دولت به جز انتشار اوراق مرابحه و اخزا برای تسویه بدهی های خود اقدام دیگری انجام نمی دهد و انتشار این اوراق هم منجر به کاهش هزینه مالی نمی شود.

بورس 24: شرکت دارویی البرز و زیرمجموعه های آن همانند سایر شرکت های دارویی با هزینه های مالی سنگین رو به رو هستند. این شرکت برای جلوگیری از این تحمیل هزینه ها اقدام به افزایش سرمایه های چندین برابری نسبت به سال های گذشته کرد. از طرف دیگر مجموعه البرز و زیر مجموعه های آن تلاش کردند تا هزینه های خود را کاهش دهند. دوره وصول مطالبات نیز متغیر بسیار مهم در صنعت دارو بوده که این هلدینگی اقدامات مثبتی در جهت کاهش آن اجرایی کرده است.

محمدعلی میرزا کوچک شیرازی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری البرز در گفتگو با بورس 24 در خصوص آخرین اوراق منتشر شده برای صنعت دارو بیان داشت: دولت به جز انتشار اوراق مرابحه و اخزا برای تسویه بدهی های خود اقدام دیگری انجام نمی دهد و انتشار این اوراق هم منجر به کاهش هزینه مالی نمی شود.

وی افزود: چرا که انتشار این اوراق باعث تحمیل هزینه تنزیل اوراق شده و هزینه مالی را هم کم نمی کند چون شرکت برای جذب نقدینگی اقدام به اخذ وام و تسهیلات بانکی می کند. این موضوع منجر به افزایش هزینه های مالی می شود.

وی ادامه داد: مجموعه البرز و شرکت های زیر مجموعه آن با کمک به افزایش سرمایه های خود در سال جاری کمک کرده تا بتواند تحریم ها را مدیریت کند و این بحران شرایط اقتصادی را به پایان برساند. از طرف دیگر باید خاطر نشان کرد مطالبات دولت هم به خوبی وصول نمی شود و همین موضوع منجر به افزایش هزینه های مالی می شود.

شیرازی خبر داد: مجموعه البرز در سال های گذشته افزایش سرمایه های پایین را در شرکت های زیر مجموعه خود داشت. در سال 97 به دلیل مشکلات نقدینگی و همچنین بالا بردن توان مالی شرکت ها اقدام به افزایش سرمایه های سنگین و بین 60 تا 100 درصدی کردیم.

مدیرعامل سرمایه گذاری البرز خاطر نشان کرد: یکی از دلایلی که شرکت های دارویی به سمت تسهیلات بانکی می روند، عدم وجود نقدینگی و همچنین شرایط اقتصادی کلان است، چرا که بسیاری از اقلامی مانند اقلام بسته بندی که قبلا به صورت نسیه خریداری می کردیم در سال جای باید به صورت نقدی و بعضا پیش پرداخت بخریم تا بتوانیم تورم را پوشش دهیم.

این مقام مسئول در مورد سایر اقداماتی این مجموعه هلدینگی در مقابله با شرایط بحرانی گفت: افزایش سرمایه و تامین نقدینگی و همچنین ورود داروهای جدید با قدرت نقدشوندگی بالا از جمله برنامه هایی است که این مجموعه دنبال می کند. از طرف دیگر این شرکت روی کاهش هزینه های خود تمرکز کرده و تا جایی که می تواند محقق ساختن هزینه ها را به تاخیر می اندازد. از طرف دیگر تلاش زیادی برای کاهش دوره وصول مطالبات در گروه شده و این عمل هم موفقیت آمیز بوده است، به گونه ای که شاهد کاهش دوره وصول مطالبات به اندازه 1 ماه بوده ایم.