بورس ٢۴ : افرادی که در نقاط مختلف شهر تهران برای خرید آپارتمان جستجو می کنند و با قیمت های اعلامی از سوی مشاوران املاک روبرو می شوند، آمار بانک مرکزی از میانگین قیمت مسکن در تهران را باور نمی کنند و تصورشان این است که آمار یا به اشتباه درج می شود یا درست محاسبه نمی شود. این تصور به اختلاف شدید قیمت مسکن در هر منطقه نسبت به حتی منطقه مجاورش بر می گردد...

بورس 24 : افرادی که در نقاط مختلف شهر تهران برای خرید آپارتمان جستجو می کنند و با قیمت های اعلامی از سوی مشاوران املاک روبرو می شوند، آمار بانک مرکزی از میانگین قیمت مسکن در تهران را باور نمی کنند و تصورشان این است که آمار یا به اشتباه درج می شود یا درست محاسبه نمی شود.

این تصور به اختلاف شدید قیمت مسکن در هر منطقه نسبت به حتی منطقه مجاورش بر می گردد.

اختلاف قیمت مسکن در جنوب و شمال تهران به بیش از 5 برابر رسیده است. در شمالی ترین نقطه تهران قیمت میانگین هر مترمربع آپارتمان 20 میلیون تومان است اما در جنوب شهر این قیمت حول و حوش 5 میلیون تومان نوسان می کند.

یک کارشناس مسکن در این باره می گوید: بعد از آن که اعلام شد قیمت یک متر مربع آپارتمان در تهران در آبان سال جاری به نه میلیون و دویست هزار تومان رسیده که حاکی از رشد ٩٢ درصدی نسبت به آبان سال گذشته است، در گروه های تلگرامی و فضای مجازی، افراد مختلف اعلام کردند این آمار صحیح به نظر نمی رسد و مثلاً در محله ما قیمت بیشتر یا کمتر از این مقدار رشد کرده است.

بهروز ملکی در این باره اینطور پاسخ می دهد: اولا این آمار را بانک مرکزی منتشر می کند و مرجع رسمی اعلام آمارهای اقتصادی است. ثانیا این آمار مربوط به شهر تهران است و رشد قیمت مسکن در اکثر شهرهای کشور، کمتر از این میزان بوده است.

ثالثاً در سطح شهر تهران قیمت همه مناطق به یک میزان رشد نمی کند. حتی محلاتِ مختلفِ یک منطقه نیز رشد یکسانی ندارند و قمیت هایشان با یکدیگر تفاوت دارد.

از طرفی وقتی در مورد قیمت مسکن در یک شهر صحبت می کنیم میانگین قیمت همه مساکن معامله شده در همه مناطق شهر، اعم از واحد مسکونی نوساز، غیرنوساز، با پارکینگ، بی پارکینگ و... مدنظر است. این در حالی است که قیمت واحدهای با عمر بنای متفاوت با هم اختلاف قابل توجهی دارد.