مواد اولیه مورد نیاز ما از کشورهای اروپای و هند وارد می شود که انتقال پول به این کشورها بسیار دشوار شده است. به رغم اینکه اقدامات ما در خصوص واردات دارو است و عنوان می شود که صنعت دارو مورد تحریم قرار نگرفته، اما مشکلات بانکی که وجود دارد به نوعی این صنعت را تحریم کرده است.

بورس 24: طی روزهای گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه ساز و کارهای مالی (SPV) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری راه اندازی خواهد شد. در این ساز و کار مبادلات با یورو انجام خواهد شد. در واقع در این ساز و کار قرار نیست ایران پولی دریافت کند بلکه قرار است به عنوان یک نهاد واسطه برای تسویه حساب شرکت های بدهکار و بستانکار دو طرف عمل کند. ساز و کار مالی اروپا برای همکاری با ایران و در حقیقت تهاتر ارز در برابر ارز و ارز در برابر کالا و خدمات است. به گفته رئیس انجمن مدیریت و اقتصاد دارویی ایران چنانچه این کانال راه اندازی شود می تواند بسیاری از مشکلات صنعت دارو را مرتفع سازد.

مهدی محمدزاده رئیس انجمن مدیریت و اقتصاد دارویی ایران در گفت وگو با خبرنگار بورس24 در خصوص اینکه راه اندازی اینستکس تا چه حدی می تواند در خصوص صنعت دارویی راهگشا باشد گفت: هم اکنون صرفا راه اندازی اینستکس اعلام شده و هنوز عملیاتی نشده است. اما آنطور که در فلسفه وجودی آن ذکر شده چنانچه راه اندازی شود برای صنعت دارو می تواند بسیار مفید و موثر باشد. چرا که در حال حاضر شرکت های داروسازی در انتقال پول با مشکلات جدی مواجه اند و هزینه های انتقال پول به کشورهای مورد نظر بسیار افزایش یافته است. عمده خریدها نیز با یورو و دلار انجام می شود و همین موضوع سبب بروز این مشکلات شده است.

وی افزود: مواد اولیه مورد نیاز ما از کشورهای اروپای و هند وارد می شود که انتقال پول به این کشورها بسیار دشوار شده است. به رغم اینکه اقدامات ما در خصوص واردات دارو است و عنوان می شود که صنعت دارو مورد تحریم قرار نگرفته، اما مشکلات بانکی که وجود دارد به نوعی این صنعت را تحریم کرده است. چنانچه اینستکس راه اندازی شود می تواند بسیار راهگشا باشد. به این صورت که مانند یک واسطه عمل کرده و درواقع ارز ما را به مقصد می رساند.

رئیس انجمن مدیریت و اقتصاد دارویی ایران تصریح کرد: راهگشایی اینستکس به خصوص در محصول تمام شده بسیار موثر است. بسیاری از داروهایی که وارد می کنیم داروهای خاصی هستند که در خصوص انتقال پول با مشکل مواجه شده اند. نوع مشکلاتی که در حوزه دارو پیش می آید دو سه مورد بیشتر نیست. یکی از این مشکلات این است که آن دارو ساخته نشده باشد. در حقیقت در بازار وجود ندارد و اینکه بسیاری از داروهایی که ما وارد می کنیم به این دلیل نیست که این دارو را نمی توانیم بسازیم، بلکه مصرف این دارو بسیار پایین بوده و ساخت آن ها ارزش اقتصادی ندارد. در دنیا نیز بسیاری از کشورها این نوع داروها را تولید نمی کنند چرا که به طور مثال بیمار این نوع داروها در کل دنیا کمتر از صدهزار نفر است.

وی بیان کرد: نوع دوم این مشکلات این است که شما نتوانید انتقال پول دهید. در واقع دارویی را خریداری کرده و فرم های آن نیز صادر شده است اما زمانی که می خواهیم پول را حواله کنیم بانک ها بلاک کرده و این انتقال صورت نمی گیرد.

مهدی محمدزاده گفت: از دیگر مشکلات این حوزه ها که ما را گاها با کمبود دارو مواجه می کند، عدم همکاری شرکتی است که داروی آن ها مورد استقبال در بازار ایران قرار گرفته و تعداد بیمار داروی به خصوص آن شرکت افزایش یافته است. اما می گویند به دلیل اینکه با فلان شرکت آمریکایی تعامل داریم ممکن است ما را مورد تحریم قرار دهند و در نتیجه دیگر با ما معامله نمی کنند که سبب کمبود آن دارو در بازار می شود.

وی در خصوص وضعیت شرکت های دارویی در بازار سرمایه اذعان کرد: بازار دارو متاثر از تحریم ها، تورم، تلاطمات اقتصادی، رکود و رونق نیست. در حقیقت بازار دارو یک بازار با ثباتی است که همواره در هر شرایطی مسیر خود را طی می کند و اگر مشکلات مالی و ارزی شرکت های داروسازی حل شود این ها کماکان پایداری خود را در بازار بورس حفظ خواهند کرد. اگر هم یک مقدار تلاطم وجود دارد به دلیل مشکل نقدینگی و ... است که امیدواریم به زودی مرتفع شود.