شاخص کل فرابورس ایران بار دیگر بر فراز قله ٢٠٠٠ واحدی ایستاد معاملات سهام در بازار اول در روزی که گذشت، با دست‌ به‌ دست شدن ٩۴ میلیون سهم به ارزش ٣٩٧ میلیارد ریال و...

بورس 24: در نخستین روز از آخرین هفته معاملاتی دی‌ ماه 97 شاخص کل فرابورس در حالی رشد 19 واحدی را تجربه کرد و در پایان معاملات در سطح 2003 واحدی ایستاد که نماد‌های پتروشیمی زاگرس و تولید نیروی برق دماوند به ترتیب با اهرم‌های حدود 7 و 5 واحدی بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد بیش از یک درصدی آیفکس بر جای گذاشتند.

داد‌ و‌ ستد‌های امروز شنبه 29 دی‌ ماه 97 در تمامی بازار‌های فرابورس به رقم خوردن معاملات 3 میلیارد ورقه‌ای انجامید که این رقم، بیشترین حجم معاملاتدر سال جاری در فرابورس به حساب می‌ آید؛ ارزش این حجم از معاملات که در بیش از 104 هزار نوبت معاملاتی صورت گرفت، بیش از 7 هزار و 447 میلیارد ریال بود.

در ادامه، رصد نماد‌های فرابورسی بیانگر رقم خوردن بیشترین افزایش قیمت در نماد «سمگا» و بیشترین کاهش قیمت برای نماد «کشرق» و اختصاص عنوان پُربازدید‌ترین نماد معاملاتی به نماد‌‌های «ذوب»، «سمگا» و «چکاپا» است. 

همچنین معاملات سهام در بازار اول در روزی که گذشت با دست‌ به‌ دست شدن 94 میلیون سهم به ارزش 397 میلیارد ریال و جا‌ به‌ جایی 255 میلیون سهم به ارزش 988 میلیارد ریال در بازار دوم پیگیری شد که در این میان نماد «بکهنوج» متعلق به تولید برق ماهتاب کهنوج بیشترین ارزش معاملاتی و نماد «ذوب» متعلق به سهامی ذوب‌آهن اصفهان بیشترین حجم معاملاتی را در اختیار گرفتند.

به‌ علاوه، بازار پایه امروز میزبان داد‌و‌ستد 2 هزار و 603 میلیون سهم به ارزش 4 هزار و 68 میلیارد ریال بود که بیشترین حجم و ارزش این بازار در سال 97 محسوب می‌ شود.

از طرف دیگر حجم کل معاملات اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری قابل معامله (ETF) در روز جاری در بازار ابزار‌های نوین مالی به 42 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 990 میلیارد ریال رسید که نماد «اعتماد» با ارزش معاملات نزدیک به 258 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملاتی را در این بازار به خود اختصاص داد.

از جمله رویداد‌های آتی در فرابورس ایران نیز می‌ توان به پذیره‌ نویسی تعداد 99 میلیون واحد صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک آسمان امید با ارزش مبنای هر واحد 10 هزار ریال در نماد «آسامید1» از روز دوشنبه اول بهمن‌ ماه اشاره کرد ؛ این پذیره‌ نویسی که در بازار سوم فرابورس ایران انجام می‌ شود تا یکشنبه 7 بهمن و به مدت 5 روز کاری ادامه خواهد داشت.

منبع: روابط عمومی فرابورس ایران