مراسم رونمایی از آغاز به کار قراردادهای آتی سبد سهام در بورس اوراق بهادار تهران امروز برگزار شد.

بورس 24: در مراسم رونمایی از آغاز به کار قراردادهای آتی سبد سهام در بورس اوراق بهادار، علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران گفت: یکی از ابزارهای پوشش ریسک امروز به بازار سرمایه معرفی می شود، آن را می توان نمونه بارز تیم ورکینگ در کشور نامگذاری کرد. کمیته توسعه بورس قبلا ابزار فروش تبعی را به عنوان ابزار تامین مالی معرفی کرد و امروز ابزار دیگری رونمایی می شود.

او ادامه داد: اختیار خرید سهام نیز با وجود محدودیت هنوز موجودیت خود را حفظ کرده است. امروز ابزار جدید قرارداد آتی سهام راه اندازی می شود که هم ابزار پوشش ریسک است و هم خاصیت اهرمی و همچنین مزایای مالیاتی دارد.

وی گفت: امروز ۷ نماد معاملاتی برای این ابزار رونمایی می شود که صنعت خودرو، بانکداری، فلزات اساسی، مواد معدنی، پتروشیمی و پالایشگاهی برای آتی سبد سهام مورد استفاده قرار می گیرند.

شاپور محمدی: فرصت های آربیتراژی برای ایجاد تعادل در بازار مناسب هستند

شاپور محمدی رئیس سازمان بورس هم در این مراسم سخنرانی کرد. او گفت: ابزار آتی روی سبد سهام مورد تایید کمیته فقهی است. قطعا یکی از اهدافی که ابزار مشتقه دارند ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای کسانی است که به دنبال بازده های بالاتر از بازده های عادی هستند که ناشی از فرصت های آربیتراژی است.

وی گفت: فرصت های آربیتراژی برای ایجاد تعادل در بازار مناسب هستند. یکی از ابزارهای جلوگیری از یک طرفه شدن بازارها، ابزارهای مشتقه هستند که سازمان بورس توانست اختیار معاملات را ایجاد کند که نیاز به توسعه دارد و امروز قرارداد آتی سبد سهام تشکیل می شود. آتی سبد سهام امروز معاملات خود را آغاز می کند تا فرصت های خوبی برای مدیریت ریسک ایجاد کند.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: تا پایان سال قراردادهای مربوط به فروش استقراضی و همچنین ابزار وارانت به مجموعه ابزارهای کلاسیک ما اضافه خواهد شد. اوراق بیمه اتکایی نیز در دستور کار ما قرار دارد.

خواجه نصیری: با این ابزار جدید در بازار نزولی هم می توان سود کرد

محمودرضا خواجه نصیری نایب رئیس هیات مدیره شرکت بورس هم در این مراسم گفت: این اقدام به همت تمامی ارکان بازار اتفاق افتاد و شرکت های سپرده گذاری و شرکت بورس به صورت روزانه و با ابزار دقیق این ابزار جدید را راه اندازی کردند. این ابزار در نوع خودش بی نظیر است، به عبارت دیگر این ابزار شرایطی را فراهم می آورد که در یک بازار کاملا نزولی سود کسب کنیم و کسب سود الزاما نیاز به بازار صعودی ندارد.

وی گفت: با داشتن سبد سهام خدمات نهادهای مالی تخصصی تر خواهد شد و با راه اندازی قرارداد آتی سبد سهام در زمان بازار نزولی نهادهایی را خواهیم داشت که سود تولید کنند. اساسا با داشتن این ابزار تمایز ایجاد کنیم و انحراف بین بازده و ثروت سرمایه گذاران را پر کنیم.با ایجاد این ابزار ما نهادهای مالی کارآمدی خواهیم داشت که بازار الزاما صعودی نیاز نخواهند داشت.

این مقام مسئول ادامه داد: تحلیلگران موفق تر و با دانش تری خواهیم داشت که همواره پیش بینی های کارآمدتری خواهند داشت. با ایجاد این ابزار صندوق های سرمایه گذاری در پوزیشن خرید می توانند ۱ درصد ارزش معاملاتشان را در معاملات شاخص سهام (سبد سهام) انجام دهند و در پوزیشن فروش نیز بدون محدودیت می توانند اقدام نمایند. ما از پوشش ریسک سیستماتیک غافل بودیم که با استراتژی امروز و ابزار جدید این ریسک هم پوشش داده خواهد شد. نرم افزار مورد نظر برای استفاده از این ابزار می تواند به صورت کاملا رایگان از طریق شرکت های کارگزاری خریداری شود و در سیستم لحاظ شود.

وی گفت: این ابزار هم امکان تسویه نقدی دارد و هم تسویه فیزیکی که تسویه فیزیکی قرارداد در صورت تمایل گیرنده و داشتن آن دارایی است و در غیر این صورت تسویه نقدی خواهد شد، به گونه ای که تمامی سود و زیان ناشی از این جریان برای سرمایه گذار خواهد بود.