افزایش حجم و ارزش معاملات روزانه رقم خورد معاملات فرابورس ایران، در نخستین روز معاملاتی در بهمن‌ ماه ١٣٩٧ با تغییر مالکیت ٨٨۶ میلیون ورقه به ارزش افزون بر ۴۶۴۵ میلیارد ریال خاتمه یافت، تا...

بورس 24: معاملات فرابورس ایران در نخستین روز معاملاتی در بهمن‌ ماه 1397 با تغییر مالکیت 886 میلیون ورقه به ارزش افزون بر 4645 میلیارد ریال خاتمه یافت، تا نسبت به روز کاری گذشته شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات روزانه در فرابورس باشیم.

داد و ستدهای امروز در حالی با جابه جایی بیش از 528 میلیون سهم به ارزش 1843 میلیارد ریال در دو بازار اول و دوم فرابورس پیگیری شد که همزمان شاخص کل این بازار افت 21 واحدی را تجربه کرد و در نزدیکی سطح 1971 واحدی ایستاد.

در شرایطی که نماد ذوب‌آهن به تنهایی 6.5 واحد تاثیر مثبت بر این نماگر داشت، نمادهای «میدکو»، «مارون»، «کگهر»، «شراز»، «شاوان» و «سمگا» تا سطح حداکثر 6.3 واحد تاثیر منفی بر آیفکس داشتند و در مجموع کاهش 21 واحدی شاخص کل را رقم زدند.

کشایش نماد «شفارا» در تابلو ج بازار پایه

در جریان بازار امروز فرابورس، نماد «گوهران» مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید پس از برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی در خصوص نوسان قیمت سهام بازگشایی شد. در سمت مقابل نیز نماد معاملاتی شرکت گروه صنایع کاغذ پارس و شرکت شیشه قزوین به دلیل برگزاری مجامع اعم از عادی و فوق‌العاده متوقف شدند.

در بازار سهام فرابورس نیز نماد شرکت سهامی ذوب‌آهن عنوان پربیننده‌ترین نماد معاملاتی را از آن خود کرد و با تغییر مالکیت 203 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 321 میلیارد ریال، بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

سهامداران بازار نیز در مجموع سه تابلو این بازار 426 میلیون سهم را به ارزش بیش از 1056 میلیارد ریال میان خود دست به دست کردند. در تابلو ج بازار پایه شرکت پتروشیمی فارابی در نماد «شفارا1» گشایش یافت و قیمت هر سهم این شرکت 605 ریال کشف قیمت شد.

آغاز پذیره‌ نویسی صندوق «آسامید»

همچنین در بازار سوم فرابورس ایران از امروز دوشنبه، پذیره‌نویسی تعداد 99 میلیون واحد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آسمان امید آغاز شد که در نخستین روز از مهلت 5 روزه پذیره‌نویسی این صندوق تعداد 8 میلیون و 743 هزار واحد آن در نماد «آسامید» به ارزش مبنای هر واحد 10 هزار ریال به فروش رسید.

از طرفی در مجموع معاملات بازار ابزارهای نوین مالی شامل دادوستدهای اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن، روز جاری شاهد تغییر مالکیت 23 میلیون ورقه به ارزش 2147 میلیارد ریال بودیم. در تابلو اوراق تسهیلات مسکن قیمت این اوراق اعم از تسه و تملی در بازه 243 هزار تا 579 هزار ریال داد و ستد شد.

منبع: روابط عمومی فرابورس ایران