۶٣٣ میلیون سهم دست به دست شد و... شاخص کل فرابورس، امروز بیشتر از همه تحت تاثیر دو نماد «زاگرس» و «ذوب» که هر کدام ۵ واحد اثر منفی بر این نماگر داشتند، قرار گرفت و...

بورس 24: معاملات فرابورس ایران در بیست‌ و‌ سومین روز از دی‌ ماه 1397 با انجام یک عرضه اولیه در بازار دوم، توقف و بازگشایی 6 نماد در بازارهای سهام، کاهش نزدیک به 8 واحدی آیفکس و تغییر مالکیت نزدیک به 899 میلیون ورقه به ارزش افزون بر 3579 میلیارد ریال در مجموع بازارها پایان پذیرفت. 

امروز یکشنبه سهامداران شاهد عرضه اولیه 15 درصد از سهام شرکت کشت و صنعت دشت خرمدره در بازار دوم بودند که با مشارکت 309 هزار کد معاملاتی همراه شد.

سهامداران در مجموع بازارهای اول و دوم نیز 633 میلیون سهم را میان خود دست به دست کردند که ارزش این معاملات 1692 میلیارد ریال بود. در همین حال بازار پایه‌ای‌ها نیز اقدام به خرید و فروش 254 میلیون سهم به ارزش 663 میلیارد ریال کردند.

نگاهی به روند قیمتی سهام مورد معامله در بازارهای فرابورسی نشان می‌ دهد دو نماد «حخزر» و «حپارسا» در حالی با بالاترین رشد قیمتی روبه‌رو شدند که نمادهای «ذوب» و «شراز» بیشترین افت قیمت سهام را در پایان معاملات امروز تجربه کردند.

شاخص کل فرابورس نیز امروز بیشتر از همه تحت تاثیر دو نماد «زاگرس» و «ذوب» که هر کدام 5 واحد اثر منفی بر این نماگر داشتند، قرار گرفت و کاهش نزدیک به 8 واحدی را تجربه کرد. در حال حاضر آیفکس در بالاتر از سطح 1933 واحدی ایستاده است.

از سوی دیگر در جریان معاملات بازار نیز نمادهای «فبیرا» و «ثرود» متوقف و در سمت مقابل نمادهای «افرا» و «شجم» بازگشایی شدند. نماد «حخزر» نیز در زمان بازار با دستور ناظر به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت متوقف و پس از افشای آن بازگشایی شد.

بازار ابزارهای نوین مالی نیز با تغییر مالکیت 11 میلیون ورقه به ارزش 1225 میلیارد ریال به فعالیت خود در معاملات امروز فرابورس خاتمه داد.

در این بازار نوسانات قیمتی اوراق تسهیلات مسکن داد و ستد این اوراق را در بازه 211 هزار تا 571 هزار ریال رقم زده است و امروز اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی مربوط به آذرماه 97 در نماد «تملی709» با بالاترین رشد قیمت تا 5 درصد رو به‌ رو شد.

در این میان از رویدادهای آتی بازار فرابورس ایران باید به عرضه یکجای سهام غیرمدیریتی شرکت فروشگاه های زنجیره‌ای رفاه در نماد معاملاتی «رفاه4» در معاملات روز چهارشنبه فرابورس مورخ 1397/10/26 از طریق بازار پایه اشاره کرد.

در حالی قرعه یازدهمین عرضه اولیه امسال فرابورس ایران به نام شرکت کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرم‌ دره از گروه زراعت و خدمات وابسته افتاد که در جریان عرضه 15 درصد از سهام این شرکت، هر سهم آن 1950 ریال کشف قیمت شد.

منبع: فرابورس