نگران نباشید / ما در این جنگ پیروز خواهیم شد با یک جنگ اقتصادی روبرو هستیم، اما نگران نباشید، ما در این جنگ نیز پیروز خواهیم شد. برای عبور از مسائل اقتصادی که با آن رو به‌ رو شده‌ ایم، در حوزه ارزهای خارجی به سمت بازار چین خواهیم رفت و...

بورس 24: بنا به گفته اردوغان قرار است، ظرف ۱۰۰ روز کاری بیش از یک هزار پروژه به بهره‌ برداری برسد که ۴۰۰ مورد از این پروژه‌ها را که در اولویت قرار دارند، در این برنامه گنجانده شده است.

این ۴۰۰ پروژه به ارزش ۴۶ میلیارد لیر در ۱۰۰ روز آینده اجرا و با هدف نیروی محرک برای ترکیه در نظر گرفته شده است. همچنین ۴۸ مورد از ۴۰۰ پروژه مورد نظر مربوط به صنایع دفاعی است. 

رئیس‌ جمهور ترکیه در ادامه اظهاراتش گفت: با یک جنگ اقتصادی روبرو هستیم، اما نگران نباشید ما در این جنگ نیز پیروز خواهیم شد. برای عبور از مسائل اقتصادی که با آن روبه‌رو شده‌ایم، در حوزه ارزهای خارجی به سمت بازار چین خواهیم رفت.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌ جمهور ترکیه طی نشستی در کاخ ریاست جمهوری آنکارا، برنامه 100 روزه ریاست جمهوری در خصوص دست یافتن به اهداف مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، توسعه دولت الکترونیک، تأمین زیرساخت‌های امنیتی و دفاعی و توسعه اقتصادی و صنعتی را اعلام کرد.

بنا به گفته اردوغان قرار است ظرف 100 روز کاری بیش از یک هزار پروژه به بهره‌برداری برسد که 400 مورد از این پروژه‌ها را که در اولویت قرار دارند، در این برنامه گنجانده شده است.

این 400 پروژه به ارزش 46 میلیارد لیر در 100 روز آینده اجرا و با هدف نیروی محرک برای ترکیه در نظر گرفته شده است. همچنین 48 مورد از 400 پروژه مورد نظر مربوط به صنایع دفاعی است.

رئیس‌جمهور ترکیه بر بازگشایی کنسولگری‌های ترکیه در موصل و بصره در این برنامه 100 روزه تأکید و در مورد همکاری ترکیه با آمریکا در سوریه اعلام کرد: احتمالاً همکاری ترکیه و آمریکا در خصوص منبج از اختلافات اخیر بین دو کشور متأثر نخواهد شد و ادامه پیدا خواهد کرد.

اردوغان با اشاره به اینکه در دوره‌ای که ترکیه با همه نوع تهدید و فشار روبرو است، هرگونه تلاش برای خودکفایی کشور مهم و ارزشمند است، گفت: دومین کشتی حفاری برای تسریع فعالیت‌های مرتبط با جستجو و کشف منابع هیدروکربنی در دریا را خریداری خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه اظهاراتش گفت: با یک جنگ اقتصادی روبرو هستیم، اما نگران نباشید ما در این جنگ نیز پیروز خواهیم شد. برای عبور از مسائل اقتصادی که به دلیل گزارش‌های جانب‌دارانه سازمان‌های رتبه‌بندی اعتباری با آن روبه‌رو شده‌ایم، در حوزه ارزهای خارجی به سمت بازار چین خواهیم رفت.

او گفت: در همین راستا اولین صادرات خود با یوان چین را انجام می‌ دهیم. در دوره جدید بازار کشورهای چین، مکزیک، روسیه و هند برای صادرات محصولاتمان در اولویت هستند.

اردوغان مهم‌ترین ماده برنامه اجرایی 100 روزه را بهره‌برداری از فرودگاه جدید استانبول در 29 اکتبر اعلام کرده و گفت: نام فرودگاه شهر موش که ساخت پایانه آن به پایان رسیده سلطان آلپ‌ ارسلان خواهد بود. مناطق ویژه آزاد نسل جدید در زمینه‌ های نرم‌افزار، بهداشت، آموزش، فناوری اطلاعات و تولید فیلم تأسیس خواهیم کرد. کار بر روی توسعه نسل جدید فناوری 5-G داخلی و ملی را آغاز خواهیم کرد.

وی در پایان تصریح کرد: ترکیه تحمل اتلاف وقت را ندارد. اکنون چشم‌ انداز 2023 را پیش رو داریم. به واسطه این چشم‌انداز، اتفاقات پنج سال اخیر نتوانست در برخی زمینه‌ها موجب عقب افتادن از اهداف باشد. طی پنج سال آینده چندین برابر تلاش کرده و این اتلاف وقت را جبران خواهیم کرد. 

منبع: تسنیم