ولیعهد عربستان برای فروش شتاب کند تاخیر جایز نیست تمایل بن سلمان به تثبیت جایگاهش با اجرای پروژه‌ های بزرگ چه طرح سهام آرامکو و چه شهر جدید نئوم برای جوانی ۳۲ ساله قابل درک است. او می‌ خواهد، اعتبارش به عنوان حاکم را تثبیت کند، اما این امر می‌ تواند، به شکل بهتری انجام شود...

بورس 24: پایگاه خبری بلومبرگ در مقاله‌ ای نوشت، پروژه‌ های اصلاحی که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از دو سال پیش در این کشور آغاز کرده، نیازمند تغییر هستند، اقتصاد عربستان به شکل کلی بر درآمد‌های نفتی متکی است و این درآمد‌ها هم به شکلی موثر توزیع نمی‌ شوند، روشن است، که این کشور به یک بخش خصوصی مهم و رقابتی، توسعه صنایع غیر نفتی و آمادگی جدی برای آینده‌ای نیاز دارد که متکی بر درآمد‌های نفت نباشد.

در ادامه این مقاله آمده است، بن سلمان اقرار کرد که کشورش به تغییرات اجتماعی نیاز دارد، او تعهد داد که به زنان در این کشور اجازه رانندگی داده شود.

بلومبرگ در ادامه مقاله خود آورده است، ولیعهد عربستان زمانی که قول داد سهام شرکت دولتی نفت آرامکو را در بورس به فروش بگذارد، در واقع شروع نادرستی داشت، این طرح بسیار بلندپروازانه بود، برای شرکت قیمت‌هایی، چون دو تریلیون دلار تخمین زده شد، این فروش بزرگ قرار بود سال جاری میلادی انجام شود، اما برای مدتی نامعلوم به تاخیر افتاد تا ولیعهد عربستان فرصت ارزیابی استراتژی اصلاحات را یافته و راه‌های اجرای آن را بررسی کند، اما لازم است او شتاب کند، زیرا تاخیر در فروش سهام آرامکو تعلیقی برای سرمایه‌ گذاران ایجاد می‌ کند و این امر موجب فرار سرمایه‌ ها می‌شود.

در ادامه این مقاله آمده است، تاکنون نتایج متفاوتی حاصل شده است، زنان در عربستان اجازه رانندگی یافته‌اند، اما بسیاری از فعالان زن عربستانی زندانی هستند، یارانه دولتی کم شده و مالیات‌های جدیدی وضع شده‌ اند، تامین هزینه‌ های دولت از حقوق و مزایای کارمندان درآمد‌ها را کم کرده است.

ریاض پروژه‌ های سازنده و بزرگی را در داخل کلید نزده و سازمان کل سرمایه‌ گذاری‌ ها طرح‌ های موفقی را در خارج کلید زده است، به نظر می‌ رسد، بن سلمان درگیر مسایلی است، که ارتباطی با اصلاحات ندارند و آخرین آن‌ ها درگیری غیر ضروری با کانادا بود. 

در ادامه مقاله یاد شده آمده است، بن سلمان نیاز دارد به اهداف تعیین شده در سال ۲۰۱۶ بازگردد، باید به او توصیه کرد، طرح بزرگ دوم را که ساخت شهر نئوم با هزینه ۵۰۰ میلیارد دلار است، به حالت تعلیق درآورد، بهتر است این مبلغ برای طرح‌های بخش خصوصی به ویژه صنایعی که به توسعه اقتصاد کمک می‌کند، صرف شود.

در پایان این مقاله آمده است، تمایل بن سلمان به تثبیت جایگاهش با اجرای پروژه‌های بزرگ چه طرح سهام آرامکو و چه شهر جدید نئوم برای جوانی ۳۲ ساله قابل درک است. او می‌ خواهد اعتبارش به عنوان حاکم را تثبیت کند، اما این امر می‌ تواند به شکل بهتری انجام شود.   

منبع: ایسنا