ساخت های معاملاتی ، شفافیت فعالیت ها و ایجاد رقابت سالم در خرید و فروش محصولات کشاورزی و سایر صنایع و راه اندازی و استفاده از ابزارهای مالی جدید است.

بیگلری به عرضه گندم در بورس کالا اشاره کرد و افزود: یکی از معضلات و مشکلاتی که گندمکاران همواره با آن رو به رو بوده اند ، دریافت طلب خود از دولت است که با عرضه گندم در بورس کالا به طور یقین این مشکل رفع شده است.

این نماینده خانه ملت افزود: باید به این نکته توجه داشت معامله گندم در بورس کالا راهکاری برای کاهش نگرانی گندم کاران برای پرداخت به موقع مطالبات آنها بوده و این به نفع دولت و کشاورزان است.

وی با اشاره به اینکه بورس کالا در حال حاضر جایگاه مهم و ویژه ای در اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: با عرضه محصولات کشاورزی و ساایر کالا ها در بورس کالا باعث شده تا رانت ها و فسادهایی که طی سال ها ی اخیر شاهد آن بوده ایم کمرنگ تر شود به طوری که این موضوع برای برخی که سود های باد آورده و رانت های ایجاد شده در برخی از کالا ها را در خطر می بینند را برآن داشته تا به تخریب و ناکارآمد جلوه دادن این بازار شفاف بپردازند.

بیگلری گفت: بورس کالا طی یک دهه گذشته در حوزه شفافیت کمک بزرگی به اقتصاد کشور کرده است، بر همین اساس این بازار با توجه به مزیت ها و ابزارهای مالی که در اختیار دارد می تواند در تنظیم بازار و ثبات نرخ کالاها و حذف دلالان و واسطه گران تاثیر بسزایی داشته باشد.

منبع: سنا