مراسم معارفه شرکت کشت و دامداری فکا امروز برگزار شد. سهام این شرکت ٣٠ میلیارد تومانی، فردا عرضه اولیه می شود.

بورس 24: شرکت کشت و دامداری فکا امروز به اهالی بازار سهام معرفی شد. قرار است فردا 20 درصد سهام این شرکت عرضه اولیه شود. دامنه قیمت سهم ۸۲۰ تا ۸۳۰ تومان است.

نماد شرکت کشت و دامداری فکا، «زفکا» است.

جلیل نژاد مدیرعامل این شرکت گفت: سرمایه شرکت 30 میلیارد تومان است و ما ۷ دهم درصد شیر کشور را داریم.

او ادامه داد: بیشتر فروش شرکت داخل کشور است و مجوز فروش صادرات ۵ ماه متوقف شده اما قبلا به عمان، ارمنستان و ... صادرات داشتیم. اگر مجوز صادرات داشته باشیم، توانایی صادرات داریم.

جلیل نژاد گفت: قیمت شیر حدود ۲هزار تومان درب کارخانه است و امسال سه بازه قیمتی داشتیم که سرکوب شده بود، اما با افزایش تقاضا ، قیمت شیر رشد داشت. اما با توجه به حمایت از مصرف کننده قیمت مذکور مصوب شد. عمان ،عراق ،ترکمنستان، افغانستان و به طور کلی ۱۲ شرکت بازار هدف ما هستند.

وی گفت: نزدیک ۹۵ درصد داروها داخلی است، به غیر از مقداری هورمون که قیمت تمام شده بالایی ندارد. 

تکمیلی: 

20 درصد سهام شرکت کشت و دامداری فکا، طی روز آینده عرضه اولیه خواهد شد. 

به گزارش خبرنگار بورس 24، این شرکت فرابورسی با سرمایه 30 میلیارد تومانی با قیمت در دامنه 820 تا 830 تومان بازگشایی خواهد شد. 

جمشید جلیلی نژاد در مراسم معارفه  شرکت کشت و دامداری فکا،  گفت: این شرکت در سال 53 با موضوع کشاورزی و دامپروری و با سرمایه 30 میلیارد تومان در وسعتی بالغ بر 160 هکتار تاسیس و از سال 57 به بهره برداری رسیده است و ظرفیت تولید این شرکت از 30 هزار تن در سال 67 به 63 هزار تن در سال 97 رسیده است.

وی با اشاره به این که فردا 20 درصد سهام شرکت کشت و دامداری فکا در فرابورس ایران عرضه اولیه می‌ شود، گفت: 20 درصد سهام شرکت به  میزان 60 میلیون سهم عرضه خواهد شد.

مدیر عامل شرکت کشت و دامداری فکا افزود: کم تاثیر بودن تحریم‌ ها بر این صنعت، پایین بودن مصرف سرانه شیر در کشور، امکان صادرات به کشورهای همسایه، حمایت های دولتی از جمله معافیت های مالیاتی و ... از جمله مزایای فعالیت در این صنعت هستند. 

به گفته وی،  افزایش تولید شیر تا سقف روزانه 200 تن و عرضه دام مازاد 1500 راسی در سال به بازار تقاضا نیز از جمله برنامه های شرکت در آینده است.

وی در ادامه افزود: در این راستا این هلدینگ در حوزه دامپروری با 3 دامداری که از تولیدکننده‌ های عمده شیر هستند، فعالیت دارد که بزرگترین آن فکا نام دارد.

مدیر عامل «زفکا» در ادامه در خصوص  صورت سود و زیان شرکت گفت: فروش شرکت در سال 97 بالغ بر 89 میلیارد تومان بوده است. همچنین بهای تمام شده 63 میلیارد تومان بوده و از سود عملیاتی 20.5 میلیارد تومانی بهره‌ مند شده‌ ایم. 

این مقام مسئول در شرکت گفت:  حاشیه سود عملیاتی «زفکا» در سال جاری 27 درصد و حاشیه سود خالص  29 درصد بوده است. فروش شیر خام در سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد افزایش نشان می‌ دهد.

جلیل نژاد در خصوص نرخ فروش شیر در سال 98 گفت: سازمان حمایت نرخ قیمت شیر را 2000 تومان تعیین کرده که در محل گاوداری و بدون هزینه حمل و جوایز چربی و پروتئین در نظر گرفته شده است.

او گفت: اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد اصلاحیه‌ ها و توجیه و تفسیر را به دنبال خواهد داشت، اما با توجه به قیمت جهانی شیر خشک که در صورت اختصاص ارز نیمایی هم قابل رقابت با داخل نخواهد بود، با طی روال عادی قطعا رشد قیمت شیر افزایشی است. 

مدیر عامل «زفکا» در خصوص برنامه‌ های آتی شرکت گفت: تلاش داریم تا افزایش تولید شیر تا سقف 200 تن در روز تا آذر سال آتی به انجام برسد. همچنین تولید و عرضه دام مولد مازاد به تعداد 1500 راس سالانه را در دست اقدام داریم. 

وی در ادامه گفت: همچنین موافقت اصولی برای خریداری زمین در شمال غرب کشور اخذ و طراحی مقدماتی آن انجام شده است. این طرح برای پروژه‌ ای به ظرفیت 3 هزار راس دام و 40 درصد یک سرمایه‌ گذاری مگافارم دام شیری خواهد بود.